Karta zintegrowana nie działa po podłączeniu monitora do karty dedykowanej

Witam.

 

Posiadam kartę zintegrowaną Intel HD Graphics 630 w procesorze Intel Core i5-7600K oraz kartę dedykowaną Palit NVIDIA GeForce GTX 1070 Super JetStream. To wszystko działa na płycie głównej ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6. Mam więc następujące złącza:

  1. Na karcie dedykowanej: DVI, HDMI, 3xDisplayPort.

  2. Na płycie głównej: D-Sub, DVI, HDMI.

 

Mam w tej chwili podłączony monitor za pomocą kabla DisplayPort do karty graficznej. Obraz się wyświetla. Sterowniki do obu kart są zainstalowane, obie karty są widoczne w Menedżerze urządzeń w systemie Windows 10.

 

Problem polega na tym, że wszystko działa na karcie dedykowanej. Nie mogę nic uruchomić na karcie zintegrowanej. Komputer dopiero został złożony i po wielu latach spędzonych na używaniu laptopa nie wiem, jak sobie z tym problemem poradzić. Opcja zmiany używanej grafiki nie jest widoczna w panelu sterowania NVIDIA. W BIOS istnieje opcja “Primary graphics adapter” i wybierałem tam pomiędzy kartą zintegrowaną i dedykowaną. Jeśli wybiorę pierwszą. to połączenie kablem DispleyPort przestaje działać i muszę podłączyć kabel DVI do płyty głównej i połączyć go z monitorem.

 

Da się to jakoś zmienić? Jak zmusić komputer do wykorzystywania dwóch kart graficznych w pożądany sposób tak, by monitor był połączony kablem DisplayPort z monitorem?

Pytanie co chcesz zyskać takim połączeniem. Domyślnie karta zintegrowana wyłącza się gdy wykryta zostanie karta PCI-E.

Nijak nie chce mi się czytać tej dziwacznej czcionki.

 

Nie da się. Stacjonarny PC to nie laptop, i nie ma fizycznej możliwości by obie karty korzystały z tego samego wyjścia graficznego, tak jak jest to możliwe w przypadku laptopa.

No właśnie zależało mi na takiej automatycznej zmianie używanej karty graficznej. W laptopie działało to wyśmienicie zarówno w połączeniu karty zintegrowanej Intel i dedykowanej NVIDIA GeForce, jak i w wypadku karty zintegrowanej AMD i dedykowanej AMD - miałem laptopy z tymi wariantami. Były to sprzęty multimedialne jak i gamingowe. Nigdy problemów nie było.

 

Zdaje się, że technologia zmiany karty nazywa się Optimus, tak było kiedyś, ale nie wiem, czy na Windows. Może nazwa się zmieniła. Nawet Linux posiada możliwości zmiany używanej karty, choć różnie to działa.

 

Przez ostatnie lata w laptopach miałem karty i procesory AMD, NVIDIA i Intel. Tam wszystko zmieniało się dobrze. Pierwszy PC miał procesor AMD z kartą NVIDIA GeForce. Później wymieniłem w nim większość na procesor i kartę AMD. Ponad 3 lata temu w PC też miałem procesor i kartę od AMD. Nigdy nie było więc karty integrowanej, więc nie miałem doświadczenia z tego typu połączeniem poza laptopem i liczyłem, że komputer stacjonarny będzie działał na podobnej zasadzie.

 

Łatwiej mi było czytać po angielski, więc przeszukałem zagraniczne fora i tam odpowiedzi w tej kwestii są różne. Niektórzy twierdzą, że zmiana grafik jest możliwa, choć w wielu takich wątkach nie udało się do tego doprowadzić, bo jak widać nie tylko ja się nad tym zastanawiałem i nie tylko ja utworzyłem temat na forum. Alternatywą jest wykorzystanie zewnętrznego oprogramowania, ale z opinii wynika, że nie warto się w to bawić.

 

Istnieje też podobno możliwość regularnego przełączania kart w BIOS i zmiana wyjścia obrazu z karty graficznej/płyty głównej przez inny kabel - wczoraj dla przykładu miałem podłączone dwa kable - DisplayPort i DVI, teoretycznie działało to jakoś, bo np. Wiedźmin 3 - Dziki Gon uruchomił się na karcie zintegrowanej (DVI) i na najwyższych ustawieniach miałem 3-5 FPS, ale po przełączeniu na kartę dedykowaną (DP) było 95-105 FPS. Takie zmienianie w monitorze zajmuje kilka sekund, więc nie jest to problem, gorzej jest ze zmianą poprzez BIOS, by pierwszą kartą była ta zintegrowana i to z niej startowałby wtedy komputer. Gdybym jednak chciał pograć, to musiałbym wejść do BIOS i zmienić kartę. W dodatku mam monitor 144 Hz, a na kablu DVI maksymalne odświeżanie mogłem ustawić na 60 Hz.

 

Czyli wychodzi na to, że grafika zintegrowana jest całkowicie bezużyteczna w wypadku, gdy kabel DisplayPort od karty dedykowanej idzie do monitora i w ten sposób jest wyświetlany obraz?

No ależ Ci napisano, w PC korzystasz z karty dedykowanej, a integra jest wyłączona i jej nie ma.