Karta graficzna do konwertowania formatów wideo

Ostatnio często zmieniam formaty plików wideo. Czasami do przemielenia jest 20GB X formatu na Y format.
Posiadam ramyKingston HyperFury 2x8GB oraz i7-6700. Chciałbym fo tego dokupić karte graficzną do 500zł aby filmy szybciej “zmieniały swoje formaty”.

Ktoś ma dla mnie jakieś ptopozycje ? Czytałem kto lepszy Nvidia czy Radeon, niestety różne testy różnie pokazywały i postanowiłem napisać tutaj.

W ogóle czy będzie duża różnica dodając grafikę za 500zł ? W gry nie gram od razu “mówię” :wink:

Podstawowe pytanie - to jakie technologie jest w stanie wykorzystać używane przez ciebie oprogramowanie do konwersji ?
Następne pytanie - to kwestia - co oznacza dla ciebie “duża różnica” ? Czy różnica np. 1 minuty to jest coś, o co chciałbyś zawalczyć ?

OpenCL i CUDA, nie wiem co lepiej działać będzie. Ja myślałem bardziej o różnicy ≥20% w konwertowaniu ale nie znam się i nie wiem czy to realne. 1min to nic.

A dokładniej - z jakiego formatu na jaki ? Z tego co pamiętam to CUDA działa od GTX4xx ale przyrost mocy może być niewielki. Znaczący przyrost będzie dopiero od GTX960.

Napisz ile trwa u ciebie transkodowanie do innego formatu, powiedzmy wideo Full-HD jedna minuta. Pewnie około 2x krócej niż materiał. Na karcie nawet za 500 zł można mieć 10x krócej, a nie jakieś 20%.

Widziałem karty na GTX 1050 już do 500zł więc @anon47021787 nie powinno być źle ? :slight_smile:

Najczęściej chyba teraz będę jechał z AVI na Mpg (mpeg-II) a czasami i z mpg na mp4 (H.264 lub mpeg-4). Nie ma konkretnych formatów.

Plik AVI ma 20GB więc jest co mielić, dysk twardy nie pracuje wtedy pełną mocą, ale i7-6700 na wszystkich 8 wątkach jest 100%.

@anon1494722 - Obecnie nie mam jak tego sprawdzić, ale trwa to długo… jak da radę o 10 razy zmniejszyć czas konwertowania to było by SUPER !!!

Ten GTX 1050 powinien dać niezły czas, myślisz pewnie o GTX1050TI.

Na karcie GT750Ti i ffmpeg3.3 (3.3 wspiera cuda) konwersje z mp4 do mkv wideo Full-HD robi około 10x szybciej niż czas trwania wideo, czyli minute FullHD robi około 5/6 sekund. Na przykład z przeskalowaniem AVI 512 x 384 do MP4 1920x1080, jest trochę wolniej ale dalej nieosiągalne dla twojego procesora 7/8x czas trwania wideo.

Plik testowy avi z tej strony:
https://cinelerra-cv.org/footage.php
Ten rassegna2.avi(1.6 MB DIVX) ca. 30 seconds, z przeskalowaniem do FullHD robi w około 5 sekund.

1 polubienie

@anon1494722 Jeśli chodzi o GeForce to patrzałem na Zotac GeForce GTX 1050 Mini a jeśli chodzi o Radeon to Gigabyte Radeon RX 460 Windforce OC 2GB (nie wiem czy warto dopłącać 70zł za wersję 4GB - ja mam w 2x8GB)

Radony wiadomo nie obsługują cuda, mają opencl jak wszystkie, ale ffmpeg domyślnie nie jest kompilowany z obsługą opencl (nie był, trzeba to sprawdzić ), czyli potrzebne oprogramowanie. Cuda lepiej się sprawdza w renderowaniu wideo, dla mnie jest jeden wybór Nvidia przy obróbce wideo. Do ffmpega można dobrać jakąś nakładkę graficzną np.

I zrobić swoje profile do renderowania na GPU, nie trzeba tego robić w konsoli.

Ja bym wziął z Ti ma więcej rdzeni cuda i 4GB ram-u ale 120zł więcej, na tm bez Ti też będzie dobrze, jak ma być 500zł to ma być.
Ten 750Ti o którym pisałem ma 2GB ram-u i 640 rdzeni cuda, czyli tyle samo co ten Zotac GeForce GTX 1050 Mini proponowany przez ciebie.

Nowe GPU wspierają sprzętowe skalowanie obrazu też, tylko samemu trzeba kompilować i dodać odpowiednie flagi do kompilacji ffmpega, na tak przygotowanym jest jeszcze szybciej. Ten sam materiał do skalowania AVI co pisałem wcześniej w ten sposób robi 11/12x szybciej niż czas wideo.

Oczywiście ja korzystam z Linuksa, ale nie widzę tu różnicy czy problemu jak ty masz Windowsa.

1 polubienie

@anon1494722 te 500zł to ostateczność, nie chcę dawać nawet 100zł więcej. Dziękuję za odpisywanie, doradzanie i przekazaną wiedzę. Czyli najlepiej jak kupię Zotac GeForce 1050 mini bo nic lepszego nie znajdę z moim skromnym budżecie ?

@LukierNet> … Czyli najlepiej jak kupię Zotac GeForce 1050 mini bo nic lepszego nie znajdę z moim skromnym budżecie ?..

Tego to nie wiem bo może można coś znaleźć, ale Zotac GeForce 1050 mini w tej cenie wygląda dobrze, na pewno sprawdzi się w obróbce wideo.

Jak masz zamiar używać ffmpega i nie poradzisz sobie z ustawieniami do pracy z Nvidią to daj znać. Nie zawsze tu jestem, ale na pewno odpiszę jak tylko zobaczę zgłoszenie.

1 polubienie

@anon1494722 dzięki :slight_smile:

Tak w ogóle kupić MSI GeForce GTX 1050 2GB GDDR5 (128 Bit) z dwoma wentylatorami czy lepiej Zotac GeForce GTX 1050 Mini 2GB GDDR5 (128 Bit) z jednym ?
Zależy mi na ciszy.

Czym większy wentylator tym przy mniejszych obrotach powinien mieć większą wydajność i pracować ciszej. Jeżeli myślałeś o tym low profile:

To nie, to nie będzie ciche, mimo to że jest stopniowanie obrotów, to te małe wypierdki kręcą się już na starcie z dużymi obrotami.

Ale MSI ma coś takiego podobnego do Zotac. Karta jest większa ale czy ma większy wentylator i kto wie która jest mniej głośna.