Kiedy bardziej grzeje się karta graficza w laptopie?

Witam.

Podłączyłem telewizor do laptopa. Chciałbym wiedzieć czy takie coś ma znaczenie dla karty graficznej? Czy to prawda że używając telewizora jako monitora grzeje sie ona (karta) bardziej niż w przypadku normalnego używania laptopa i jego matrycy? Czy taki telewizor (o wyższej rozdzielczości niż matryca laptopa) bardziej “męczy” kartę graficzną?

tak. zużycie wzrasta więc sie grzeje, wystarczy regularnie czyścić kompa i od czasu do czasu zmienić pastę i lapek będzie śmigał latami. bez takich operacji kiedyś coś się przepali…

ważne jest też jaki to lapek, bo niektóre mają sekcję chłodzenie skopaną więc szybciej siadają - mowa o latach nie dniach.

Takie rzeczy można sprawdzić empirycznie.

  1. Ściągasz program, który może odczytać temperaturę karty graficznej (np. GPU-Z)

  2. Używasz komputera przez godzinę i sprawdzasz temperaturę.

  3. Podłączasz telewizor.

  4. Używasz komputera przez godzinę i sprawdzasz temperaturę.

  5. Porównujesz zapisy.

Tak, karta grzeje się bardziej, ale żeby pokazać skalę opiszę moje doświadczenia z hd4890.

1 Monitor 1920x1080, pulpit i przeglądarka - ~54C

2 Monitory 1920x1080 oraz 1680x1050, pulpit i przeglądarka - ~58C

1 Monitor, Gra 3D - ~80C

Wniosek oczywisty, karta w trybie 2D jest znacznie chłodniejsza niż gdy pracuje w trybie 3D.

Oczywiście że bardziej męczy. Rdzeń grafiki musi dużo większy obraz wyświetlić chyba że używasz takiej samej rozdzielczości.

No, ale to moja teoria :smiley:

A jak się mocno grzeje to czyszczenie chłodzenia i pasty przewodzącej/termopada(Jak się to nazywa?).