Karta graficzna do fotografii DDR3/5 vs 64/128bit

Zamierzam wymienić kartę graficzną. Używam jej przede wszystkim do zaawansowanej obróbki fotografii (panoramy, HDR).

W tej chwili mam w komputerze GeForce 9600GT, która z 512 MB RAM nie radzi sobie przy dużych obrazach. Zależnie od programu albo wyświetla się komunikat GPU Out of Memory albo program się wiesza. Przy standardowych rozmiarach obrazu 12-18px nałożenie sekwencji filtrów na jeden obraz trwa kilka minut, co też jest za długo.

Decyduję się na zakup GeForce GT 730 lub 740 z 2GB RAM. Są dwie karty w zbliżonej cenie, różnią się tylko tym, że jedna ma DDR5 + 64bit, druga DDR3 + 128bit. Karta która ma DDR5 + 128bit bus jest już dużo droższa.

Co jest ważniejsze? Taktowanie pamięci czy szyna danych, w tym konkretnym przypadku, obróbka statycznych obrazów.

 

Jakiego programu używasz i w którym jakie lecą błędy? Ile masz RAMu?

Komputer ma 4GB RAM, ale DDR2.

Programy: HDR Machinery wyświetla właśnie ten błąd GPU Out of Memory. Można w ustawieniach wyłączyć przetwarzanie przez kartę graficzną, ale wtedy obróbka trwa 10 minut lub więcej. Panorama Maker przy próbie łączenia 4 lub więcej obrazów dużych rozmiarów wyświetla “Not enough memory” (nie precyzuje czy komputera czy karty graficznej), a po kilku dopasowaniach program się zamyka.

Jakie CPU posiadasz?

W tym zestawie jest za mało RAM i karta graficzna o niskiej wydajności.

Rozsądne minimum to 8 GB RAM + GTX 650.

 

RAM w dalszej kolejności, być może nawet wymiana płyty głównej. CPU Intel Dual Core 1.1GHz

W tej chwili mam max 500 zł na kartę. Nie musi wykonywać tego w sekundę. W sklepie gdzie chcę kupić nie ma GTX650, jest 750, ale cena już powyżej limitu.

Chciałbym tylko wiedzieć mając do wyboru szybszą pamieć czy szerszą szynę z tym samym chipsetem, co wybrać.

 

Lekka tragedia do Twoich zastosowań.

Wybierz wydajniejszą kartę, zamiast patrzeć wyłącznie na pamięć.

Za lekko ponad 500 zł kupisz GTX 750 Ti 2 GB http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/9770241

Powinna odciążyć CPU w przetwarzaniu, ale wciąż to nie jest dobry zestaw. Jeśli zarabiasz na tym, to radzę zainwestować w porządne i5 + 16 GB RAM. 

Podaj jeszcze markę i model zasilacza.

Fortron 350W. Komputer ma już 7 lat, nie zarabiam na tym nic, dlatego będę wymieniał stopniowo, od najpotrzebniejszych podzespołów.

Dokładny model zasilacza podaj, bo jest wiele wersji.

ATX350PNR

 

Zapytam jeszcze o wyjścia. Czy karta, która ma po jednym wyjściu każdego typu może podawać różne obrazy na dwa monitory? Jeden przez DVI, drugi przez HDMI lub Display Port.

Tak.

276 W na linii 12V.  Wystarczy.

Może. 

Dzięki za pomoc i rady.

Jeśli ktoś jeszcze to czyta, wrócę do tematu. Decyduję się na GTX 750Ti. Pojawia się teraz problem z wyjściami.

Mój drugi monitor to 20-wieczny TV, który ma tylko wejście Scart. O ile GTX 740 mają niebieskie wyjście VGA, a kabel do podłączenia kosztuje około 30 zł, to 750Ti mają tylko cyfrowe DVI, HDMI lub/i DisplayPort. Do takiego podłączenia potrzebny jest konwerter, a jego cena to minimum 200 zł. Ten TV nie jest tyle warty.

http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/9770241#techniczne ten Palit ma wyjście D-SUB. Pozostałe karty, jeśli mają DVI-I, pozwalają na podłączenie kostki-przejściówki na D-SUB i sygnał analogowy również powinien być wysyłany.

Jeśli już  GTX 750 Ti to postawiłbym na tego

http://www.morele.net/karta-graficzna-asus-geforce-gtx-750-ti-2gb-gddr5-128-bit-hdmi-2xdvi-gtx750ti-ph-2gd5-632005/

Będzie ta. http://www.alsen.pl/podzespoly-pc/karty-graficzne/msi-geforce-cuda-gtx750ti-n750ti-2gd5-ocv1

Ma po jednym wyjściu każdego rodzaju i normalne HDMI. Unikam wszelkich mini - micro. Micro USB spotkałem już 4 różne niepasujące do siebie typy albo mini - micro jack, które po kilku podłączeniach wtyczek zaczynają trzeszczeć.