Karta graficzna do płyty głównej ALiveNF6G-VSTA

Witam.

Mam pytanie do forumowiczów.

A wiec tak. Mam pc z wyżej wymienioną płytą główną tj. ALiveNF6G-VSTA, zasilacz FEEL 3 - 350ATX, procesor jakiś zintegrowany AMD, karta graficzna zintegrowana - nie pamiętam jaka ale raczej cos gforce, 2 x DDR2 512MB. Jakiś czas temu z nieznanych mi przyczyn prawdopodobnie spaliła się karta graficzna.

W każdym bądź razie tak mi się wydaje :stuck_out_tongue: Objawy są następujące - włączając komputer wszystko pracuje jakby normalnie - zapalają się wszystkie kontrolki, pracuje dysk twardy, wentylatory, lecz na monitorze wyskakuje napis - brak sygnału. monitor sprawdzony - jest sprawny.

Chce kupić kartę graficzną ale mam jedno pytanie - czy ta płyta wykryję nową kartę graficzną automatycznie???

nie chce wydać pieniędzy na zakup karty co w efekcie i tak nic nie pomoże w naprawie komputera ( bo wiem że przy montażu nowej karty w niektórych płytach trzeba włączyć ją w BIOSie - wiec u mnie odpada, a nie które płyty automatycznie wykrywają nową kartę).

i jeszcze jedno jeśli już będę miał pewność że mogę śmiało zakupić kartę to czy wystarczy że będzie ona miała PCI Express x16??? tzn czy każda karta z PCI Express x16 mi pójdzie, i nie mam na myśli jakiś nowych, komputer używany jest głównie przez córkę - przeglądanie stron internetowych i oglądanie filmów - więc kartę chce kupić taka by po prostu wszystko działało.

dziękuje z odpowiedzi.

kiler1508 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

od konca:

Karta po pci express powinna ruszyc na twoim sprzecie bez najmniejszych problemów. Plyty wykrywaja karty automatycznie, jednak obsługa tychże może zależec od ustawien biosa - jesli nie jest ustawione na sztywno uzywanie integry nie powinno byc problemu z działaniem.

Objawy o ktorych piszesz wcale nie muszą oznaczać wadliwej karty graficznej. Równie dobrze mogła uszkodzić się inna zęść komputera. Ja bym posprawdzał najpierw resztę a dopiero potem myślał o wymianie karty.

spokojnie możesz przełożyc kabel od monitora do karty zintegrowanej (gf6150) i bedzie wszystko działać

z opisu Integrated NVIDIA® GeForce6-class graphics DX9.0 VGA, Pixel Shader 3.0, Max. shared memory 256MB

do netu i filmów starczy

jeżeli chcesz nową do wydaj na nią max 80zł

karta zostanie automatycznie wykryta przez bios i przełączona z integry na tą z pcie

Dzięki śliczne za pomoc.

jeszcze pytanie do m1k3 - co twoim zdaniem mogło się jeszcze zepsuć jeśli nie karta graficzna???

nie jestem jakimś specem w działaniu komputerów, tak tylko mi się wydaje że to karta graficzna - skoro wszystkie inne podzespoły ( tj. dysk twardy, procesor, wentylatory :stuck_out_tongue: , kontrolki sygnalizacyjne ) pracują według mnie normalnie. no chyba że może jeszcze być jedna możliwość - uszkodził jakiś inny zintegrowany podzespół ( mniej znany ) współpracujący z płytą główną przez który przechodzi sygnał z karty graficznej do wyjścia na monitor :slight_smile: ale tego to już raczej sam nie sprawdzę :wink: może lepiej dla mnie będzie zanieść komputer do jakiegoś eksperta co go naprawi.

a z tym biosem - czy jest ustawione na sztywno - nie mam zielonego pojęcia. nigdy nie zmieniałem takich ustawień. ciekawe jak jest ustawione w standardzie.

moim zdaniem mogła pójść płyta główna (z twojego posta wywnioskowałem że korzystałeś ze zintegrowanej).

Czy po uruchomieniu słyszysz w tle ze system startuje? Komputer wydaje z siebie jakieś dźwięki?

nie napisałem w sumie tego - ale tak, używana była karta zintegrowana gdyż innej karty nie ma zamontowanej.

tak jak pisałem wcześniej - słychać i czuć w ręku że pracuje na pewno dysk twardy, dwa wentylatory, jeden główny od skrzyni, drugi od procesora, i jest normalnie podświetlony taki wyświetlacz który pokazuje różne rzeczy ( tj. zegarek, temperatura ). nic innego nie słychać. domyślam się że chodzi o takie specyficzne dźwięki wydawane w czasie uruchomiania się całego systemu - ale szczerze nie pamiętam czy było je słychać jak komputer był w pełni sprawny - od bardzo dawno osobiście go nie włączałem.

nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie do ciebie - czy jak udało by mi się pożyczyć kartę graficzną w celu sprawdzenia czy to na pewno zintegrowana karta się uszkodziła. i była by ona nowsza, może za “mocna” - czy istnieje jakieś ryzyko że mogę tą kartę również uszkodzić wpinając ją w swój komputer? czy może mogę wpiąć ją bez obaw ?

ryzyko istnieje zawsze.

Nie najwyższych lotów jest zasilacz - chociaż niby to feel 3, wiec trochę poprawiono - dlatego uważałbym z wpinaniem tam czegoś mocniejszego.

Myślę że niezbyt wymagająca karta powinna jednak ruszyć bez problemów i nic złego nie powinno się stać.

ok.

dzięki śliczne za pomoc m1k3 :stuck_out_tongue:

jak znajdę chętnego :slight_smile: - to pierw zaryzykuje jednak z pożyczeniem karty od kogoś :stuck_out_tongue:

jeszcze raz dzięki.

i już zamykam ten wątek :stuck_out_tongue: