Karta graficzna, kupno do starego komputera

Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc w małej sprawie technicznej, jako, że jestem osobą raczej anty-techniczną i moja znajomość sprzętu komputerowego jest raczej mała.

Posiadam taki komputer, kupiony pod koniec 2006 roku:

procesor: Athlon 64 3800+

płyta główna: GA-M55PLUS-S3G

pamięć: 1GB RAM DDR2

karta graficzna: GF7600GT

zasilacz: 350W

Sprawa jest taka, że niedawno wysiadła mi karta graficzna. Znaczy tak mi się wydaje, że mi wysiadła. Komputer źle wyświetlał obraz, aż w końcu przestał w ogóle wyświetlać. Po długiej dłubaninie odkryłem, że moja płyta główna ma zintegrowaną kartę GeForce 6100, wyjąłem tę odzielną, przełączyłem monitor to złącza na płycie głównej i działa jak na razie.

Kwestia jest w tej chwili taka, że potrzebuję karty graficznej. Nie zamierzam od niej wymagać cudów, nie zamierzam grać na tym komputerze w wymagające gry komputerowe. Od jakiegoś czasu gram raczej tylko w przygodówki point’n’click :wink: Niestety do tego ta integra nie wystarcza.

Tak sobie myślałem żeby kupić jakąś używaną na allegro, a to i tak będzie coś lepszego niż było. Czy np. ta aukcja jest warta uwagi: http://allegro.pl/nvidia-8600-gt-256-mb … 98919.html ? Karta trochę lepsza, używana, ale to mi nie przeszkadza.

Kwestia jest też taka żebym nie musiał wymieniać zasilacza przy tym.

Druga sprawa:

Chciałbym żeby ten komputer jeszcze wytrzymał jakiś czas (tak ze 2 do 4 lat). Wydaje mi się, że dokupienie RAMu (dodanie jednego lub dwóch GB) przyniosłoby wzrost wydajności, a w tej chwili to grosze.

Tak patrząc po aukcjach zauważyłem, że w sumie przestarzałe dwurdzeniowe procesory z serii Athlon 64 X2, które kosztowały krocie gdy kupowałem ten komputer można na Allegro kupić za nieduże pieniądze (np. http://allegro.pl/procesor-athlon-64-x2 … 08401.html ). Też pytanie czy zasilacz coś takiego by wytrzymał.

Zastanawiam się w tej chwili czy włożenie w tej chwili niedużej kwoty w ten komputer może pozwolić mi uniknąć kupowania nowego jeszcze przez jakiś czas. Jak już mówiłem - cudów od niego nie wymagam. Internet, pisanie w Wordzie, filmy i od czasu do czasu przygodówka point’n’click. No, może chętnie bym uruchomił z sentymentu Fallouta:NV, którego kupiłem, a który mi nie działa (i nie mogę sprzedać, bo to Steam -_-), jak sądzę z powodu jednordzeniowego procesora.

Byłaby w stanie się jakaś pomocna dusza wypowiedzieć?

Nie podałeś modelu zasilacza. Gdyby był to markowy zasilacz to Proc 5200+ i karta 8600gt( polecił bym bardziej HD 4650 używane w podobnej cenie a dużo wydajniejsza) udźwignął by spokojnie. Jeśli jest to jakiś trefny zasilacz można kupić używany za 80 zł (tagan, fortron, pentagram).

Zajrzałem do komputera i na zasilaczu jest napisane FEEl I-350ATX. Jak popatrzyłem w sieci to wygląda na to, że tani, ale niezgorszy. Zresztą nigdy nie było z nim żadnych problemów. Poprzedni się spsuł, ale ten działa dobrze.

Mówisz np. o tej karcie: http://allegro.pl/asus-4650-512-mb-hdmi … 70489.html ?

Jakbyś jeszcze mógł na pytanie o RAM odpowiedzieć…

I najważniejsze - na ile to jest warte wydatków?

Pierwsze FEEL’e nie były złe więc da rade po modernizacji. Tak karta ta, ale możesz znaleźć używaną za około 100zł nawet mniej. A co do ram’u, masz ddr2 ale jaka prędkość “Mhz” i jakie opóźnienia “Cl” ? powinieneś mieć napisane to na kości .

Koszt ogólny proc, karta, ram nie powinien przekroczyć 300zł

Na Alledrogo widze ze nie ma chwilowo używanych R 4650 więc możesz brać nowy przynajmniej gwarancja będzie.

Nie podałes typu złącza ale napewno masz AGP a karta co ją podajesz to PC Exspress więc nie pasuje,trzeba przy zakupie zwrócić uwagę ,zasilacz mam taki sam i działa kilka lat z gf9600gt leprzej pod agp nie dostaniesz

Dodane 10.09.2011 (So) 14:57

Pomyłka oczywiście chodziło mi o GF 7300 GT taką mam

Nie mogłem odczytać co jest napisane na kościach ram (kiepskie kąt), ale wydaje mi się, ze tutaj będzie wszystko co potrzebne: http://img20.imageshack.us/img20/1996/beztytuufhq.png

Co do karty to nie jestem “teraz-natychmiast” mogę poczekać trochę aż się pojawi jakaś używana. Mogę też wpaść na giełdę sprzętu komputerowego w wawie.

I dzięki za odpowiedzi tak w ogóle. Masz u mnie metaforyczne piwo :wink:

@XXXMarko

Akurat to, że mam na pewno kartę na PC-Express to wiem. Przynajmniej tak pisze w instrukcji dołączonej do niej. Więc lepSZą (nie “leprzą”) znajdę.

__________

Do rozmowy wrócę jutro, zaraz wychodzę z domu i wracam dopiero rano :wink:

Ty jesteś jedna wielka pomyłka sprawdź swoje błędy w pisowni a następnie odśwież swoją wiedzę techniczną. To nie AGP wystarczy nawet spojrzeć na zdjęcie płyty a dokładnie portu.

Co do ram’u doczytaj co na niej pisze bądz ściągnij cpu-z i spisz specyfikacje z zakładki “memory”.

Troche zaniżone taktowanie powinno być 333Mhz, masz kości 667Mhz Cl5 czyli potrzebujesz coś takiego http://allegro.pl/goodram-1gb-ram-ddr2-pc2-5300-667-mhz-cl5-nowe-i1801896095.html jesli masz możliwośc to też szukaj używanego (ale z tymi parametrami, nie innymi). Łącznie będziesz miał 2 Gb i więcej Ci nie potrzeba do nowego procesora i karty(taka ilość starczy spokojnie nawet do nowych gier)