Karta prepaid Maestro a bramki na autostradach


(dragonn) #1

Wybieram się z rodziną do Chorwacji i zastanawiamy się nad wykupieniem karty płatniczej, ale najbardziej by mi odpowiadała typu prepaid (akurat to by było w ING Maestro). Tylko że słyszałem że na bramkach na autostradach są z nimi problemy i są tylko akceptowane karty kredytowe, czy to prawda? Bo podobno płatność kartą na tych bramkach skraca czas czekania w kolejce (są straszne kolejki do płatności gotówką). Bez sensu było by robienie karty kredytowej tylko do tego celu, a doradca w banku próbuje nam wmówić że właśnie tak jest jak napisałem wyżej. Ktoś wie coś na ten temat?


(Piotrek2255) #2

Najpewniej wyrób sobie Mastercard albo Visę (np. w BZ WBK, można kupić na Allegro) Maestro nie wszędzie są akceptowane.

Do płatności na bramkach nie trzeba karty kredytowej, wystarczy debetowa czy pre-paid, po prostu potocznie nazywa się wszystkie karty kredytowymi.

Co do konsultanta, to po prostu chce ci sprzedać kredytówkę… ot taka wybiórcza uczciwość.


(dragonn) #3

Tak też podejrzewałem :x , dzięki za info. Trzeba będzie w innym banku się rozejrzeć.


(lith) #4

eee? Przejeżdżałem tydzień temu i płatność karta i gotówką była dokładnie w tych samych bramkach… do których z resztą kolejki były minimalne. Osobne bramki były tylko dla systemu ENC… czyli domyślam się, ze to coś w stylu nadajników jak w naszym viatollu. Jeżeli były jakieś jeszcze stanowiska na niektórych bramkach to były nieczynne, bo nie spotkałem.


(dragonn) #5

Tego już nie wiem, tak mówiła mi znajoma która też tam jechała. nie wiem czy to dokładnie dotyczyło samej Chorawcji czy krajów po drodze. lith przez jakie kraje jechałeś?


(lith) #6

Póki co Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację, Czarnogórę, Albanię, Kosowo, obecnie piszę znowu z Czarnogóry.

Bramki tylko w Polsce i Chorwacji. Ale kolejek do niech nie było. W Chorwacji autostradą od strony Słowenii do Splitu, między czasie kilka razy zjeżdżałem z autostrady i wracałem na nią. na bramkach nie było nigdy więcej niż kilka samochodów w kolejce. Na mniejszych bramkach były zazwyczaj 2 czynne stanowiska. Jedno karta/gotówka, jedno ENC. Na większych więcej stanowisk- z 2-4 karta/gotówka+ jedno ENC, reszta wyłączona. Może gdzieś była wyłączona automatyczna, ale nie przyuważyłem. Sam mam karty, w tym z paypassem, ale dla jakiejś bramki na autostradzie tylko to bym sobie głowy nie zawracał.

Btw. dzisiaj na stacji benzynowej w Kosowie zdziwko- po zatankowaniu się okazało, że akceptują karty wyłącznie Maestro… więc różnie można trafić :slight_smile: