Karta graficzna - wymiana (AGPx8, PCI Ekspress x16)

Witam.

Pisałem ostatnio o wymianie karty graficznej pod AGP.

Zastanawia mnie jednak aspekt ekonomiczny.

Mój sprzęt ma już troche ponad 3 lata jest zbudowany

na markowej płycie Gigabyte z Pentium 4 3.0 GHz HT.

Wszystko OK. Grafika na magistrali AGPx8.

Kwestia jest następująca :

Czy uzasadnione będzie kupno dobrej grafiki pod AGPx8,

której nie wykorzystam przy ewentualnej modernizacji PC-ta ?

(magistrala PCI Ekspressx16 przy wymianie płyty głównej

i co się z tym wiąże wymianie procesora - inny socket).

Z AGP na PCI-E bardziej się opłaca ostatnio karty na AGP drożeją producenci odchodzą od tego złącza na jedno kompatybilne ze wszystkimi obecnie produkowanymi płytami, lepiej zmień płyte na Athlony 64 lub Core2 Duo z PCI-E.

Witam.

Generalnie rzecz biorąc na dzien dzisiejszy raczej skłaniam się kupić

grafikę pod moją płytę czyli AGPx8.

Myślę, że przez około 3 lata to jeszcze będzie w miarę efektywne i opłacalne niż

dzisiaj zmieniać płytę pod PCI Express a tym samym i procesor.

A cóż będzie jeśli za 2 lub 3 lata zmienią PCI Express na coś nowszego, nie mówiąc już o socketach,

które zmieniają się chyba jeszcze częściej ?

Przecież to czysty biznes dla producentów hardware.

Też się nad tym zastanawiam,sam rozwój procesorów zwolnił,dawniej chyba co 3 miesiące był nowy procesor,tak było w czasach Pentium 1,ostatnio nawet karty graficzne mają tylko 4 potoki i szybsze zegary,chyba że ktoś wyda ponad 600 - 1000 zł na kartę 12 potokową

bierz teraz karte na AGP.

niedługo ma wejść PCI-E 2.0, płyty z nim zgodne mają się pojawić dopiero w pod koniec 2007 roku.

tak więc przy wymianie sprzętu za 3 lata i tak kupisz płytę z PCI-E 2.0 i grafikę pod nią :slight_smile:

Maryś ile masz Pamięci Ram :?: polecam Kartę graficzną Radeon X1600 Pro lub Radeon X1650 Pro.

Też się zastanawiałem ale przeczytałem ten artykuł; http://www.gram.pl/news.asp?id=2676

Więc chyba lepiej kupić na AGP, poczekać ok. 1,5 roku i przesiąść się już na zupełnie nowy standart. Chyba że PCI-E II będzie kompatybilny “w dół”.

Witam.

Wypowiedzi te utwierdzają mnie w przekonaniu kupna grafiki na AGP,

która śmiało jeszcze pochodzi, a za 2 lub 3 lata całkowita modernizacja sprzętu.

W tej chwili Goodram DDR 2x256MB PC3200 Dual Channel.

Płyta obsłuży do 4GB, 4 sloty Dual Channel.

Dziękuję za wypowiedzi.