KDE zmiana czcionki programów uruchomionych jako root

Jestem świeżym użytkownikiem KDE. Nie mogę dojść do tego jak zmienić rozmiar czcionki programów uruchomionych jako root (np. Dolphin). Próbowałem już wielu opcji, ale jako użytkownik XFCE i GNOME niektóre zaawansowane opcje konfiguracji KDE są bardzo mocno poukrywane. Jakieś pomysły?

Jeżeli chcesz sobie ustawienia czcionek jakoś ładnie wyklikać, musisz uruchomić “Ustawienia systemowe” jako rooot (polecenie systemsettings ).

Właśnie wydawało mi się to najlogiczniejszym rozwiązaniem, ale już tego próbowałem. W terminalu dostałem to:

[root@localhost marcin]# systemsettings

systemsettings(3724): KUniqueApplication: Cannot find the D-Bus session server: "Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken." 


systemsettings(3723): KUniqueApplication: Pipe closed unexpectedly. 


[root@localhost marcin]#

A uruchomiłeś wcześniej np. dolphina? Jako user czy root?

Dodane wtorek, 27 kwietnia 2010, 22:47

Ewentualnie poprzedź wcześniejsze polecenie komendą “gksu”, ale już z zwykłego usera - gksu systemsettings.

Nie mogę uruchomić żadnej aplikacji jako root z poziomu konsoli.

Z gksu nici:

[marcin@localhost ~]$ gksu systemsettings

bash: gksu: nie znaleziono polecenia

No to doinstaluj ten pakiet.

Witam.

Nie prościej by było zalogować się po prostu do systemu jako root - np. po restarcie, czy przy pierwszym uruchomieniu danego dnia. Pozmieniać ustawienia i przelogować się na swojego usera? (pod warunkiem, że konto root’a jest wlączone i dodane do kdm/gdm).

Otrzymałem to:

[marcin@localhost ~]$ gksu systemsettings

** Message: secret service operation failed: The name org.freedesktop.secrets was not provided by any .service files

kdeinit4: preparing to launch /usr/lib/libkdeinit4_klauncher.so

Connecting to deprecated signal QDBusConnectionInterface::serviceOwnerChanged(QString,QString,QString)

kdeinit4: preparing to launch /usr/lib/libkdeinit4_kded4.so

kdeinit4: preparing to launch /usr/lib/libkdeinit4_kbuildsycoca4.so

kbuildsycoca4 running...

kdeinit4: preparing to launch /usr/lib/libkdeinit4_kconf_update.so

Connecting to deprecated signal QDBusConnectionInterface::serviceOwnerChanged(QString,QString,QString)

systemsettings(5114) CategoryList::updatePixmap: "Wygląd" "settings-look-and-feel.desktop" "kcm:/settings-look-and-feel.desktop" 

systemsettings(5114) CategoryList::updatePixmap: "Osobiste" "settings-personal.desktop" "kcm:/settings-personal.desktop" 

systemsettings(5114) CategoryList::updatePixmap: "System" "settings-system.desktop" "kcm:/settings-system.desktop" 

systemsettings(5114) CategoryList::updatePixmap: "Zaawansowane ustawienia użytkownika" "settings-advanced-user-settings.desktop" "kcm:/settings-advanced-user-settings.desktop" 

systemsettings(5114) CategoryList::updatePixmap: "Sieć i połączenia" "settings-network-and-connectivity.desktop" "kcm:/settings-network-and-connectivity.desktop" 

systemsettings(5114) CategoryList::updatePixmap: "Administracja systemu" "settings-computer-administration.desktop" "kcm:/settings-computer-administration.desktop" 

kdeinit4: preparing to launch /usr/lib/kde4/kio_file.so

kdeinit4: preparing to launch /usr/lib/kde4/kio_file.so

kdeinit4: Shutting down running client.

klauncher: Exiting on signal 15

kdeinit4: preparing to launch /usr/lib/libkdeinit4_klauncher.so

klauncher(5141) kdemain: No DBUS session-bus found. Check if you have started the DBUS server. 

kdeinit4: Communication error with launcher. Exiting!

Hmm, czyżby dbus nie był włączony? Wpisz dbus-launch , a następnie spróbuj to co wyżej.

Nie pomogło.

Zmieniłem już czcionki logując się jako root. Że też o tym wcześniej nie pomyślałem… Ale dziwne to, że nie mogę uruchomić niczego jako root w konsoli.

Jeśli mówimy o KDE 4.4.2

  • kdesu [program] działa

  • ewentualnie możesz edytować KMenu (Edytor Menu): tam w widoku konkretnej pozycji po prawej stronie w zakładce ‘Zaawansowane’ zaznacz ‘Uruchom jako inny użytkownik’ wpisz tam root, albo poprzedź komendę w polu ‘Polecenie’ w zakładce ‘Ogólne’ komendą kdesu.

Ale dziwne to, że nie mogę uruchomić niczego jako root w konsoli.

Wcale nie dziwne, działając w ten sposób rozłożysz sobie w końcu cały system > przeskalujesz środowisko graficzne!

Dowiesz się o tym jak będziesz próbował odpalać aplikacje…

Ale powodzenia, Linux jest baaardzo elastyczny, choć przy bitmapach nie ma mocnych.

Z równym powodzeniem/wynikiem możesz zmieniać czcionkę we winampie pod windowsem używając skórek… np. bento :slight_smile: (mając ją aktywną)

Od czcionek/skórek itp zależy cały system - spróbuj pozmieniać to do czego dążysz w KDE we wingrozie :slight_smile: no comments…

Reasumując - te możliwości są, lecz jeszcze troszkę do takiej skalowalności.

Obyś nie wysypał sobie systemu :-)(mi się zdarzyło po zbyt głębokiej ingerencji).

BTW: PO CO zmieniasz czcionkę systemową ?

Nie możesz po prostu odpalić KDE będąc zalogowanym jako root? przelogowujesz się na konsolę wirtualną, zabijasz proces KDE (np. stopujesz serwer KDM) i jako root włączasz X poprzez startx. U jesteś jako root w KDE. Możesz teraz śmiało odpalić systemsettings choćby z menu głównego. W ten sposób zmieniałem np. motyw kursora używany w menedżerze logowania.

Już tak zrobiłem. I mam to co chciałem.

Chciałem zmienić czcionkę, bo domyślna 11 jest dla mnie za duża. Zainstalowałem PCLinuxOS’a, bo czytałem, że z wersji na wersję jest coraz lepszy. Rzeczywiście świetny system, tylko że ma KDE. Mam go, ponieważ jest to jedyne distro, gdzie chodzi mi m.in. flash bez zacięcia (Radeon 9550). Dotychczas korzystałem z GNOME, XFCE i Fluxboksa, które wydają mi się bardziej konfigurowalne, ale może to kwestia przyzwyczajenia :wink: Powiedzcie mi może jeszcze jak zmienić motyw systemowy na ten, który pobrałem z jakiejs strony… Dodam, że nie mogę go zainstalować w “Konfiguracji pulpitu”, bo jest to paczka zip.