Karta Graficzna, która lepsza: Asus GeForce GT 630 2GB 128 bit (DDR3) czy Asus GeForce GT 640 1GB 64 bit (DDR5)

   Jak zawsze serdecznie witam, proszę o poradę, informując zarazem o swym pełnym laicyźmie, tudzież zaawansowanym wieku, dlatego też proszę o odpowiedzi typu - “to i to” ponieważ całej reszty i tak nie pojmę :smiley:

 

Z uwagi na fakt iż jestem zagorzałym (stary i uparty osioł) wielbicielem firmy “Asus”, li tylko ona wchodzi w grę jako zakup… Tylko jaka ? A zatem ad`rem…  

 

1. Co jest lepsze 2GB na DDR3 czy 1GB na DDR5 ?   Czyli Asus GeForce GT 630 2GB 128 bit (DDR3)   czy    Asus GeForce GT 640 1GB 64 bit (DDR5) ?

 

2. Która żre mniej prądu ?  Pytam z uwagi na wielkość mojej emerytury  :mrgreen: (Jednakoż nie będzie to wykładnikiem przy zakupie)

 

“Doradców” typu - jaki masz zasilacz ? Uspokajam od razu - dobry… Więc to już mamy za sobą…

 

Co do całej reszty, to wygląda to tak…

 

- Płyta główna   “Asus” P5G41__T-M-LX2-GB-LPT

- Procesor E 8500  3.16 MHz

- 8 GB RAM  (2x 4 GB)

 

Dalej… Z uwagi na wiek, a co za tym idzie i posiadaną percepcję, uspokajam… W gry typu “Battlefield 4” nie grywam  :-D  Sterowanie jednoczesne myszką i klawiaturą wzbudza u mnie i podziw i przerażenie  :shock:   Chodzi o fakt posiadania czegoś dobrego z tzw. zapasem :-)  i  normalną prędkością…  Bo obecnie posiadana NVIDIA GeForce 9400 GT delikatnie mówiąc, wydaje mi się baaardzo daleka od doskonałości  :x

 

Jak zawsze dziękuję z góry wszystkim, którzy od serca doradzą…

Pozdrawiam. 

 

Czy jesteś również zagorzałym i upartym wielbicielem nVidii, czy można proponować Radeony? :smiley: I powiedz jeszcze ile jesteś w stanie wydać na kartę, według mnie żadna z podanych przez Ciebie nie jest warta uwagi.

Oooo :-D  Przynajmniej konkretnie… To lubię.

Problem w tym, że ja naprawdę nie mam bladego pojęcia o kartach graficznych…

Siedzę, czytam i nic nie pojmuję :?

Ów komputer złożyłem sam, to , to proste…

Ale tu nic mi absolutnie do pustego łba nie włazi…

Coś czytałem, i nic !!

Rozumiem że NVIDIAi Radeon to jakieś różne firmy ?

Nieważne jak zwał  :-D  Tylko żeby to współgrało z płytą i procesorem…

A cena ? No niestety, w granicach 300 - 350,- zł (kupiłem ostatnio SSD)

Zresztą jeśli będzie coś 2x lepsze, a droższe np. o 100,- zł to też się “wykopie” pieniążki :-P 

Z Radeon to: http://www.morele.net/karta-graficzna-asus-radeon-hd7770-1024mb-ddr5-128b-d-h-pci-e-hd7770-1gd5-513201/

Z Nvidia to: http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-650-oc-1gb-ddr5-128-bit-hdmi-dvi-d-sub-box-gv-n650oc-1gi-517456/

Radeon i nVidia to producenci układów graficznych. Posiadasz dosyć stary, dwurdzeniowy procesor więc o ile sięga moja wiedza lepszym rozwiązaniem będzie Radeon, ponieważ sterowniki konkurenta bardziej obciążają procesor więc lepiej mieć 4 rdzenie/wątki. Prawdopodobnie, E8500 będzie trochę ograniczał nową kartę graficzną.

 

Kolega wyżej podał dobre propozycje, jeśli nie boisz się używanych to możesz poszukać HD 6770 - do Twojego procesora powinna wystarczyć a jak znajdziesz dobrą okazję to będzie sporo taniej.

 

Jeśli jednak (jakimś cudem) dojdziesz do wniosku, że to nie musi być Asus to polecam HD7790 - sporo lepszą kartę tylko kilkanaście złotych drożej, ale innej firmy.

 

http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=53008

A co to ma wspólnego z działem Grafika? Przenoszę, a na przyszłość proszę czytać opisy działów przed założeniem tematu.

Do ww. procesora proponuję kupić kartę graficzną Asus Radeon HD7770 1024MB DDR5, lub trochę droższą z wydajniejszym chłodzeniem ASUS HD7770-DC-1GD5-V2 DirectCU. Karty pobierają moc TDP 80W, dlatego  wymagają dodatkowego zasilania przez złącze PCIe 6-pin. Jeżeli zasilacz nie posiada takiego wtyku należy dokupić Adapter 2x Molex na 6-Pin PCIe AK-CB4-6.

 

 


Jejku :-D  Naprawdę wszystkim dziękuję od serca za porady…

Teraz to już jak po maśle…  :smiley:

Sprawuszka załatwiona - bierzemy tego HD 7770, za dużo osób o niej napisało…   :-D 

DZIĘKUJĘ za poświęcony mi czas…

Osimaru - panicznie boję się używanych  :-(  Zwłaszcza jak zobaczyłem “naprawę palnikowo - piekarnikową” na You Tube  :shock:

 

Aaa, i ostatnia rzecz, mianowicie pytanie do moderatora - rgabrysiak…

Mam 50 lat (niestety) I nigdy w życiu nie przypuszczał bym że pytanie o kartę graficzną należy umieścić w dziale j.w. a nie w działe “grafika”…

Hmmm. Pójdę zobaczę o czym tam piszą ???   :-P