Kiedy do komputera dodają płytę z systemem, a kiedy nie?


(Seba810) #1

jw :slight_smile:

Czasem do komputera dodaję płytę z systemem, a czasem nie (jako przykład podam, że mój kolega kupując komputer, dostał system na płycie, a moja mama kupując komputer, nie dostała płyty z systemem).

Kiedy, i które firmy komputerów dodają płyty z Windowsem?? (ja kupując komputer, również dostałem płytę z systemem, ale jako, że to Linuks, to dają, gdyż jest to darmowe oprogramowania)

[jeśli to pytanie dodało się dwa razy, to z góry przepraszam. Podczas dodawania, miałem pewien kłopot z internetem]

Pozdrawiam, vizirek :slight_smile:


(Radek USA.) #2

Dziś to trudno wyczuć które firmy robią osobna partycje 4GB-6GB i wciskają tam Windows + 1001 programów demo na 30 dni, gdzie często taki Windows zajmuje poł dysku. Na pewno HP, Gateway i Toshiba na 100%. Dell ma ta zaletę ze można zmówić Windows dodatkowo na płytce i nie robią problemu z wysyłka do klienta. Nie wiem jak jest w Europie, ale w USA i Kanadzie nie wolno sprzedać komputerów bez systemów. Ja osobiście kupując i wysyłając komputery do Polski, robię format zakładam Windows z oryginalnym serialem jakim jest, aktywuje , i wysyłam gościom Windows na 4GB USB Flash Memory. Dziś Windows7 mieć na płytce DVD, to nie porozumienie, z USB Flash Memory zakłada się Windows o 70% szybciej jak z DVD. Samemu można zrobić bezpłatnym programem BOOT Windows na USB Flash Memory programem Windows7-USB-DVD-tool. Zrobienie czystego Windows bez dodatkowych bajerów i aktywowanie z oryginalnym serialem nie jest ani przestępstwem ani zakazane. Tym bardziej ze Firmy te wysyłają Windows na DVD, albo czysty albo w formie Backup. Tylko trzeba zapłacić za przesyłkę.


(Piotrkijak) #3

Odpowiedź na pytanie dlaczego raz jest dostarczana płyta, a raz nie jest prosta. Jedni nie dostarczają, ponieważ na laptopie/pc utworzona jest na dysku twardym specjalna partycja(tzw. recovery), która zawiera obraz z systemem i specjalne oprogramowanie, które umożliwia rozruch z tejże partycji i przywrócenie obrazu. Również takie oprogramowanie, umożliwia wypalenie sobie zawartości tej partycji na płytach dvd. A Ci co nie dają partycji recovery, dołączają właśnie płytkę z systemem. Tak jak pisał poprzednik, najlepiej jest wejść sobie na torrenty, ściągnąć sobie obraz iso np. jeżeli laptop ma 7 do obraż odpowiedniej Diódemki(Home Premmium,Home Bsic), wypalić na płytce czy nawet wrzucić przy pomocy odpowiedniego oprogramowania na pendrive i zrobić czystą instalacja, ponieważ jak już było wspomniane, systemy które są już zainstalowane mają zapchane systemy wersjami trial oprogramowania, oraz masą zbędnego oprogramowania do sprzętu co tylko nie potrzebnie spowalnia system i zajmuje miejsce na hdd. Dobrym przykładem jest laptop mojej cioci, który miał zainstalowany Windowsa Vista Home Basic i miał nawalone chyba ze 20 parę programów, system uruchamiał się na spokojnie ponad 30 sekund. Usunąłem zbędne oprogramowanie, przeczyściłem i zdefragmentowałem rejestr, przeczyściłem hdd i jemu również zrobiłem defragmentację, powyłączałem zbędne usługi i system nadal wolno pracował i się uruchamiał. Więc wkurzyłem się, miałem akurat w domu płytkę, z której mogłem zainstalować dowolną wersję Visty, więc sformatowałem dysk, wrzuciłem system od nowa, wgrałem sterowniki i inne oprogramowanie i system zupełnie inaczej pracował.


(fiesta) #4

Wiadomo że w "składakach" nie ma OS (chyba że klient sobie zażyczy i zapłaci).

Laptopa czy netbooka bardzo trudno kupić bez OS i systemy na nich są preinstalowane przez producenta. W większości przypadków obraz systemu wraz ze sterownikami i dodatkami (crapware) jest umieszczany na ukrytej partycji. Klient może sobie sam nagrać taki system według instrukcji dodanej przez producenta. Do rzadkości producenci laptopów dodają nośnik optyczny z systemem.

Jeśli chodzi o firmowe desktopy też dość trudno znaleźć modele bez systemów, ale tutaj producenci w większości przypadków dają nośnik optyczny z OS.

Reasumując: nie ma reguły na to kiedy nośnik jest dostarczany wraz ze sprzętem, a kiedy nie. Producent ma obowiązek umożliwić dostęp do instalacji zakupionego wraz ze sprzętem OS, a w jaki sposób to zrobi zależy to tylko i wyłącznie od "polityki" przyjętej przez firmę.