Karta WIFI i Bluetoooth na PCI - czy warto?

Witam!
Ostatnio zastanawiałem się nad zakupem dla siebie na Gwiazdkę karty sieci bezprzewodowej i Bluetooth w postaci rozszerzenia na PCI. Wybrałem ten model:

Mam do Was w związku z tym pytanie: czy ta karta zapewni mi stabilne połączenie WIFI z routerem umieszczonym nieco dalej od komputera? Dodatkowo, czy komunikacja Bluetooth np. ze smartyfonem i amplitunerem będzie stabilna? Kolejnym pytaniem jest to, czy w ogóle moja płyta główna obsłuży ten model karty? Posiadam płytę AsRock B75M-DGS R2.0; a może polecicie jakieś inne, równie ciekawe i w podobnej cenie modele rozszerzeń PCI tego typu (WiFi i Bluetooth).
Czekam na w miarę szybką odpowiedź i z góry dzięki :slight_smile:

Gdyby nie zapewniała połączenia nie byłoby jej w sprzedaży :rofl::sunglasses:

Chodzi mi o jakość połączenia - no wiadomo, że każda - nawet ta za 20 zł no-name - karta będzie zapewniała połączenie, tyle że mój komputer jest na parterze, a router mam na piętrze domu - i to jeszcze nie dokładnie nad pomieszczeniem, w którym się znajduje.komp. Chodzi o to, czy karta zdoła złapać sygnał, czy trzeba będzie dokupić extender.

Wydaje mi się, że taka karta powinna być ok. W przypadku problemu z zasięgiem zawsze zamiast dołączonej małej antenki możesz podłączyć coś mocniejszego na przewodzie i skierować w stronę routera. Karty WiFi na USB mają zwykle mizerne antenki wbudowane. No chyba że kupisz jakąś z możliwością podłączenia dowolnej anteny.

1 polubienie

@WODZU a polecisz coś? Jeśli chodzi o anteny, to muszę szukać takiej, co obsługuje również BT, czy może być dowolna pasująca do złącza?

EDIT:
Ten Gigabyte ma odłączaną antenę? Wydaje mi się, że tak, bo na zdjęciu jest ona osobno.

Jeśli chodzi o BT, to nie powinno być większego problemu, bo załączona antenka jest dość pokaźna. Co do Wi-Fi to w tej chwili trudno coś powiedzieć. Póki nie masz karty i nie wiesz jak się zachowuje, nie ma sensu kombinować. Być może będzie działała bez problemu. U mnie smartfon, w oparciu o wbudowaną antenę, bez problemu łączy się z routerem stojącym na parterze, pokonując 60cm strop.
Tak, ta antena jest na przewodzie, więc zapewnia możliwość kombinacji z jej ustawieniem.

Witam ponownie!
Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie: czy będzie możliwe korzystanie z WIFI Direct przy użyciu tej karty?

Nie korzystałem nigdy z tej funkcji, więc być może ktoś inny będzie w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi, ale przypuszczam, że to raczej kwestia oprogramowania.

No nie wiem. Teoretycznie WIFI Direct korzysta z modułu WLAN,. ale nie jest tak, że to jest jakiś p;protokół przesyłania danych? No bo gdyby to była tylko kwestia softu, to - dosłownie - większość, nawet starszych urządzeń z WIFI wspierałaby WIFI Direct.

Edit:
WIFI Direct by mi się przydało, bo dosyć często mam okazję przesyłać z kompa na smartfon i odwrotnie dosyć duże pliki (do 100MB, a nawet i więcej), a po BT trwało by to trochę długo.

Witam ponownie!
poczytałem trochę nt. tej karty i dowiedziałem się, że… potrzebuje ona wewnętrznego portu USB. Pytanie tylko, czy moja płyta główna takowe posiada? Płytą, jaką posiadam jest AsRock B75M-DGS R2.0, a dowiedziałem się o tym z tej stronki:

Nie lepsza taka karta ASUS PCE-AC51

@Nameziss Ten Asus miałby większy zasięg WIFI, bo ma dwie anteny zamiast jednej, ale nie posiada Bluetooth’a, czyba, że się mylę.
przypominam się:

No i co?? Ta moja płyta ma to złącze USB? Wewnętrzne oczywiście i czy w ogóle jest ono wymagane do działania tej karty? a może jest to po prostu wyprowadzenie / rozdzielacz USB?

Sprawdziłem jeszcze na stronie AsRock’a, czy ta moja płyta ma złącze PCIE X1 i okazało się, że ma tylko jedno PCIE 3.0 X16 i PCI. Nie ma PCIE X1. Będzie to w ogóle chodzić na mojej płycie?
link do mojej płyty:
https://www.asrock.com/MB/Intel/B75M-DGS%20R2.0/index.pl.asp