[Karta graficzna] Wentylator się odkręca


(Cris8886) #1

Witam.

Mam pewien problem z kartą graficzną (mój model to Gigabyte Radeon HD 5850, a dokładniej ten: https://prohardver.hu/dl/upc/2012-03/77000_285665_gigabyte-gv-r585oc-1gd-radeon-hd-5850.jpg )

Otóż są tam dwa wentylatory, z czego jeden działa poprawnie, a drugi (na obrazku ten po prawej) normalnie odkręca mi się, delikatnie wypada i przestaje działać. Po rozmontowaniu obudowy i "dociśnięciu" z powrotem wentylatora zaczyna działać, ale po paru dniach jest znowu to samo (a czasem nawet odpada po raz kolejny po włączeniu PC). Karta już swoje ma, ale działała bez zarzutów.

 

Z jakiego powodu on się odczepia?

Ktoś może wie, czy da się to jakoś przymocować z powrotem oraz czego to jest wina?


(Dimatheus) #2

Hej,

 

Prawdopodobnie uszkodzeniu uległo mocowanie wentylatora - taka podkładka przy trzpieniu. A grawitacja robi swoje. :smiley: W artykule https://majsterkowo.pl/jak-naprawic-glosny-wentylator-komputerowy/ pokazano, jak naprawić głośny wentylator, ale poglądowo może pomóc w zobaczeniu, co trzeba naprawić.

 

Pozdrawiam,
Dimatheus


(nowakjac) #3

Jeśli wentylator jest standardowej budowy i wypada ci część z łopatkami i metalowym wałem to prawdopodobnie uszkodzeniu lub wypięciu uległ element blokujący (taka zapinka na końcu wału). Trzeba rozebrać całe chłodzenie i spojrzeć od drugiej strony czy można dostać się pod obudowę usuwając naklejkę bądź gumowy korek. 

1.jpg