Karta graficzna płynne filmy FHD 60fps

Witajcie,

W dość leciwym sprzęcie HP XW 8400 z 8GB ram i dwom procesorami Xeon s771 jest oryginalna karta Quadro FX 3500.

Sprzęt jest ogólnie wystarczający, ale ma kłopot z odtwarzaniem treści z YT w FHD60FPS, które bardzo mocno się haczą, a już ostatnio nawet tradycyjne FHD bywają mało płynne.

Czy wymiana karty graficznej coś tu pomoże? Jeśli tak, proszę o podpowiedź czego szukać. Budżet do ok 300zł (a może iść w używane?)
Nie marzę by móc odtwarzać wideo w 4K60FPS, ale chociaż w natywnej monitora 1080 byłoby miło. Podejrzewam, że jeśli chodzi o zastosowania CAD 3D, w których komputer jest jeszcze wykorzystywany, możliwości nowszej karty będą górować nad fx3500, jeśli się mylę, proszę o wyprostowanie.

Uruchom Chrome wpisz „chrome://flags” znajdź choose angle graphics backend, obok można zmienić ustawienia akceleracji. W przypadku twojej kraty interesuje cię albo DD3D9 albo OpenGL. Przełącz i sprawdź czy jest lepiej i z którą opcją. W ustawieniach przeglądarki musi być oczywiście zaznaczona opcja użyj akceleracji sprzętowej jeśli jest dostępna.

1 polubienie

Dzisiaj będzie Ci trudno znaleźć coś nowego za 300 zł z akceleracją dekodowania video.
Być może z używanych się uda.
Generalnie musisz poszukać karty graficznej z obsługą NVDEC i dekodowania kodeków VP9/H.264

To np. idzie płynnie 60FPS 1080p na Intelu HD3000 z mobilnej I5.

Pewnie dlatego, że QuickSync ogarnia dekodowanie h264.
Ten archaiczny CPU autora tematu może mieć z tym problem, szczególnie, że jak nie ma akceleracji sprzętowej, to YouTube będzie forsować użycie bardziej zasobożernego VP9, nawet gdyby CPU ogarnęło H.264

Z tego miejsca mogę polecić wtyczkę https://chrome.google.com/webstore/detail/h264ify/aleakchihdccplidncghkekgioiakgal?hl=pl
jest szansa, że pomoże w działaniu :wink:

1 polubienie

Dziękuję za odpowiedzi.

Powiem tak - jak podesłaliście podpowiedzi / wtyczki do Chrome, już chciałem pisać że używam właściwie wyłącznie Firefoxa, ale zaraz - mam jeszcze Edge… Zainstalowałem wtyczkę h264ify i uruchomiłem podesłany przez @wasabi1084 filmik w 60fps - poszedł płynnie zarówno z wtyczką, jak i bez niej. Jak również nie wiem, czy to efekt placebo, ale zdaje się że minimalnie płynniej działa rozdzielczość 1440@60 z wtyczką.
Niemniej mam już jasną odpowiedź na jakiej przeglądarce YT jest jeszcze oglądalny

Uff, niezbyt na rękę był mi ten zakup grafiki :slight_smile: Dziękuję!

Akurat ta przeglądarka jest na systemie Windows najbardziej problematyczna. Najwięcej ludzi przychodzi z problemami typu tnie film, wywala się itp. Dla odmiany Chrome marnie działa pod Linuksem.

Uhh, pomyśleć ile czasu zajęło mi przestawianie się na Firefoxa po zakończeniu Opery 12… Cóż Chroma kijem nie tykam.

Cieszę się, że znalazłeś rozwiązanie problemu. Ze swojej strony mogę polecić https://www.smplayer.info/
Na starszych sprzętach, gdy nic innego nie skutkuje, często okazuje się, że potrafi on zupełnie płynnie odtworzyć YouTube.

Trzeba tylko wybrać sobie jakość „Ustawienia” > „Sieć” > „Jakość odtwarzania” a potem „Otwórz” > „URL” lub przeciągnąć link na odtwarzacz. Za pierwszym razem SmPlayer pobierze sobie odpowiednie narzędzie do odtwarzania YouTube, może być potrzebny restart programu.

EDGE opiera się już na silniku chromium. Dali sobie spokój z rozwojem własnego i dobrze, bo mocno już odstawał.

Tak, wiem. Chodzi mi stricte o przeglądarkę.

Używaj to, co ci pasuje i z czym się dobrze czujesz. IMHO to niema znaczenia, tym niemniej, czym coś jest popularniejsze na rynku, tym jest więcej rozwiązań problemów wszelakich i tym więcej dodatków, testów itp. a także tym bardziej staje się to kompatybilne ze stronami www, bo twórcy systemów testują na przeglądarkach które są uniwersalne dla wszystkich systemów i najbardziej popularne.