Karta graficzna nie działa poprawnie ze sterownikami

Witam, mam taki problem, mianowicie miałem grafikę Radeon HD R6800, która prawidłowo działała przez długi czas, aż nagle z dnia na dzień, obraz przestał się wyświetlać. Przy włączaniu komputera wszystko się pokazywało jak trzeba, potem animacja okienek Windows i ładowanie systemu ale zamiast pulpitu miałem już tylko czarne tło. Musiałem wchodzić przez tryb awaryjny bo tam obraz działał ale zaraz po załadowaniu pulpitu wyskakiwał błąd: “Nie jest zainstalowany żaden sterownik graficzny AMD albo sterownik AMD działa nieprawidłowo.”  Usunąłem przez tryb awaryjny całe oprogramowanie AMD, po czym system już się normalnie odpalał, ale za każdym razem gdy instalowałem sterowniki do karty, działo sie to samo i znowu mogłem działać tylko w trybie awaryjnym. Wersja sterowników była dobra na 100% ze strony AMD, używałem nawet Autodetectora to zidentyfikowania karty i wybrania odpowiednich sterowników. Gdzieś na jakimś forum wyczytałem, że grafika jest prawdopodobnie zrypana i już nie daje rady ze sterownikami, tak więc kupiłem nową Radeon R9 270X. Podziałała jakieś 2 miesiące i znowu to samo, to stało się nagle jak grałem w Wiedźmina, nagle ekran zrobił się czarny, reset kompa i znowu czarny ekran za każdym razem, tylko tryb awaryjny mnie ratuje. Wnioskując, wszystko działa prawidłowo tylko wtedy, gdy nie mam zainstalowanych sterowników do grafiki. Ma ktoś jakiś pomysł? Przecież nowa karta graficzna nie mogła się zepsuć ot tak sobie. Nawet ją odkręciłem i przeglądnąłem ale nie dostrzegłem żadnych przepalonych kondensatorów ani nic.

 

Mój sprzęt:

 

Intel Core i3-2100 3.10GHz

4 GB RAM

Płyta główna: P8H61 -M LE

Zasilacz Chieftec GPA-450S8 450W

Windows 7 Home Premium

Dociśnij na maksa kartę graficzną do gniazda - sam miałem ten problem z r9 270x ( z dwoma kartami w związku z tym zakupiłem MSI gtx 760 :stuck_out_tongue: ) = czarny ekran i brak sygnału z bios przy boot,…ponoć styki na pcb karty są/mogą być…coś z nimi jest nie tak i (kontrolowane) dociśniecie może pomóc…

Może się mylę, ale czy w specyfikacji tych radeonów nie ma wymagania typu : zasilacz min. 500W ?

R9 270X = 180W.

Pożycz (markowy) zasilacz od kolegi i zobacz zachowanie komputera na nim.

Chieftec GPA-450S8 450W

Ten zasilacz jest markowy (360W= na 12V/21A) i ma sprawność 80+ dla 230V :stuck_out_tongue:

Tak czy siak, mój nos podpowiada problemy z zasilaniem. A że zasilacz markowy - nie znaczy że będzie trzymał parametry wiecznie. Dodatkowo problem może stanowić przejściówka zasilania (jeśli dobrze widzę, ten PSU ma tylko jedną linię dedykowaną do zasilania PCI-E)

Nie zawsze markowy musi działać prawidłowo bez miernika tego nie stwierdzisz a podmiana zasilacza to kilka minut.

Styki, są w porządku, karta jest solidnie dokręcona. Obraz robi się czarny tylko wtedy, gdy uruchamiam normalnie Windowsa, Bios, tryby awaryjne, itp działają. Zrobiłem nawet taki myk, że zainstalowałem stery, reset, tryb awaryjny (oczywiście bo ze sterami normalny nie działa), w menedzeże urządzeń, w kartach graficznych wyłączyłem sterownik. Znowu reset, tryb normalny działa (bo sterownik wyłączony). Odpalam menedzera urządeń, włączam sterownik, komp chce restartu, więc restartuje no i znowu nie działa. Nie wiem co to do licha się dzieje, że gdy sterownik AMD jest to obraz na normalnym Windowsie jest czarny, a gdy sterownika nie ma to jest. Jeśli chodzi o zasilacz, to koleś w sklepie komputerowym mi dobrał tę kartę do reszty sprzętu i powiedział, że  zasilacze tej firmy są dobre i 450 W spokojnie starczy.

Co fatk to fakt ale …z tymi Radeonami są problemy które wskazują na coś innego, co nie wyklucza że masz rację z tym tropem :stuck_out_tongue:

Więc zastosuj się do powyższego.

Czyli to jest jakoś tak, że sterowniki wymuszają na karcie większy pobór i lepszego zasilacza? A w trybie awaryjnym sterownik graficzny jest całkowicie wyłączany i dlatego mam obraz?

W trybie awaryjnym system działa w ograniczonym zakresie, w ograniczonej rozdzielczości i na podstawowych sterownikach VGA.

W takim razie pewnie potrzebuję mocniejszego zasilacza, tylko ciekawe jest to, że po perypetiach ze starą grafiką, (te same problemy co z obecną) obecna śmigała 2 miesiące normalnie na najnowszych sterownikach.

Eliminacją problemu z konkretnym urządzeniem przez potwierdzenie funkcjonaliści …

IMO nie ma co wróżyć, coś jest nie tak albo z płytą, kartą gpu , lub zasilaczem…

Zagrabs - nie jest powiedziane że potrzebujesz mocniejszego zasilacza. To tylko hipoteza i to łatwa do potwierdzenia. Szybki zwiad po forach Guru3D, AMD i overclock, wskazuje że to może być również problem samej karty graficznej - ilość zgłoszeń z podobnym opisem (blackscreen) daje dużo do myślenia - szczególnie że większość postów kończy się informacją że karta została oddana do reklamacji.

Musisz potwierdzić funkcjonalność każdego podzespołu z osobna aby wykryć usterkę.

Oby to nie była grafika. Cóż, dzięki wielkie za pomoc.

Zagrabs - źle rozumujesz: karta grafiki jest (przynajmniej powinna) być na gwarancji w przeciwieństwie do płyty głównej i reszty podzespołów…

No jest na gwarancji, ale to jeszcze nie jest powiedziane, że to jej wina. Najpierw poszukam jakiegoś znajomego co się na tym zna, może uda się ustalić który podzespół zawinił.