Każdy kabel ma dwa końce!

Mam w mieszkaniu na drugim piętrze cztery gniazdka z któych wychodzą pojedyncze kabe LAN. Gniazdo przy routerze nie prowadzi do żadnego innego gniazda.
Gdzie mogą być końcówki tych czterech gniazdek.
Szukałem wszędzie wiązki czterech przewodów LAN ale nigdzie nie znalazłem :joy:

Hm… ludzi z internetu pytasz co jest w Twoim domu :smiley:

1 polubienie

To jest tak na poważnie pytanie? Jak papier toaletowy się skończy, to też zapytasz gdzie go szukać :wink:
Już całkiem poważnie: to nowe mieszkanie od dewelopera, czy z rynku wtórnego? Jak jakieś nowsze, to bym poszukał skrzynki gdzieś nad drzwiami wejściowymi (tam gdzie bezpieczniki?), może masz jakiś patch-panel, ew. tylko dociagniete kable.
A może na zewnatrz na klatce zbiorcza skrzynka? Sprecyzuj też: to 2-poziomowe mieszkanie, czy dom? Poważnie nie ma kogo zapytać co to za gniazdka? Poprzedniego właściciela? Obecnego właściciela? Jak to Twoje mieszkanie i nadal nie możesz doszukać się kabli (np. ktoś tylko zrobił punkty a drugie konce kabli sa gdzieś tylko zamurowane na zasadzie “może się kiedyś przyda”, to albo potrzebujesz pomocy od osoby, co robiła ta instalacje (najczęściej maja zdjecia), ew. wezwij elektryka, to Ci pewnie odnajdzie drugi koniec (podłaczy jakiś generator/napięcie i czujnikiem prześledzi kable w ścianach).

Niestety nie wiem jak są budowane sieci kablowe na tych osiedlach trzypiętrowych.
Do kablówki musza być pewnie jakieś switche, zeby rozprowadzić sygnał.
Czy jest możliwe że te kable LAN wychodzą do jakiegoś huba w piwnicy bo poddasza niema?

Mieszkanie 10 letnie trzy poziomy. teraz jest światłowód ale internet przedtem był.
W skrzynce prądowej tylko bezpieczniki, a na korytarzu tylko zawory do wody.

Też brałem taką możliwość, że te kable LAN są nad sufitem podwieszanym, bo żeby z trzech pięter po cztery kable ciągnąć do piwnicy to by było trochę chore :joy:

Jeżeli budynek ma zarządcę, to ten powinien mieć tzw. księgę budynku. W tym czymśpowinna być adnotacja, jeżeli to firma w całym robiła, kto i co zainstalował. Na plan mała szansa, ale może firma istnieje i będą w stanie powiedzieć “gdzie zwykle montowali”.

Pytałeś się jakiegoś sasiada?

Tak będę musiał spytać zarządcę. Chciałem tylko się zorientować czy jest taka praktyka żeby kable lan ciągnąć do jakiegoś centralnego punktu w tak dużych budynkach.
Bo jeżeli tak to musiałbym umieścić tam swojego HUB’a od jednego gniazdka do routera i z hub;a do pozostałych trzech gniazdek. Kwestia pozostaje opłaty za zasilanie hub’a

Często słyszałem, że sa właśnie kable pociągniete z centralnego punktu pod kątem właśnie np. lokalnego dostawcy internetu. Jak nie mieszkasz tam sam, to ktoś na 100% z mieszkańców wie gdzie ida te kable :smiley:

Młotowiertareczka i pójdziemy za najbliższym kablem :nauseated_face:

A zapłacisz jak coś usmaży np. sąsiadowi? Nikt tutaj nie ma zielonego pojęcia co do układu tych kabli i dawanie tam napięcia z d… jest absurdalnym pomysłem.

Sprawdź skrzynkę z bezpiecznikami :slight_smile:

Te kable zazwyczaj idą do skrzynki na klatce schodowej aby monter kablówki nie musiał ci do mieszkania włazić aby podłączyć.

….lub w piwnicy:)
u nas internet jet ciągnięty po piwnicy i potem “w górę” pod listwą na klatce.
W paru miejscach takie podejście widziałem- jak budynki szeregowo, to lepiej dołem, przez mieszkania ludzie nie dadzą, a wkopywać ileś metrów, kiedy fundament i tak przebić trzeba do kolejnego …:wink:

Jeden kabel do piwnicy to rozumiem ale 4 :sunglasses:?

Może wykonawca miał za zadanie zrobić 4 punkty w mieszkaniu. Nikt mu jednak nie narzucił, że po jednym w pomieszczeniu :wink:

A może jeden kabel rozdzielony na 4? Weź młot i rozwal ścianę w mieszkaniu to się dowiesz bo jak na razie to widzę że lubisz podziwiać wróżki w pracy zamiast rozwiązać twoją zagwozdkę jak należy i skontaktować się z zarządcą.

Po telefonie do zarządcy już dzisiaj albo jutro miałbyś odpowiedź albo umówionego specjalistę. Jednak lepiej jest wróżyć na forum i oczekiwać odpowiedzi od ludzi którzy nawet na oczy tego nie widzieli.