Karta graficzna trzeszczy

Hej mam problem z kartą graficzną chodzi tutaj o Geforce GTX 1060 6gb a mianowicie przy 60% mocy wiatraków karta graficzna trzeszczy i czasem tak mocno że czuc na cale biurko ale w aplikacji msi afterburner zmienilem że przy 75°C tyle mam przeważnie w wymagających grach ustawiłem 65% albo 70% mocy wentylatora i wtedy jest ona cichutka powiecie o co chodzi czy jest łozysko do wymiany czy może wentylator chaczy o coś przy swojej obudowie

Zdejmij obudowę i popatrz co tam się dzieje.

Może łożyska wentylatorów lub coś wpadlo. Tyle.

Alby wystarczy nasmarować łożyska.

Wystarczy zdjąć obudowę komputera, obciążyć kartę i jak zacznie trzeszczeć, to zatrzymać palcem jeden wentylator na karcie na chwilę, jak nie przestanie, to drugi. Będzie wiadomo który sprawia problem i czy to wentylator.

Jeśli to problem z wentylatorami, to nabycie nowych, pasujących jest zwykle bardzo trudne, lub niemożliwe.
Używanych nie ma sensu kupować, a rozmiar to nie wszystko, jeszcze istotne jest napięcie i obroty, bo to daje sygnał zwrotny do karty.

Najprostszym rozwiązaniem jest zwykle zdjęcie uszkodzonych wentylatorów, i zamocowanie większych, wydajniejszych wentylatorów na wkręty lub opaski zaciskowe i podłączenie ich albo do płyty głównej, albo do zasilania przez regulator obrotów. To pozwala na dobranie odpowiednich obrotów aby utrzymać niską temperaturę przy akceptowalnym hałasie. Zwykle po wymianie na większe wentylatory jest to proste, bo są wydajniejsze.

Alternatywa, to szukanie zamienników, ale ponieważ rozwiązań jest sporo i co producent to inne wtyczki, przewody, wentylatory, to jak napisałem, jest to czasami trudne.

To są łożyska bezobsługowe, nie smaruje się ich. Głośne stają się od tego, że zużyty jest materiał i zaczyna bić wiatrak.

Zobacz u tego sprzedawcy:
https://allegro.pl/uzytkownik/AR_sprzedaz/chlodzenie-i-tuning-chlodzenie-kart-graficznych-260026

Tylko trzeba bardzo dokładnie zmierzyć i porównać po rozebraniu, bo to są zamienniki, co objawia się czasami brakiem regulacji obrotów. Ale jeśli się coś oryginalnego dobierze, to oczywiście ładniej wygląda.

Preferuje metodę polegającą na podczepianiu ‘na trytki’ dużych tanich wentylatorów i puszczaniu ich na obniżonym napięciu. Często taka modyfikacja jest bardziej cicha niz oryginalny wiatrak. Jednakże milo wiedzieć ze oryginalnych rozmiarów wentylatory tez da sie kupić. Na pewno znacznie lepiej to wygląda i taka kartę można tez łatwiej sprzedać.

Moze pomóc na jakiś, zazwyczaj niedługi czas. Niestety takie wentylatory robione są po taniości. Nie ma tam łożysk kulkowych, tylko uszkadzające się trwale elementy. Smar może chwilowo wypełnić luki. Gdyby takie wentylatory byly porządne łożyskowane, to by nie było potrzeby ich nigdy zmieniać.

Specjalnie nie, są ślizgowe, bo dzięki temu jest znacznie ciszej.

Czasami tak, trochę jest na rynku, ale tylko do niektórych modeli. Na dodatek nie zawsze odczytywane są poprawnie obroty i wtedy wyje.

w sumie może i tak, choć widzę że jakaś nisza z łożyskiem kulkowym też jest https://allegro.pl/oferta/bezszczotkowy-wentylator-z-lozyskiem-kulkowym-13010757255 choć pewnie nie jest to wentylator dedykowany do PC’ta