Karta graficzna do PC

Czytam i zdecydować się nie mogę.

Bawię się ostatnio w Davici Resolve (obróbka wideo) oraz obrabiam RAWy. Potrzebuję jakiejś karty graficznej lepszej od mojej obecnej GTX 650.

Obecnie mam Ryzen 5 2600 na B450M DS3H zasialne przez Vero L2 500W.

Myślałem nad:

  • GTX 1050 - ale zniechęca mnie wiek kart
  • RX 570 - takze zniechęca mnie wiek kart
  • GTX 1650 - coś nowego, niby mało prądu bierze i nie grzeje się aż tak
  • RX 580 stare, ale ma 8GB zazwyczaj ale znó sporo bierze prądu i nie wiem czy zasialcz ogarnie. No i nie chce piekarnika.
  • GTX 1650 Super - ooo to mi chyba odpowiada najbardziej.
    -… ? ?

Ktoś ma jakieś propozycje ? Aaa i na razie mam monitor na VGA, więc trzeba by ewentualnie nad jakąś przejściówką pomyśleć.

EDIT
Minimum 4GB VRAM mile widziane. Kwota karty do 800zł NÓWKI.

Wg mnie zdecydowanie 1650 przy czym do tego co robisz to obojętne która. Ewentualnie może też pomóc zmiana RAM na szybszy jeśli masz nizej niż 3000 MHz.

Wziąłbym wersję Windforce OC od Gigabyte, bo jestem pod wrażeniem tej wersji chłodzenia - mam ją na swojej 1050-tce i jest bardziej niż świetnie.

@panicagaming RAMów mam 16GB 3000MHz dual-channel, więc zwykłego RAMu starcza. Program jedynie marudzi, że karta graficzna niedomaga i brakuje jej VRAMu (obecnie 1GB).

@anon17641694 Gigabyte Windforce OC 1650 ? Przecież te chłodzenie wygląda słabo, chyba nie to miałeś na myśli. Tutaj jest kawałek aluminium i 2 wentylatory.

Ale wiem o co Ci chodzi, pewnie o:

Niestety 1650 nie ma chłodzenia z heat-pipes :confused:

EDIT
Poszukałem… wersja 1650 SUPER ma lepsze chłodzenie.
13

Konkretnie chodzi mi o GV-N165SWF2OC-4GD. W przypadku mojej karty chłodzenie zaczyna aktywnie działać powyżej 55 stopni. Podejrzewam, że tutaj będzie podobnie.

@anon17641694 czyli jak pisałem wersja SUPER. Bo Gigabyte stosuje tę samą nazwę chłodzenia dla dwóch różnych rodzajów radiatora.

Ok, czyli narazie na prowadzenie wysuwa się GTX 1650 Super.

Ktoś ma inne propozycje? Zasilacz da radę, ale nie chcę aby był jechany na maksa.

RX 580 również może być,tylko przy tej karcie warto zastosować undervolting,czyli obniżyć napięcie.Jak chcesz coś nowszego to pozostaje GTX 1650 Super.

No wolałbym nowsze, jest szansa, że sterownikami jeszcze poprawią wydajność nowej architektury, a producenci z niej skorzystają i wyciągną więcej.

Jak się możesz wstrzymać z zakupem karty,wychodzą nowe RX5600XT to szukałbym jeszcze RX 5500XT 8GB,na razie są dość nieopłacalne,w cenie GTX 1660 Super a mniej wydajne.

~250zł droższe te RX 5500 XT od tego co obecnie mam zaplanowane
https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-1650-super-windforce-oc-4gb-gddr6-gv-n165swf2oc-4gd-5940863/

Jednak te 200zł to dużo dla mnie.

NV porzuca szybko architektury, ale AMD w nowych RX dalej ma stare GCN ciągnące się od Radeornów R XXX. :wink:

Poszukaj sobie filmiki lub zobacz ten, wydajnościowo jest wyrównana z rx 580 GB, ale w większości gier ma obciążenie gruby ponad 3 GB VRAm, a kiedy RX 580 zapełnia ponad 4 VRAM, to zyskuje nad 1650 Super przewagę.

Jeżeli chcesz kartę po kosztach - rx 570, jeżeli lepsza i na dłużej-> 1660 z 6 GB VRAM. W tojej przedziałce brałbym chyba jednak rx 580 8 GB lub ew. szukał outletowych/promocyjnych 1660

@anon7248146 RX 570 według testów jest gorsza niż 1650 Super.

Outlet - nie dziękuję, zawsze trafiałem na ch…stwo które musiałem zwracać.

Zgadza się 1650 Super > 570 > 1650

Przy czym mówimy o rx 4 GB, RX rx 570 z 8 GB zmniejszy dystans o jakieś 5-10 %. :wink:

Cóż, każdy pech ma limit.
Jednak tak na poważnie: nie wiem jak mocno Twoje programy obciążają Vram karty, ale możesz zawsze spróbować pchnąć obecna kartę i tę stówkę dołożyć do 1660… Różnica nie jest duża, a powinna posłużyć znacznie dłużej. W przypadku “poważnych gier” 4 GB to absolutne minimum, grafika/video pewnie też rozwinie się.

Gry - jedynie CS:GO… nie gram.

Davinci Resolve z tego co w necie wyczytałem to minimum 4GB VRAM. Ja teraz na GTX 650 1GB daję radę jakoś… wyskakuje komunikat o małej ilości pamięci, klikam OK i lecę dalej. Renderowanie - PORAŻKA.

CUDA:
GTX 650 - 384
Planowany GTX 1650 Super - 1280

OpenCL:
GTX 650 - 3883
GTX 1650 Super - 52557

Wiec różnica powinna być kolosalna.

EDIT
Nie mówiąc już o MHz VRAMu…

GTX 650 - 5000MHz
GTX 1650 - 12000MHz

Będzie. :wink:
Jedyny “problem”, tylko opłacalność 1650S, ale to już subiektywne sprawy. :wink:

No a co w zamian… jedynie RX 580 aby dorównał szybkości w cenie +50zł.

Fakt, wtedy 8GB VRAM zamiast 4GB, ale znów zasilacz ładnie dostanie w dupsko.

EDIT
W zestawie…
RX 580 w stresie - ~310W
GTX 1650 Super - ~170W

Prawie dwukrotnie więcej energii żre, a gdzieś te ciepło potem musi oddawać.

Tak czy inaczej, dziękuję wszystkim zainteresowanych tematem!! jeszcze będę myślał, dam znać potem co wykombinowałem.

W mojej osobiste opinii za 800+ niezbyt opłacalny.
1650 Super jest OK, tylko tego Vramu … no brakuje tych 6 GB na moje oko. :wink:

Jeżeli chodzi o wydajność to oczywiście Nvidia. Jeżeli jednak chcesz mieć ogromny wpływ w ustawienia sterownika karty to AMD. Sterowniki AMD Adrenalin pozwalają dowolnie konfigurować posiadaną kartę. Nawet te starsze modele.

@sidkwa o tego nie wiedziałem. Dzięki za info.

Jednak ja nie z tych co aż tak lubią grzebać, zwykła zmiana zegarów procka/vram czy wentylatorów wystarczy.

KUPUJĘ GTX 1650 SUPER !

Dzięki wszystkim.

Super! :smiley: