Karty graficzne Low Profile - o co chodzi?


(Inqplus) #1

Witam serdecznie :slight_smile:

Do pewnego starego PC chcę dokupić kartę graficzną, wybieram z najtańszych, bo na porządny sprzęt jeszcze przyjdzie pora.

Na przykładzie tego sprawdzonego sklepu można się przyjrzeć kartom http://www.agito.pl/podzespoly-pc/karty ... ne/84.html

Z powodu rozsądnej ceny wybrałem karty GT610, generalnie 120-150zł to maks co chcę włożyć do tego PC, nie wiadomo ile jeszcze pociągnie i kiedy będzie mnie stać na coś nowego. Porównania wydajności w testach z kartami Radeon HD6450 (ta sama półka cenowa) nie wyjawiły lepszego, a wolę jednak zostać przy Nvidii, i ich sprawdzonych sterownikach - działam na windzie XP. Sprawdziłem sobie wydajność tej karty, jest ok dla mnie, proszę nie udzielać rad żeby dołożyć jeszcze 50zł i kupić coś innego;)

Także oto przykładowe karty GT610, większość sklepów ma te same modele http://www.agito.pl/podzespoly-pc/karty ... 16417.html

I teraz mam zagwozdkę.

Już się naczytałem, naszukałem, zbaraniałem :roll: Bardzo proszę jeśli ktoś może wytłumaczyć jak krowie na rowie o co chodzi z tym low profile. Przyrzekam, że nigdzie nie ma wyczerpującej informacji.

Na przykładzie sklepu Agito (ale i innych podobnych, oraz stron producentów) nie udało mi się jakoś rozeznać w temacie, chyba panuje jeden wielki bałagan w tych wszystkich opisach...

Na chwilę obecną doszedłem do wniosku, że wszystkie te karty (GT610) są low profile, bo kuźwa wszystkie wyglądają tak samo. Jedna są zupełnie płaskie, innym radiatory wystają (patrząc od strony śledzia), ale rozmiar płytki jest taki sam jeśli się nie mylę, a o rozmiar niby w low profile chodzi.

Nie ma tu sensu, nie ma logiki, proszę o pomoc ](*,) :expressionless:

Mój PC to normalne mini tower, chciałbym więc uniknąć karty low profile skoro jej nie potrzebuję, jak czytałem mają one niższą wydajność niż normalne.

PS. Pytanie bonusowe :wink: Mogę chyba spokojnie wziąć sobie kartę z chłodzeniem pasywnym? Przy takich kartach to chyba nie robi różnicy, a parę decybeli mniej z mojego wysłużonego buldożera się przyda.

Pozdrawiam!


(sadaj72) #2

Karty low profile mają mniejszą wysokość, dzięki czemu można je zamontować w komputerach w obudowie desktop.

Możesz, wybierz wtedy kartę z jak największym radiatorem.


(Inqplus) #3

Dzięki za odpowiedzi. :slight_smile:

Z dostawy nie muszę korzystać, punkt darmowego odbioru mam pod nosem.

Zapytam więc inaczej:

Geinward (nie opisany jako low profile) http://www.agito.pl/karta-graficzna-gai … 248-516417

Asus (opisany jako LP) http://www.agito.pl/karta-graficzna-asu … 248-516417

? : )


(Jaro070) #4

Do czego ma służyć ta karta? Do gier i tak się nie nada, więc najlepiej wziąć najtańszą z 3-letnią gwarancją.


(Inqplus) #5

Do gier się nada, sprawdź na YT, jest mnóstwo filmików na których można się przekonać że chociażby GTA IV jej nie straszne. Ale nie o osiągi czy gry mi tu chodzi, wiem że spokojnie odpalę sobie L4D2 itp. paroletnie tytuły, więcej nie potrzebuję.

Poza tym to już są prawie najtańsze karty na rynku, potem są już tylko GT210 czy HD5450 za ~90zł (śmiech:)

które jednak mają wyraźnie niższe osiągi, dlatego wolę już te parę dyszek dołożyć. No ale nie więcej, bo i tak pewnie nie posiedzę na tym kompie za długo.

Mi chodzi o dwie rzeczy:

  • chciałbym dokładnie dowiedzieć co z tym low profile, jak to rozpoznać, bo z opisów w sieci nie wynika nic konkretnego poza “są niskie i pasują do małych komputerów” :stuck_out_tongue:

  • chciałbym ewentualnie dowiedzieć się jak to jest kartami low profile w przypadku modelu GT610 który sobie upatrzyłem.


(adamok) #6

Low profile krótszy śledź, mniejsza wysokość, zazwyczaj są to karty mało wydajne z niskim TDP

http://i1-news.softpedia-static.com/ima … TPC-3.jpeg

Normalna

http://www.purepc.pl/files/Image/news/2 … T_best.JPG


(Inqplus) #7

Dzięki za odpowiedź ^

Co do GT610 to wydaje się że one wszystkie są low profile, wbrew opisom na różnych stronach, gdzie raz to LP jest podane, gdzie indziej przy takim samym modelu dopisku nie ma. Co za boordel :wink:

Śledzie wszystkie mają takie same, rozmiar płytki także, jedynie różnią się chłodzeniem, gdzie niektóre mają je całkiem płaskie (niemal na wysokość śledzia), a niektóre dość wystające (np. niektóre pasywne). Jednak wymiary samej karty zawsze są takie same patrząc od góry.

Szkoda że brak jest jednoznacznych informacji o tym wszystkim.

A takie pytanie, bo już właściwie wybrałem sobie dwa modele z takim dość masywnym radiatorem, ot żeby buda była cichsza.

Asus czy Gigabyte?

Statystyki mają obie podobne, cenę też, więc właściwie rozchodzi się tylko o markę i powiedzmy aktualną tendencję na rynku. Podejrzewam że na tej półce cenowej to jeden pies… :stuck_out_tongue:


(Luxury1987) #8

Karty low profile mają za zadanie sprawić iż nasz komputer typu desktop (coś w stylu hp dc7900 albo fujitsu siemens e5925) bedzie po za internetem czy obsługą dokumentów mógł także posłużyć jako sprzęt do gier.

Różnica jest taka, że faktycznie mają one mniejszego “śledzia” co ułatwia montaż w desktopach oraz zazwyczaj pobierają mniej prądu i nie wymagają zasilacza wysokiej klasy…

Nie zgodze się ,że takie karty się nie nadają na skomplikowane tytuły.

Dużo zależy od silnika graficznego w jakim dana gra została napisana jednak na spokojnie karty graficzne pokroju:

http://www.x-kom.pl/p/52494-karta-grafi … ofile.html

W połączeniu z Core2Duo e6600 lub wyżej i 4 GB ramu starcza do komfortowej gry :slight_smile:

Tu przykładowo TDP (bardzo ważny parametr przy desktopach) wynosi tylko 58W podczas gdy grafika ma standardowe

technologie

NVIDIA CUDA

NVIDIA PureVideo

NVIDIA PhysX Ready

oraz

DirectX 10.1

OpenGL 2.0

DirectX 9

DirectX 10

OpenGL 2.1

za które tak cenimy Geforce :slight_smile: