Karta PCI Express x16 na złączu x8

Witam

Dostałem od znajomego sprzęt “z demobilu” na dobrym procku i w ogóle wszystko fajnie (płyta główna na chipsecie Intel 3200)

Z tego, co wyczytałem w dokumentacji, ma zintegrowaną kartę graficzną i wolne złącze PCI Express x8 - czy mogę w nie wsadzić kartę graficzną na PCI Express x16, czy potrzebna jest jakaś przejściówka? Czy może w ogóle nie jest to możliwe?

Nie ma żadnych przejściówek. Po prostu wsadzasz tam kartę i działa na ograniczonej przepustowości.

To zastanawia mnie na ile teraz ufać wikipedii…

edit: znajomy właśnie mi powiedział, że złącza x8 są zwyczajnie krótsze niż x16 - więc czy istnieją przejściówki na coś takiego, czy mam się pożegnać z marzeniem wsadzenia tam karty x16?

Ja mam gniazdo PCI-E x8… i kartę x16.

9hx.png

Na zdjęciu chyba wyraźnie widać, że karta pracuje w trybie x8.

PCI-E x4 też jest tej samej wielkości.

Ale Ty masz złącze x8 normalnie, czy “obcięte” x16 (przez chipset czy jakoś inaczej) tak, że działa jak x8?

Co masz na myśli, mówiąc normalne, a co “obcięte”?

To, że złącze PCI Express x8 okazuje się być krótsze fizycznie:

s123.gif

I jak widać na zdjęciu poniżej, płyta główna, o której mówię, ma 3 krótsze złącza PCI Express x8 (czarne) i jedno stare PCI (zwykłe, białe)

plyta354.jpg

nie będę zakładał nowego tematu więc…

czy będzie duży spadek wydajności gdybym miał mobo 2x pci-e 16x(16x, 4x) gdybym połączył karty w CF?

slaker , to musisz szukać na allegro takiej karty która ma takie wejście, ale to będzie zapewne stara grafa jakaś…

Białe to jest klasyczne PCI, stare i niekompatybilne - to nie jest PCI-Express! :wink:

Płyta główna od tego sprzętu, wg specyfikacji, ma:

1 - PCI 32-bit/33 MHz (3,3 V) (i to jest to białe na zdjęciu)

2 - PCI-Express x8 / x1 connector

3 - PCI-Express x8 / x1 connector

4 - PCI-Express x8 / x8 connector

To jest nie jest klasyczna płyta główna, ale serwer “z demobilu”, jak napisałem w pierwszym poście.

To 4x spowalnia wydajne karty typu 3800/4800. 8x,8x pcie 2.0 jest wskazane.

slaker ,

Na płytę główną która jest zaprezentowana na zdjęciu nawet siłą nieda się włożyć karty ze złączem pcie x16 bo jak widać nie ma tam odpowiednich wcięć aby to w ogóle mogło pasować.

Jak widać u mnie 16x więc niewidze żadnego problemu że wszystko chodzi mi na full detalach :slight_smile: =D> to poco ten temat? :o

http://img.wklej.org/images/861031.jpg

196632.jpg

club4ghz o co ci chodzi? tobie chodzi wszystko na full detalach tylko masz bardzo drogą karte(nieopłacalną) i masz ją daną na slot 16x

slaker , do swojej płyty nie wsadzisz żadnej karty, chyba, że na złączu PCI (tak, zwykłym PCI, starą ponad 10-letnią kartę pokroju Voodoo).

Na końcu slotu masz blokadę, bo słabo widać, kartę na PCI-E 16x można włożyć i w slot 1x, zobacz na zdjęciach najwyżej karta by wystawała

http://www.tomshardware.pl/graphic/2004 … se-03.html

Znalazłem coś takiego: http://www.orbitmicro.com/global/pciexp … p-755.html

Ale śpiewają sobie za ten adapter 42 dolary… Nikt nie wie, czy w Polsce można dostać coś takiego? Jeśli nie, pozostaje tylko fizyczna ingerencja w gniazdo na płycie lub styki karty tak, żeby można było wcisnąć kartę w gniazdo. Z tego, co słyszałem, możliwe jest fizyczne przycięcie karty, tak, żeby weszła w gniazdo x8.

Dobra, załóżmy się - widzę, że tu sporo samozwańczych specjalistów od wszystkiego. Kiedy włożę kartę x16 w x8, to stawiasz mi kratę dobrego piwa. Przyjmujesz zakład? :wink:

No wiesz, przerobić sobie kartę i płytę, to ja też mogę :stuck_out_tongue: .

Na twoim miejscu wywaliłbym tylną ściankę gniazda, i wtedy wszystko byłoby w porządku.

Ej, ale ta przejściówka kosztuje grube pieniądze, nie lepiej byłoby zainwestować w tanią płytę główną?

slaker , zrób dokładne zbliżenie tego 8x slotu na twojej płycie głównej z dobrym oświetleniem żeby sprawdzić czy napewno tobi ma rację, bo wtedy karta weszłaby bez problemów.

Tobi pisze o jednym, a linka pokazuje o drugim :wink:

Tam jest opisane, jak zmusić kartę x16 do pracy w innym trybie w gnieździe x16. A ja na płycie mam akurat to nieszczęsne gniazdo x8, które będę musiał pewnie ciąć, żeby móc włożyć kartę x16, która ma dłuższe złącze niż gniazdo. Ale zamiast tego, wolałbym znaleźć jakąś przejściówkę - nie mówcie mi, że w Polsce nie można czegoś takiego dostać… Czy żyjemy 100 lat za Afryką?