Karta sieciowa "sama" zmienia adres mac

Witam,

mam dziwny problem.

Otóż od kilku dni moja karta sieciowa sama z siebie, (prawie) bez mojej ingerencji zmienia mac adres.

Pisze prawie, ponieważ za pierwszym razem, gdy to się stało (2 dni temu), zmieniłem adres mac na taki jaki powinien być.

Niestety po reboocie maszyny adres mac znowu uległ zmianie.

Prawidłowy mac to 00-1D-7D-D9-88-61 wskazujący na GIGA-BYTE TECHNOLOGY CO.,LTD. i tak faktycznie jest. Karta zmienia go na 00-00-7D-D9-88-61 który wskazuje na Sun Microsystems.

Czy ktoś z Was jest w stanie mi wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje ?

I czy da się temu jakoś zaradzić ?

Pierwszy raz się z czymś takim spotykam.

System operacyjny: Windows 7 Home - oryginal.

Pozdrawiam

Jacek

Karta “luzem”, czy zintegrowana z płytą główną?

i pytanie dodatkowe: zmienia się “na zewnątrz” (np sprawdzając MAC stacji podłączonych do routera) czy tylko z poziomu systemu?

Spróbuj programu TMAC 5. http://www.dl4all.com/search/TMAC+v5+R3.html

http://www.technitium.com/tmac/index.html

Karta jest zintegrowana, mac zmienia się raczej na zewnątrz, ponieważ w router widzi zmieniony mac i daje inne ip z dhcp. Wpisanie ipconfig /all w cmd rowniez podaje zmieniony mac.

Program TMAC raczej nie jest wyjściem, chciałbym zrozumieć mechanizm takiego zachowania karty.

Przyczyny mogą być dwie (niezależnie od rodzaju karty sieciowej):

  • fizyczna zmiana zapisanego adresu

  • “foch” systemu/sterowników

Adresy

00-1D-7D-D9-88-61

00-00-7D-D9-88-61

różnią się tylko drugim bajtem, czyli uszkodzenie pamięci NVRAM w której jest on zapisywany wydaje mi się całkiem prawdopodobne.

Żeby wykluczyć uszkodzenie fizyczne (błąd pamięci) trzeba by użyć Linuxa (Live CD) -> jeśli przy dłuższej pracy na Linuxie MAC nie zmieni się, to mamy do czynienia z kolejnym “dziwnym problemem” windowsa :wink:

Nie wiem jak często problem występuje, więc nie powiem jak długo musisz testować.

Być może to jednak, jak to nazwałeś, “foch” systemu.

Dziś rano Windows Update zaproponował mi update sterowników do karty sieciowej.

Skorzystałem z tego :slight_smile:

Po zaktualizowaniu sterowników mac karty jest obecnie taki jaki powinien.

Popracuje dziś na W7 i zobaczę jak to będzie wyglądać.

W razie gdyby to się zmieniło, zainstaluje Linuxa na drugiej partycji i popatrzę jak sprawa będzie się miała.

Bardzo dziękuję wszystkim za rady.

Pozdrawiam

Witam

Jestem adminem sieci … też zauważyłem ten problem … i mam dodatkowe spostrzeżenia … na razie tylko przypuszczam że problemem jest windows 7.

Ktoś kto ma scrackowanego windowsa ma zmieniony mac … często jest tak że te mac-i mają nieprawdopodobną postać typu b0:b0:b0:b0:b0:b0 .

Dzisiaj rano ten sam koleś (wiem że nie zmieniał świadomie miał już coś takiego c0:c0:c0:c0:c0:c0 i juz z dhcp dostał inny adres i oczywiście jako niezarejestrowany wypadł z neta.

problem jest chyba większy.