Karta graficzna się grzeje

siema dzisiaj sobie pograłem z 2 godzinki w Medal Of Honor - Warfighter i z ciekawości odpaliłem GPU-Z by sprawdzić temperatury i sprawdzame a tam 82 stopnie (w niektórych momentach, nie cały czas). I chciałbym się zapytać czy to norma dla tej karty czy się przegrzewa ? Aha i proc dochodził na maxa do 67 stopni

Specyfikacja kompa ;

i3 2100

msi radeon hd 6850

8gb ramu 1333

corsair 500 W

82C dla gpu z topowych serii 58xx, 68xx, itd to nie dużo.

Natomiast 67C dla i3 wydaje się dość dużą wartością

http://ark.intel.com/products/53422/Int … _10-GHz%29

producent podaje maksymalną bezpieczną temperaturę na ~69C, ale między tym a rzeczywistością często jest jakaś różnica, więc po przekroczeniu 70C raczej nic się mu nie stanie ale mimo wszystko zamiast ryzykować i narażać cpu na uszkodzenia warto przynajmniej dokładnie wyczyścić radiator i wentylator, a jak nie pomoże to można spróbować zmienić pastę termoprzewodzącą, obniży to temperaturę tylko o kilka stopni, ale koszt znacznie mniejszy niż wymiana chłodzenia na lepsze.

Poukładaj też dokładnie przewody w obudowie oraz jeśli nie masz to zastosuj dwa wiatraki. Jeden wdmuchujący powietrze z przodu na dole obudowy a drugi wydmuchujący z tyłu obudowy. No i tak jak kolega wyżej pisał dokładne czyszczenie sprężonym powietrzem.

pastę na procesorze wymieniałem gdzieś w lutym( na grafie już była jak kupiłem), nie jest to jakaś najlepsza pasta ale jest, Procesor wraz z grafą czyszczony około tydzień temu więc dzisiaj wyczyszczę całego kompa dokładnie. Obudowa też nie jest jakaś najlepsza ale 2 wiatraki z pewnością zamontuje, Tylko teraz pytanie jakie mi polecacie i gdzie je zamontować ?

jaki-zasilacz-nowego-kompa-t471911.html

jak zjedziecie trochę niżej tego tematu to są tam zdj mojej obudowy

Dodane 27.10.2012 (So) 10:49

Aha i dodam że wentylator w CPU jest boxowy

Dodane 27.10.2012 (So) 10:53

Aha i ogólnie zapytam czy nie jest to za słaby procesor do tej gry czy po prostu trzeba przeczyścić itd ?

Procesor nie powinien się grzać nawet na boxowym chłodzeniu (niektórzy i5 kręcą na boxie, nie dużo ale kręcą).

Czy na wysokości procesora masz otwory wentylacyjne?

Czy cały czas masz otwartą obudowę?

Procesor jest dobry do tej gry http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/radek/cpu_350/def/bf3_1920.png (Battlefield 3 i MOH są oparte na tym samym silniku, więc zapotrzebowanie sprzętowe mają podobne)

Jest otwór wentylacyjny nad procem i nad grafą. Klapę mam cały czas zamkniętą

Dodane 27.10.2012 (So) 11:20

mam takie jak masz na tym zdj(2 od góry) co jest w tym linku, tylko że tą klape zamontowałem z drugiej strony więc jest na odwrót to kwadratowe nad procem(prawie) a to prostokątne nad grafą

Jakie rozmiary ma otwór na boku obudowy na wysokości procesora i z tyłu?

Najlepiej jakbyś zamontował wentylator na boku (dmuchający na procesor) i z tyłu obudowy (wydmuchujący).

obydwa otwory mają ok. 7cm x 7cm

Dodane 27.10.2012 (So) 11:49

mierzyłem mniej więcej od środka otworu na dziurkę do drugiego środka otworu na dziurkę

Dodane 27.10.2012 (So) 11:50

o właśnie tak jak jest tu ;

http://allegro.pl/aab-super-silent-fan- … 11636.html

Weź dwa takie wiatraki i będzie OK.

Sprawdź tylko czy na płycie masz dwa wolne 3-pin do chłodzenia. Jak nie to dajesz jeszcze przejściówkę z molex

Ja bym zamontował jeden z przodu na dole - wdmuchujący, drugi z tyłu na wysokości procka - wydmuchujący. To jest optymalne ułożenie wiatraków dające lepsze chłodzenie wszystkich podzespołów komputera.

image_id: 5150

i ten wiatrak co podałem by wystarczył w te 2 miejsca ? i o ile by sie ok. stopni obniżyły temp. podzespołów ?

Tak

Jak zamontujesz to sprawdzisz. Parę stopni na pewno zejdzie. Pomyśl jeszcze o dobrej paście termoprzewodzącej i będzie git. Nic więcej nie trzeba.

dzisiaj zmieniłem pastę na CPU i grafie bo jeszcze troche miałem i na obu podzespołach zeszło po 2 stopnie

Dodane 27.10.2012 (So) 16:23

zaraz odpalam moh-w. i sprawdzę ile mam stopni

Jaką pastę stosujesz (niektóre pasty trzeba wygrzać więc gra tylko pomoże :smiley: )?

tą mam paste ;

http://allegro.pl/revoltec-srebrna-past … 85047.html

po godzinie grania grafa dochodziła maxymalnie do 72 stopni a proc co 64 stopni

Grafa dużo lepiej (10 stopni mniej) a na procku mały postęp jest.

grałem teraz z 3 godzinki praktycznie bez wyłączania gry i grafa max 75 może a tak to się utrzymywała w granicach 72-73 stopnie, a proc raz miał 67 stopni a tak to 62-63 stopnie więc chyba jest ok

Dodane 28.10.2012 (N) 13:33

takie temperatury są ok czy jeszcze za dużo na procku ?

Co to za karta graficzna? (daj linkacza do modelu, który masz).

Nadal sporo na procku.

http://pl.msi.com/product/vga/R6850-PM2D1GD5-OC.html

ta po prawej

Dodane 28.10.2012 (N) 17:11

teraz właśnie skończyłem fabule warfightera i po ok 3 godzinach grania proc max 66 stopni ogólnie to temp sie utrzymywała 62-63 stopnie. Ta pasta co podawałem jest dobra ? Aha i dodam ze zużycie procesora maxymalnie bylo 80 % a tak to ok 75 %

Dodane 28.10.2012 (N) 18:42

obciążylem procesor programem intel burn test i po 2 min z zamkniętą budą proc wskakiwal nie raz nawet na 68 stopni ale to tylko na chwileczke , ale gdy otworzylem bude po 10 min to utrzymywal sie na 66 65 stopni niekiedy, zadko wskakiwal na 67 ale temp od razu sie obnirzala

Dodane 28.10.2012 (N) 18:50

poza tym chlodzenie od proca choodzi dziwnie cicho, gdzie można sprawdzić na ile % chodzą wiatraki ? i jak sie wlącza uefi bios to są tam do wybrania 3 opcje kręcenia wiatraków i którą wybrać ?

Dodane 28.10.2012 (N) 21:11

???

Dodane 28.10.2012 (N) 22:21

te temp. proca są aż takie złe ? bo się troszke boje grać że spale.

Dodane 29.10.2012 (Pn) 15:32

przed chwilą zdjąłem radiator i na procesorze pasta było tak rozsmarowana tak jak by takie koło, na rogach nie było wgl(widocznie źle radiator rozsmarował bo jest okrągły) rozsmarowałem po rogach sam i teraz po obciążeniu procesora na 100 % przez 10 min temp maxymalnie sięgały 64-65 stopni, a wiadomo że gra nie obciąża proca na 100 % bynajmniej warfighter na maxa obciążał 80 % i to tylko w jednej chwili. Więc jest już chyba dobrze ?