Karta prepaid Maestro a bramki na autostradach

Wybieram się z rodziną do Chorwacji i zastanawiamy się nad wykupieniem karty płatniczej, ale najbardziej by mi odpowiadała typu prepaid (akurat to by było w ING Maestro). Tylko że słyszałem że na bramkach na autostradach są z nimi problemy i są tylko akceptowane karty kredytowe, czy to prawda? Bo podobno płatność kartą na tych bramkach skraca czas czekania w kolejce (są straszne kolejki do płatności gotówką). Bez sensu było by robienie karty kredytowej tylko do tego celu, a doradca w banku próbuje nam wmówić że właśnie tak jest jak napisałem wyżej. Ktoś wie coś na ten temat?

Najpewniej wyrób sobie Mastercard albo Visę (np. w BZ WBK, można kupić na Allegro) Maestro nie wszędzie są akceptowane.

Do płatności na bramkach nie trzeba karty kredytowej, wystarczy debetowa czy pre-paid, po prostu potocznie nazywa się wszystkie karty kredytowymi.

Co do konsultanta, to po prostu chce ci sprzedać kredytówkę… ot taka wybiórcza uczciwość.

Tak też podejrzewałem :x , dzięki za info. Trzeba będzie w innym banku się rozejrzeć.

eee? Przejeżdżałem tydzień temu i płatność karta i gotówką była dokładnie w tych samych bramkach… do których z resztą kolejki były minimalne. Osobne bramki były tylko dla systemu ENC… czyli domyślam się, ze to coś w stylu nadajników jak w naszym viatollu. Jeżeli były jakieś jeszcze stanowiska na niektórych bramkach to były nieczynne, bo nie spotkałem.

Tego już nie wiem, tak mówiła mi znajoma która też tam jechała. nie wiem czy to dokładnie dotyczyło samej Chorawcji czy krajów po drodze. lith przez jakie kraje jechałeś?

Póki co Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację, Czarnogórę, Albanię, Kosowo, obecnie piszę znowu z Czarnogóry.

Bramki tylko w Polsce i Chorwacji. Ale kolejek do niech nie było. W Chorwacji autostradą od strony Słowenii do Splitu, między czasie kilka razy zjeżdżałem z autostrady i wracałem na nią. na bramkach nie było nigdy więcej niż kilka samochodów w kolejce. Na mniejszych bramkach były zazwyczaj 2 czynne stanowiska. Jedno karta/gotówka, jedno ENC. Na większych więcej stanowisk- z 2-4 karta/gotówka+ jedno ENC, reszta wyłączona. Może gdzieś była wyłączona automatyczna, ale nie przyuważyłem. Sam mam karty, w tym z paypassem, ale dla jakiejś bramki na autostradzie tylko to bym sobie głowy nie zawracał.

Btw. dzisiaj na stacji benzynowej w Kosowie zdziwko- po zatankowaniu się okazało, że akceptują karty wyłącznie Maestro… więc różnie można trafić :slight_smile: