Karta graficzna - stary komputer i filmy Full HD

Witam serdecznie.

Posiadam sześcioletni komputer z płytą główną Gigabyte GA-MA785GMT-UD2H. Korzystam z zintegrowanej karty graficznej  ATI Radeon HD 4200  (512 MB). Niestety filmy Full HD nie są wyświetlane płynnie. Moje pytanie czy warto zainwestować w kartę graficzną np. Gigabyte GT610 1GB DDR3 GV-N610SL-1GI http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-gt610-1gb-ddr3-gv-n610sl-1gi-486664/ 

Zależy mi na pasywnym chłodzeniu (ciszy). Zasilacz w moim komputerze to Forton 350W 80 Plus , procesor AMD Athlon II X2 240/2,8GHz.

Nie jestem graczem, więc super wydajność mnie nie interesuje. Chodzi tylko o płynność w filmach Full HD.

Pozdrawiam

Wszystkie sterowniki (chipset, karta graficzna) masz zainstalowane? Ten zestaw nie powinien mieć problemu z wyświetlaniem 1080p.

A jaki system i ilu bitowy? Jakie odtwarzacze wideo sprawdzałeś? Co to są za filmy - jaki format/kontener (mkv, mp4 itp), jakie kodeki audio i wideo (AVC/h.264, HEVC/h.265 itp) są w środku? Sprawdź programem MediaInfo.

Spróbuj najnowszą wersję (beta/nightly) portable MPC-HC: https://nightly.mpc-hc.org/  . Używa on jako kodeków wewnętrznych LAV Filters - uniwersalnych i chyba najlepszych obecnie. Pobaw się też w zmianę rendererów - Widok - Ustawienia - Odtwarzanie - Strumień wyjściowy - idziesz na prawo do Obraz DirectShow. U mnie np. na Win7 x64 w PotPlayerze dla HEVC w HD najmniej procka zjada Video Mixing Renderer 9 (Renderless), a nie domyślny dla Win7 Enhanced Video Renderer (Custom Preset).

No, i najpierw upewnij się, jak pisał Odyniec_Stary, że masz najnowsze dla Twojej karty graficznej sterowniki.

P.S. Jeśli są to filmy w HEVC/h.265 to najwydajniejszym dekoderem zewnętrznym jest chyba Strongene/Lentoid: http://xhevc.com/en/downloads/downloadCenter.jsp   , ale zdaje się, że nie jest kompatybilny z Win10.

Dziękuję za pomoc. System Win7 32bity. Szczerze mówiąc sterowniki aktualizowałem programem Driver Booster. Tutaj powinno być wszystko w porządku. Ale faktycznie, problem może być w kodekach bo kilka lat nic w tym  temacie nie robiłem. Posprawdzam, popróbuję. Raz jeszcze dziękuję.

Na początek spróbuj VLC - ma już wbudowane kodeki.

Sterowniki pobieraj ze stron producentów sprzętu. Te driver boostery i inne cuda często robią więcej szkody niż pożytku.

Sterowniki są aktualne, sprawdzałem na stronie producenta. To jeszcze pytanie: a co z przycinaniem filmów 1080p na YouTube? Rozdzielczości 720p też brakuje płynności. Przycinanie ma miejsce podczas wyświetlania na całym ekranie. Net prędkość 100Mb/s. 

Przeglądarka Firefox 42.

Sprzęt masz odpowiedni do płynnego odtwarzania materiałów Full HD. Przeinstaluj sterowniki i przeczyść system CCLeanerem.

To może czas na format i instalacje czystego windowsa, pewnie będzie szybciej niż szukanie problemu.

Ok, najważniejsze że mam odpowiedni sprzęt i nie muszę kupować nowej karty. Teraz zrobię tak jak piszecie, w ostateczności czekać będzie mnie format.

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam