KDE a Gnome - rzecz tycząca się popularności tego drugiego

Zastanawiałem się ostatnio, dlaczego tyle dystrybucji tak usilnie faworyzuje Gnome. Nawet dzisiaj byłem na konferencji Novella i prawie żadnego zająknięcia się nad KDE nie było.

Nie zamierzam wywoływać dyskusji, które środowisko jest lepsze itd. (bo to wiadomo które przecież). Interesują mnie raczej techniczne informacje, które by wskazywały, że Gnome lepiej się nadaje do współpracy czy coś w tym stylu. Po prostu nie zauważam żadnej przewagi Gnome nad KDE w tej materii. Owszem niby bardziej przyjazne itd., ale sam nie wiem.

Co sądzicie na ten temat?

Bo ja wiem czy bardziej przyjazne?

Sam pracuję na KDE, ale używałem też GNOMEa i oby dwa środowiska oceniam równie wysoko.

Może KDE ma za dużo opcji konfiguracyjnych i to właśnie w nich ludzie się gubią i dlatego wybierają GNOMEa?

Ja korzystałem z KDE na Mandrivie 2007 i myślę, że KDE jest dobre po przejściu z windows na linuksa, gdyż ma sporo tych konfiguratorów graficznych, przy KDE można całkowicie zapomnieć co to jest konsola :slight_smile:

Teraz na ubuntu używam Gnome, KDE do Ubuntu nawet nie pasuje, poza tym w KDE na Ubuntu jest straszny bałagan, w przeciwieństwie do Mandrivy, w której wszystko jest ładnie uporządkowane i nawigacja jest intuicyjna :slight_smile:

Pozdrawiam!

kde jest doskonałe na leprze maszyny. Bardzo ładne i konfigurowywalne. Uzywałem więkrzości środowisk graficznych, ale ponieważ że mam bardzo dobry komputer i chęć pełnego dostosowania mojego pulpitu pod siebie, wybrałem kde.

dodo

ja osobiście wciąż preferuje GNOME, za jego funkcjonalność, na 3 paskach mam wszystko co mi potrzeba i nie muszę sie bawić zbytnio w jakieś zewnętrzne aplikacje, żeby mieć wgląd powiedzmy w to jak pracuje mój dysk twardy, dołączam aplet monitor systemu i cyka

co do KDE, używałem go gdy zaczynałem z Linuxem, w distro Kubuntu 6.06 i tutaj się zgodzę z roobal , że to GUI jest dobre podczas przesiadania się z WINDOWSA, bo zmniejsza tzw. szok pourazowy :twisted: , ale jeśli chodzi o funkcje, to też myślę, że ich ich trochę przy dużo, a co do możliwości dostosowania w nim pulpitu do indywidualnych potrzeb, to KDE raczej wygrywa nad GNOME

ale z drugiej strony

obecnie gdy zerwałem z Windowsem, to jak na razie odcinam się od niego jak tylko się da, więc nawet KDE mi z tego powodu nie pasuje :stuck_out_tongue:

ps jak najlepiej wyrobić opinię, które lepsze, które gorsze ->> poużywać trochę tego trochę tego i będzie wszystko wiadomo, które lepiej spełnia twoje oczekiwania << trochę nie do tematu, ale to tylko taka mała dygresja :smiley:

pozdro wszystkich

Dokladnie tak to co mowi pilchu potwierdzam. Dobrze zrobiony gnome jest bezbledny. Jednak jesli ktos ma dwa zainstalowane to ma wybor i zgodnie z humorem.

jednak przy 2 jednocześnie zainstlowanych środowiskach graficznych w systemie panuje bałagan, właściwie to w samym menu. A system też robi się ociężały od nadmiaru bibliotek, z jednej strony qt, z drugiej gtk. Ale przecież wolność rządzi, każdy user ma wybór :slight_smile: wg mnie oba środowiska są równie dobre, jednak ja skłaniam się do KDE. dlaczego?? ot choćby amarok, kaffeine, kontact… poprostu przywiązanie. wiem że mogę uruchomić te aplikacje na gnome ale trwa to zdecydowanie dłużej, bo konieczne jest załadowanie nie używanych wcześniej biblitek kde…

tak jest masz racje wlasnie tego doswiadczylem wczoraj…

U mnie na laptopie od pewnego momentu nie szlo sie wylogowac/zamknac system/restartowac na obu srodowiskach graficznych…

Zamykanie systemu z pozycji terminala czyli

sudo shutdown -h now

lub

sudo poweroff

powodowaly brak zapisu pewnych ustawien na obu tych srodowiskach.

Dlatego teraz jestem zdania ze najlepiej miec jedno srodowisko i ja w dalszym ciagu stawiam na Gnome.

przemkoz ,dla mnie wybór środowiska graficznego jest kwiestią gustu i możliwości komputera :wink: osobiście do codziennej pracy używam gnome ponieważ bardzo wydajnie sprawuje się na moim sprzęcie i mmam już swoją kombinacje stylów do nie go :wink:

używam także iceWm,załączam je jak chce sobie pograć w ET aby mieć więcej zasobów sprzętowych na grę,odnotowuje wzrost do nawet 50 fps na tym środowisku podczas grania.używałem kiedyś także flux’a i kde,lecz kde troche mi przymula ;/.

Dobre, pytanie. Według mnie Gnome jest bardzo dobrym średowiskiem. Przyjaznym i wygodnym. Nie mniej jednak, KDE wcale nie jest gorsze.

Ja osobiście długo korzystałem z KDE i przy tym krytykowałem Gnome. Wydawało mi się że nie ma nic lepszego na świecie niż KDE. Trochę nawet próbowałem się przekonać do Gnome kiedy miałem zainstalowaną Fedorę Core 6 ale jakoś nie mogłem.

Wszystko zmieniło się od kiedy po raz pierwszy zainstalowałem siostrze na komputerze Ubuntu (które też wcześniej krytykowałem ;)) Zacząłem się nim bardziej bawić, zmieniać wygląd, dostosowywać i okazało się że to nie takie trudne! Od tego momentu definitywnie zakończyłem moją przygodę z KDE i przesiadłem się na Gnome.

Dyskusje na temat które z tych środowisk jest lepsze nie mają zupełnie sensu ponieważ mają one zbliżone możliwości, problemem mogą być jedynie czasem umiejętności użytkownika :wink:

Jeśli ktoś wie co chce osiągnąć na linuksie to nie ma dla niego różnicy czy wybierze KDE czy GNOME, każde z tych środowisk jest tak samo użyteczne tylko trzeba je czasem odpowiednio skonfigurować. Sam osobiście wybrałem GNOME gdyż KDE za bardzo kojarzyło mi się z systemem Windows. Każdy znajdzie coś dla siebie więc takie prównanie można sobie darować

Pozdrawiam wszystkich użytkowników Linuksa.

aha zapomniałem dodać …

Głownym powodem tego że używam gnome był fakt że… bardziej podobają mi się aplikacje i okienka* w gtk niż w qt :slight_smile:

I dlatego wolę opisać, dlaczego lubię to, co lubię, zamiast próbować wyłonić zwycięzcę :smiley:

Ja postawiłem na KDE. Po pierwsze dlatego, by zmniejszyć sobie szok kulturowy :slight_smile: Po drugie, lubię kiedy mam pod ręką dużo opcji. Ciekawie prezentują się też aplikacje. Czytałem nieco (jestem wciąż początkujący, XP jest na razie moim systemem pierwszorzędnym) i już widzę, że taki BasKet mnie interesuje, Kontact też. Jak jeszcze trochę poszperam, to też się pewnie coś znajdzie.

Oczywiście, czekam na KDE4, bo zapowiedziana Plasma już mi się podoba.

Ale jak by co, to żaden problem doinstalować sobie np. Gnome Commandera albo coś, i właśnie to mi się w Linuxie podoba: swoboda.

Pax!