Kąty widzenia w monitorach LED (itp.) oraz LCD - zjawisko negatywu

(I4rock) #1

Hello.

Ciekawi mnie a jednocześnie zastanawiam się o co chodzi dokładnie z tymi kontami widzenia w monitorach LED lub LCD.

Mianowicie, miałem monitor (spalił się chyba zasilacz - brak reakcji) Eizo S1921. Wedle opisu producenta ma kąty (pion - poziom) widzenia 178*. Jak go użytkowałem, to bez względu z jakiej pozycji patrzałem to zawsze tak samo wyglądał obraz, co mnie bardzo cieszyło (mniemam istotny fakt).

Lecz od kiedy jestem na zastępczym monitorze (matryca NT) który ma kąty widzenia (pion - poziom) 170* wystarczy że przesunę się trochę w bok, wygodnie usiądę do filmu i już nie jest wesoło. Jeśli nieco z góry patrze to jeszcze ujdzie, ale z dołu to pomyłka jakaś :slight_smile:

Teraz pytanie, przy jakim koncie widzenia (LED oraz LCD - chyba że tyczy się obu przypadków) wedle specyfikacji producenta nie dostrzegę tzw. "zjawiska negatywu" który opisałem wyżej ??

Co tak w ogóle wpływa na to że z każdego konta jak spoglądnę na monitor bedę tak samo widział jak na wprost niego ? Czy tylko kąty widzenia ? Czy coś jeszcze ?

Biorąc pod uwagę tę aukcję: http://allegro.pl/monitor-led-philips-196v4lsb2-gw-pl-18-5-i4579825710.html

Ten sprzęt to szajs, biorąc pod uwagę kąty widzenia.

Pozdrawiam.

(I4rock) #2

Nie ma chętnych na doinformowanie zielonego ??

(I4rock) #3

To wiem, ale czy tylko sam kąt widzenia wpływa na to czy patrząc z rożnych boków zawsze tak samo będę widział, czy jest coś jeszcze ?

Czyli mniemam że monitory z kątem widzenia 175 i mniej to z leksza buble, jeśli chcemy z każdego boku widzieć tak samo obraz ?

A jeśli wierzchołek nie będzie na środku a produc. nie podaje takiego info....

(bart86) #4

Producent zawsze podaje ten parametr i wierzchołek zawsze jest po środku.

(I4rock) #5

Własnie dlatego pytam. Piszesz raz jedno a zaraz drugie.

To że kąty widzenia podaje to wiem.

Martwi mnie jeden fakt. Czemu nie odpowiada się na all zadane pytania, a wyrywkowe odpowiedzi.

Znak zapytania chyba świadczy o tym że oczekuję się na odpowiedz. To dosyć powszechne z resztą jest. Nawet jak ktoś nie wiem, czegoś tam.

Reasumując, monitory z kątem widzenia 178 stopni (pion - poziom) nie dają efektu negatywu i żaden inny czynnik / parametr na to nie wpływa ??

(Atronics) #6

może to ci podpowie

(Jjoasz) #7

kąty zależą od rodzaju matrycy...

obecnie są stosowane trzy typy: TN, IPS i MVA/PVA/AMVA+

nie ma dużych różnic w kątach ze wzgledu na postęp technologii