Karta otrzymuje zawsze to samo IP pomimo braku połączenia


(Tomasz Gawron) #1

Witam, od kilku dni potrzebuję starego komputera. Leżał około 2 lata nieużywany, dodam, że wcześniej działało wszystko pięknie. Włączył się bez problemowo lecz po podłączeniu LAN mam cały czas to samo IP jak na załączonym obrazku i prędkość 100Mb\s (pseudo prędkość bo oczywiście nie mam żadnego połączenia - niby jest a nie ma...). Próbowałem już nawet reinstalować system i dalej nic. Po formacie wgrałem sterowniki (tylko to, nic innego prócz tego nie instalowałem) do Karty sieciowej (zintegrowana z płytą główną EPOX EP-8K9A7I) i dalej to samo. Próbowałem już kilka routerów (3), wi-fi pod USB, a także u kumpla w domu połączyć się z jego routerem. Cały czas ten sam problem - połączenie 100Mb\s i stałe IP... Brak mi już pomysłów i proszę o pomoc.

ub26_pulpit.JPG


(Bor1904) #2

Witaj,

Nie rozumiem tutaj czegoś.

Zawsze jest dokładnie to samo IP : …1.16 ?

CO pokazuje “ipconfig -all” odnośnie DHCP ?

próbowałeś: ipconfig /release albo ipconfig /renew ??

próbowałeś statyczne IP przydzielać ?

… i nie przejmuj się że pokazuje 100 Mbps … to szybkość do kolejnego urządzenia.

pzdr


(roobal) #3

dealer999 , zgodnie z regulaminem, który zaakceptowałeś podczas rejestracji, proszę dokonać zmiany tytułu na taki, który wstępnie opisze problem, w przeciwnym razie temat wyląduje w koszu.


(Tomasz Gawron) #4

Dziękuję za szybką odpowiedź.

IP od czasu gdy po raz pierwszy włączyłem komputer stale było …1.16. Takie było przed formatem, po nim a także u znajomego, u którego byłem. Zmieniło się na 1.8 gdy użyłem poleceń release i renew. Od tego czasu dalej jest …1.8. Próbowałem ponownie poleceń release i renew ale IP dalej pozostało …1.8. Próby tej dokonywałem 4-krotnie na dwóch routerach.

Po wpisaniu polecenia ipconfig -all dostaję następujące informacje (jest to screen wykonany PO operacjach wcześniej przeze mnie opisanych)

rw989_siec1.JPG

Co do statycznego przydzielania IP to zapomniałem napisać, że już próbowałem. Niestety mimo moich usilnych prób dalej brak połączenia.

Odnosząc się do postu moderatora - przepraszam, ale nie wiem jak ująć w kilku słowach ten problem.


(Bor1904) #5

hmm jeszcze można by zrobić kilka “głupich” testów np.

zmienić pule dzierżawionych adresów zaczynającą sie np od 20 i zobaczyć co się stanie lub w ogóle zmienić adresacje w LAN.

Zerknij jeszcze tu:

http://sieci-komputerowe.net/component/ … ow-w-sieci

i powiedz czy coś nowego wyszło w testach…

pzdr


(roobal) #6

Nie rozumiem tylko jednej rzeczy - skąd dostajesz ten adres IP? Dostajesz go z jakiegoś serwera DHCP, podłączasz komputer do jakiegoś routera? Podłączasz w ogóle jakiś kabel do karty sieciowej? Nawet jeśli system Windows przypisałby automatycznie jakiś adres, byłby to adres z tego zakresu 169.254.0.0 - 169.254.255.255. Opisz dokładniej co i jak podłączasz.

Pozdrawiam!


(Tomasz Gawron) #7

Do routera TP-link TD-W8901G (w tym momencie) mam podłączony komputer (1) stacjonarny działający i ten nieszczęsny drugi komputer (2), z którym mam problem (połączony obecnie po kablu do zintegrowanej karty sieciowej). Gdy kabel jest odłączony to nie ma żadnego połączenia a gdy go podłączę to sytuacja się ma jak opisałem ją w pierwszym poście. Próbowałem połączyć się z routerem używając wi-fi pod USB ale problem jest ten sam. Dlatego zaniechałem tego i podłączyłem powtórnie kabel. Próbowałem także podłączyć samodzielnie komputer (2) bez tego pierwszego (1), ale też nic to nie pomogło. U kolegi także próbowaliśmy podłączyć go poprzez kabel (do liveboxa neostrady) najpierw wraz z jego komputerem a potem osobno lecz to także nie przyniosło nic nowego.

Kabel jest sprawny ponieważ testowałem go z komputerem (1) i wszystko było ok.

Co do postu

Obadałem tą stronę i zgodnie z jej zaleceniami doszedłem do tego, że problem jest po stronie DNS.


(Bor1904) #8

wpisałeś w ustawieniach tcp/ip karty sieciowej chociaż na chwile adres serwera dns 8.8.8.8 tak jak w zaleceniach ?

super by było jakby się udało wkleić ipconfig -all (a jeszcze lepiej jak z drugiego kompa też)

pzdr


(roobal) #9

Druga końcówka podłączona jest do routera? Bo właśnie o to mi chodzi, nie piszesz jak wygląda połączenie, cały czas piszesz, że podłączasz kabel do komputera, ale nie piszesz z czym łączysz ten komputer, domyślam się tylko, że z routerem, ale takie rzeczy trzeba jasno opisać. Kabel, którym podłączasz jest prosty, czy krosowany? Jaką masz kartę sieciową w komputerze 1? Podaj jeszcze to o co prosił kolega bor1904 oraz zrób zrzuty ekranu konfiguracji routera.

Pozdrawiam!


(Tomasz Gawron) #10

Tak więc po kolei. Zgodnie z poradami na stronie porobiłem testy pingów i zatrzymałem się dopiero na ostatnim - problem z DNS. Wpisałem adres serwera DNS 8.8.8.8 ale nie działało dalej. Postanowiłem jednak tak zostawić i nie zmieniałem tego. Zmieniłem także pulę adresów od 20 i teraz mam …1.20. Następnie przeprowadziłem znów te wszystkie testy z podanej strony i doszedłem znów do błędu DNS.

Karta sieciowa komputera (1): Realtek RTL8168D/8111D PCI-E (zintegrowana)

Karta sieciowa komputera (2): Via Rhine NDIS5 V384A (zintegrowana)

ipconfig /all z komp (1):

ws219_aaaa.jpg

ipconfig /all z komp (2):

lp757_all2.JPG

Kabel, który łączy komp (2) z routerem jest prosty i jedna końcówka jest podłączona do komputera a druga do routera. Przepraszam ale myślałem, że to iż komputer (2) jest podłączony bezpośrednio do routera jest oczywiste.

Konfiguracja routera.

a) Status device info

bs160_stats.JPG

b) Interface Setup LAN

jl36_LAN.JPG


(Bor1904) #11

Witaj,

Według mnie ten RIP2 podejrzanie wygląda ale skoro drugi komp pracuje to ok.

Jak według testów wychodzi DNS to z nim jest problem.

ping 212.77.100.101

dowodzi że karta generuje poprawnie pakiety wysyła je … router je poprawnie odbiera i przesyła dalej … no i droga powrotna to samo. jednak komputer odpytując się o DNS nie dostaje odpowiedzi … możliwości są według mnie dwie tak na szybko. 1. Najprawdopodobniej usługa “Klient DNS” szwankuje (albo podobnie sie nazywa) spraw w panelu sterowania w narz administracyjnych w usługach co sie z nią dzieje. jaki jest jej status i co po ewentualnym restarcie. można jeszcze użyć

ipconfig /flushdns

powiedz co daje polecenie "

nslookup wp.pl

" w lini poleceń

  1. Z jakichś powodów np firewall router nie przepuszcza zapytań DNS z tego adresu IP i to uniemożliwia dowiedzenie sie o rozwiązanie nazwy domenowej (np blokowanie portu)… ale nigdy z czymś takim sie nie spotkałem.

Jak już mega Ci sie chce to nie widze przeszkód aby podejść do sprawy skrajnie profesjonalnie i użyć snifera pakietów np wireshark.

Zobaczysz sobie co dokładnie sie dzieje … czy komp w ogóle wysyła zapytanie do serwera DNS… czy odp powraca… czy nie powraca zbyt późno … to jest stosunkowo proste.

czekam na info


(roobal) #12

Nie powinno wadzić, na innym routerze z tym samym interfejsem (prawdopodobnie oparty na tym samym firmware), też korzystałem z RIP2 w LANie. Nawet jeśli RIP2 na tym routerze sumaryzuje trasy, nie występuje tu nieciągłość sieci, więc pakiety powinny trafiać do celu.

Pozdrawiam!


(Bor1904) #13

Nie wiem co to za implementacja tego RIPa ale zakładam że to router brzegowy do sieci szczątkowej i nic oprócz bramy domyślnej nie powinny być odnośnie routingu.

Zupełnie zbędne a może rozsyłać ogłoszenia - a) bezpieczeństwo b) zasoby

pzdr


(roobal) #14

Niestety nie mam już tego routera, więc nie pamiętam, czy można wyłaczyć tego RIPa, ale ogólnie nie powinien mocna wadzić, poza właśnie ewentualnym zużyciem zasobów.

Pozdrawiam!


(Tomasz Gawron) #15

Sprawdziłem i usługa “klient DNS” jest uruchomiona (uruchamia się automatycznie ze startem systemu niezależnie od tego czy kabel sieciowy jest podłączony do komputera czy nie). Próbowałem już wcześniej "ipconfig /flushdns " ale nie pomogło tak jak i wyłączać firewall w routerze ale też nie przyniosło to żadnego efektu.

Polecenie “nslookup wp.pl” daje następującą odpowiedź

Serwer: google-public-dns-a.google.com

Address: 8.8.8.8


Nieautoryzowana odpowied<<;

Nazwa: wp.pl

Address: 212.77.100.101

Odnośnie parametru “Dynamic Route” to mam 3 do wyboru: RIP1, RIP2-B, RIP2-M. Próbowałem każdego (na komp (2))i nic… za to komp (1) działa na każdym z tych ustawień więc to chyba nie ma nic do rzeczy (w sensie w tym przypadku).

Pojawiło się jednak coś “nowego”. Przy próbie wydania zestawu poleceń “ipconfig /realese i ipconfig/renew” po wydaniu polecenia ipconfig/renew dostałem taki oto błąd, (pojawiało się to wcześniej ale jakoś umknęło mi to żeby o tym napisać). Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale ZA KAŻDYM RAZEM jak chce wykonać operacje “ipconfig /realese a następnie ipconfig/renew” to po wydaniu polecenia ipconfig /renew dostaję najpierw błąd a dopiero przy drugiej próbie mam “połącznie”. Co jeszcze ciekawsze gdy wpisuję pierwszy raz ipconfig/renew to pomimo tego, że w konsoli otrzymuję komunikat o błędzie to połączenie jest ustanawiane o czym informuje mnie dymek obok ikonki połączenia sieciowego na pasku - nie wiem czy to jest ważne czy też tak ma być ale zawsze to coś nowego czego dotychczas nie było.

rh411_error1.JPG

Co do mega profesjonalnego podejścia to jeśli nie rozwiążę tego problemu to pewnie tak spróbuję - dziękuję za podpowiedź.


(Bor1904) #16

jeszcze coś

route print -4

oraz co za komunikat otrzymujesz przy ping wp.pl ?

(najlepiej screen)

ewentualnie dodatkowo

tracert wp.pl

pzdr


(Tomasz Gawron) #17

Poniżej wrzucam screena z poleceniami, o które prosiłeś. Niestety polecenia “route print -4” moja linia komend nie zna dlatego daję samo “route print” ale to chyba niewielka strata.

go328_a.jpg


(Bor1904) #18

Na stronie pomocy tevh microsoftu :

Ten komunikat o błędzie oznacza, że nie można rozpoznać nazwy hosta docelowego. Sprawdź nazwy i dostępność serwerów DNS lub WINS.

Natomiast nslookup udowodnił że DNS działa … wiedział jaki serwer odpytać, zrobił to i dostał poprawne dane w odpowiedzi. czemu inne usługi tego nie robią nie wiem :confused:

Przyszedł mi do głowy jeszcze inny pomysł.

Co masz w pliku C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts ?

Może tam jest błąd jakiś dziwny… jak wygląda to normalnie wpisz na końcu pliku:

212.77.100.101 wp.pl

212.77.100.101 www.wp.pl

i teraz po zapisaniu pliku spr pingnąć wp.pl albo przez przeglądarke wejsc na strone

pzdr


(Tomasz Gawron) #19

Plik Hosts wygląda normalnie, zawierał kilka linijek komentarza + local host. Dodałem linijki jak pisałeś i teraz strona wp.pl działa (w przeglądarce) ping też ok.


(Bor1904) #20

czyli na 300% DNS szwankuje ale w dziwny sposób … :confused:

na 100% brak virusów ?