Karta radiowa Planet WL-8314 i Suse Linux

Witam, jestem zupełnie świeżym użytkownikim linuxa Suse 9.2 (od 1 dnia). Więc będę zadawał głupie pytania ale nich nikt się niech nie obrusza:

  1. nie mogę zainstalować karty sieciowej do radiówki Planet WL-8314 - brak sterowników. Posiadam oryginalną płytę ale dla Windowsa. Skąd mam sobie ściągnąc te sterowniki i jak je zainstalować.

  2. nie mogę zainstalować Firefoxa 2.0 z rozszerzeniem .tar. Jak to zrobić?

  3. w jaki sposób instaluje się w ogóle programy - nie umiem zainstalować np. OpenOffice.

Rady prosze konkretne i łopatologiczne, bez zargonu i skrótów myślowych. To co wynalazłem na forum na ten temat jest dla mnie niezrozumiałe i w niczym nie pomogło.

Pozdrawiam

suse instaluje z rpm-ów i to tak łatwo jak aplikacje w windowsie, żadnych komend tylko klikasz w ściągnięty pliczek na przykład z firefoxem lub open offisem (z tego co wiem to w suse jest już open office)

sterowniki do bezprzewodówki znajdziesz najprawdopodobniej na stronie producenta ale potrzebne są nie windowsowe tylko pod linuxa…

Witam ponownie,

rzeczywiście - w suse jest office ale bardzo stary; wersja 1… Mam sciągniętą 2.0.3 i nic takiego prostym klikaniem nie mogę zrobić.

W firefoksie też nie ma żadnego takiego .rpm.

ALE - właśnie ściągnąłem gdzieś tam taki .rpm do FF:

preload-0.2-4.x86_64.rpm i ma rozmiar 129KB.

Co z tym należy zrobić? wkleić do foldera w którym są rozpakowane inne pliki tego FF?

Dzięki za zainteresowanie

forum.suse.pl - masz tam wszystko ladnie opisane jak zainstalowac ta karte

Rozpakowujes pakiet, nastepnie przechodzisz do katalogu i klikasz na plik “firefox”, zrob sobie “skrot” na pulpit czy gdzies

Poprzez Yast/dodawanie/instalowanie oprogramowania

A i jeszcze strasznie stara wersje sobie wybrales :confused:

jeszcze dorzucę jedno pytanie:

jeśli dysponuję w tej chwili wersją 9.2 i wiem, że jest też wersja 10.1. Czy można ją po prostu zaktualizować czy też należy zainstalować na nowo wersję późniejszą (tzn. na powrót postawić nowy system)?

Wątpię czy upgrade z tak starej wersji do dużo nowszej zakończy się powodzeniem. Najlepiej od razu zainstalować system od nowa.

witam ponownie,

Rozwiązałem problem z Firefoksem - nalezy go uruchamiac klikając w ikonkę o nazwie firefox,

Zainstalowałem także OpenOffica 2.3 - za pomoca terminala.

Niestety kłopot mam nadal ze sterownikami do karty sieciowej - Planet WL-8314.

Wyczytałem, że nalezy użyc programu ndiwsrapper i potem szukac wśród plików sterowników dla windowsa plkiu o rozszerzeniu .inf. Niestety nic takiego nie ma. Jest za to plik o rozszerzeniu .exe - ale to tez nic nie daje. Kiedy temu plikowi zmieniłem chamsko rorszerzenie na inf to zmieniła sie ikonka - takie niebieskie koło zębate. Ale niczego nie osiągnąłem.

Prosze o radę łopatologiczną - co zrobić z tymi sterownikami.

Pozdrawiam