Karta graficzna przestała działać

W pewnym momencie wyłączył mi się drugi monitor a na pierwszym ustawiła się skrajnie niska rozdzielczość. Zauważyłem w menedżerze zadań, że wyświetla mi się taki komunikat przy karcie graficznej:

Po tym incydencie próbowałem updatować sterowniki do najnowszych ale to w niczym nie pomogło.

Co oznaczać może ten błąd? Co mogę zrobić by karta graficzna działała normalnie?

Może się przegrzewa? sprawdź

Lub możliwe, że się uszkodziła.

Ale jeszcze trzeba całkowicie odinstalować sterownik przez DDU i ponownie zainstalować i test.

Próbowałem jeszcze odinstalować kartę i ponownie uruchomić kompa by się na nowo dodała ale nie pomogło. Z Twojego sposobu nie zdążyłem skorzystać

W przypływie geniuszu stwierdziłem, że spróbuję zrobić przywracanie systemu. Okazało się, że miałem 1 punkt zrobiony mniej więcej z wczoraj wieczorem gdy problem się pojawił. Przy punkcie była wskazane, że był on robiony w związku z krytyczną aktualizacją Windowsa. Ja sam nic nie updatowałem więc to coś się dograło z automatu. Po wykonaniu przywracania wszystko działa jak należy :confused: a więc prawdopodobnie za całe te nieprzyjemne zamieszanie odpowiedzialny był update do Win10…

Niestety wciąż wgrywa mi się ten pechowy update i cały czas tracę drugi monitor a w pierwszym ustawia się rozdzielczość 1024px… i ciągle muszę uruchamiać przywracanie systemu sprzed tego updatu. Czy można jakoś wyłączyć wgrywanie tego update’u na Win10? Poniżej w klamerce zaznaczyłem kolejne nieudane próby wgrania updatu, które skutkowały opisywanym przeze mnie problemem:

Aktualnie mam sterownik w wersji 364.51. Próbowałem wgrywać ręcznie najnowszy ze strony NVIDII tj. 378.49 (plik 378.49-desktop-win10-64bit-international-whql.exe). Niestety instalacja kończy się niepowodzeniem i mam taki sam efekt jak opisywany powyżej :frowning:

Robisz po swojemu, to po co pytasz? masz wszystko napisane.

Odinstaluj ster przez DDU niech się ewentualnie ponownie zainstaluje plus na końcu zrobisz aktualizację sterownika z poziomu Geforce Experience.

w DDU masz opcję zablokowania automatycznej instalacji sterowników grafiki z Windows Update co powinno ci pomóc.

@JNJN niestety DDU nie pomogło :frowning: Odinstalowałem z jego pomocą sterowniki, ponownie uruchomiłem kompa. Zainstalowałem Geforce Experience i z jego pomogą wgrałem najnowszą wersję sterowników, ponownie uruchomiłem kompa by sfinalizować instalację. Po uruchomieniu nadal działa 1 monitor na bardzo niskiej rozdzielczości :frowning: Pytanie co jeszcze mogę spróbować zrobić?

@Lamerq2 jak mogę to ustawić? Znalazłem tylko guzik, aby przywrócić standardowe ustawienia ale możliwości wyłączenia updatu karty przez Win nie widzę. Gdy zleciłem programowi usunięcie sterowników to faktycznie wyświetlił się komunikat, że zmienił coś w ramach aktualizacji windowsa ale jak wyżej opisałem wszystko się ponownie zepsuło i musiałem dokonać przywracania systemu a więc to ustawienie też zostało przywrócone do początkowego.

No to możliwe, że karta uszkodzona?

Trzeba kompa sprawdzić na innej lub tą na innym kompie?

A jak z jej temperaturą - najnowsza Aida 64 i wklej tu scren z temperatur. Zakładka komputer i czujnik.

Ale najpierw zrób jeszcze to:

  • ponowna deinstalcja sterownika przez DDU
  • czyszczenie sytemu Ccleanerem
  • ręczna na 100% aktualizacja systemu W10,restart
  • ponowne wgranie najnowszego sterownika

Ale najpierw zrób jeszcze to:

  • ponowna deinstalcja sterownika przez DDU

Zrobiłem, udało się. Uruchomiłem ponownie kompa. Rozdzielczość się obniżyła, działa tylko 1 monitor.

  • czyszczenie sytemu Ccleanerem

Zrobiłem update do najnowszej wersji i przeczyściłem pliki związane z programami (bez FireFoxa) oraz z rejestrem. Uruchomiłem ponownie kompa.

  • ręczna na 100% aktualizacja systemu W10,restart

Włączyłem sprawdzanie aktualizacji. Win10 wykrył aktualizację dot. karty graficznej. Niestety jej aktualizacja zakończyła się niepowodzeniem:

  • ponowne wgranie najnowszego sterownika

Zacząłem wgrywać najnowsze sterowniki (plik 378.49-desktop-win10-64bit-international-whql.exe). Teoretycznie wszystko się wgrało pomyślnie (niestety nadal działa tylko 1 monitor w niskiej rozdzielczości):

Uruchomiłem ponownie kompa. Niestety wciąż działa tylko 1 monitor w niskiej rozdzielczości. W menedżerze urządzeń wygląda to tak:

Odpalam Geforce Experience. Od razu zaczyna ściągać jakiś duży update:

Efekt instalacji updateu teoretycznie znowu pozytywny:

Niestety wciąż tylko 1 monitor w niskiej rozdzielczości, po ponownym uruchomieniu kompa to samo. Próbowałem jeszcze powtórzyć całą operację ponownie z pominięciem kroku trzeciego (update przez Windows) ale efekt był taki sam.

W związku z powyższym znowu wróciłem do punktu przywracania sprzed wgrywania przez Windows automatycznie updateu. Działają oba monitory w wysokiej rozdzielczości ale coś jest nie tak - przykładowo w jednym z programów, który korzystał z karty graficznej do obliczeń wyszarzona jest opcja “Użyj procesora graficznego”, tak jakby nie wykrywał kompatybilnej karty graficznej, widzę też różnice w działaniu programu wynikające z braku wykorzystania karty :(. Program ten zgłasza mi, że część funkcji wymaga min. 512 MB pamięci VRAM, a w systemie wykrył mniejszą… sugerując update sterownika karty graficznej. A mój model ma przecież 4GB pamięci. Wgrałem AIDĘ oraz GPU, poniżej screeny:

Czy mogę coś jeszcze zrobić? Jak oceniasz wskazania obu programów? Czy widzisz, że coś jest nie tak z kartą? To co mnie zdziwiło zaznaczyłem żółtym markerem.

Musiałem niestety podzielić odpowiedź na kilka postów bo mogę zamieścić tylko 3 zdjęcia w 1 poście.

Kod 43 i zmiana rozdzielczości sugeruje na uszkodzenie kraty grafiki?

Zasilacz masz jaki?

Zasilacz mam taki:
Corsair RM Series 750W Modular 80Plus GOLD - CP-9020055-EU (Zasilacze)

Poprosiłem znajomego, który ma identyczną kartę by mi zrobił screeny z GPU-Z, kolorem zaznaczyłem pola gdzie ma on inne wskazania:

Napisałem, trzeba kartę sprawdzić lub kompa na innej karcie.