Karta obsługująca DirectX 10.1 a DirectX 11 w Windws 7

Witam wszystkich.

Jestem posiadaczem systemu Windows 7 w wersji 64-bitowej i karty graficznej ASUS Radeon HD EAH4890. Z racji posiadanego systemu operacyjnego mam zainstalowany domyślnie DirectX w wersji 11. Rzecz w tym, że moja karta wspiera ową bibliotekę graficzną jedynie w wersji 10.1. I tu pojawia się moje pytanie - czy należałoby przedsięwziąć jakieś kroki z uwagi na ten fakt, tj. zrobić downgrade do wersji 10.1? Czy może DirectX 11 jest kompatybilny z wersją 10.1 i nie ma się czym przejmować?

I tak już zupełnie na marginesie, mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeżeli jakaś gra podczas jej instalacji dopomina się o zainstalowanie biblioteki DirectX np. właśnie w wersji 10.1 mimo, że w systemie jest już ona zainstalowana (właśnie ta najnowsza, wersja 11) to czy jest sens taką starszą wersję doinstalować? Czy może najzwyczajniej w świecie pominąć ten krok w instalacji?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi w temacie :wink:

Niczym się nie przejmuj, a dla spokoju zaktualizuj sobie DirecX i po sprawie.

Jeśli mówisz o tym systemowym, to mam zaktualizowany, tj. domyślnie w Windows 7 mam DirectX 11.

Directx 11 pójdzie nawet przyzwoicie ale nie będziesz miał pewnych efektów np. teselacji ale większość innych będzie działać.

A te efekty, które pojawiły się wraz z 10.1 będą “dostępne” jeśli będę bazować na wersji DirectX 11?

Tak

Informacje, które masz zawarte w systemie operacyjnym na temat wersji DirectX, mówią o wersji maksymalnie możliwej, jaka jest wspierana przez system.

Dana wersja DirectX’a jest kompatybilna wstecz, ze starszymi edycjami. Czyli jeżeli masz w systemie napisane DirectX 11, to będzie on wspierał także 10.1, 10, 9 itd.

Aktualizacja DirectX’a polega na tym, że z danej paczki aktualizacyjnej (pobranej z internetu lub zamieszczonej na płycie z grą) system sam wybiera brakujące pliki i dodaje je do swojej biblioteki DirectX’a.

Jeżeli nie aktualizujemy DirectX’a (średnio raz na 2 miesiące pojawia się aktualizacja), wtedy warto instalować taką paczkę z płyty z grą. Zazwyczaj przed lub po instalacji danej gry mamy taką możliwość, po pojawieniu się komunikatu.

Nic się nie stanie jeżeli zgodzimy się na instalacje aktualizacji, pochodzącej ze starszej gry. System sam uzna czy w tej starej paczce są potrzebne mu pliki, czy takowe już posiada i dodanie ich jest zbędne.

:slight_smile:

Dzięki za wszelkie wyjaśnienia. Teraz już wiem na czym stoję :wink:

To nie przeszkadza tylko jeśli gra czy cokolwiek będzie wymagało 11 to po prostu nie pójdzie.

W Everest Home wyświetla mi że ma zainstalowany DirectX 9.0c a mam system Win7 64 z DirectX 11. Mam w takim razie zainstalować wersję np. 10.1?

Nie. Jak masz directx w ogóle w tym systemie (a masz) to masz obsługę od 9.0 do 11. Żeby zaktualizować directx, zainstaluj paczkę directx 9.27xxxx z chociażby tego vortalu. W tej paczce wbrew nazwie są directy od 9.0 do 11