Kiedy komputer staje się stary?

Witam

Na moje pytanie będzie ciężko dać dokładną odpowiedź,ale proszę tak jakoś pośrodku.

Chodzi o komputery z dolnej półki.

Czy taki komputer po około 5 latach będzie już stary?

Wiem że będzie działać 10 albo i dużo dłużej,ale chodzi mi żeby szybko otwierał nowe strony.

Miałem kiedyś komp co miał dobre 12 lat … Szok … Dostałem go w prezencie i był to mój pierwszy kompurt.

Do przeglądania stron to nawet core 2 duo 8-9 letnie spokojnie wystarcza. Do zastosowań biurowych sprzęt nie musi być najnowszej generacji, problem pojawia się w przypadku archaizmów nastoletnich, bo powoli nowe programy nie chcą działać np nowa opera ze względu na brak instrukcji sse 2 w CPU.

Tak! Generalnie można tak twierdzić, szczególnie w odniesieniu do laptopów, ale także nie modernizowanych stacjonarek.

Kiedy komputer staje się stary?. To zależy do czego komputer ma służyć i czy będzie wyrabiał. Dla zawodowców np. grafików, projektantów itp. I np. nowe projekty , zadania, które będą wymagały w ekstremalnych sytuacjach przebudowy całej platformy sprzętowej. Więc dla wspomnianej grupy sprzęt może stać się stary, dosyć szybko. Bardziej stosowna nazwa do pojęcia, stary komputer" chyba niewyrabiający do potrzeb. Dla zapalonych graczy, też oczywiście może sprzęt się starzeć szybciej. Albo dla maniaków, aby być na czasie i mają kasę i wymieniają cały sprzęt np. co dwa lata, komputer czy smartfon. Jeśli chodzi o sprawne otwieranie nowych stron, to na dzisiejsze czasy wydaje się chyba takie minimum. Bo co to za komputer na dzisiejsze czasy, bez sprawnie działającego internetu, pomijam osoby które twierdzą że nie potrzebują internetu w kompie.

Przeciętnie po 5-6 latach.Znowu zależy do czego używasz komputera.Do sieci,programów biurowych czy słuchania muzyki wystarcza nawet 6-8 letni PC.Rosną wymagania pamięciowe programów i tak dzisiaj przeciętny PC musi mieć co najmniej 2 GB ram do 8 GB do najnowszych gier.Do tego karta grafiki zgodna z DX11.

Ja zaś odpowiem przewrotnie: komp staje się stary, kiedy przestaje spełniać swoje podstawowe zadania, lub kiedy nowszy system operacyjny zwiększa swoje zapotrzebowania sprzętowe ponad siły konfiguracji. Np. w niektórych urzędach nadal funkcjonują sprawnie komputery z 2002 roku :wink:

Kiedy komputer staje się stary:

Dzięki wszystkim za pomoc … czyli jak będę używał komputer do skakania po stronach internetowych bez większy przerw (bez czekania aż strona się otworzy) miedzy stronami to mój komputer jest OK. :slight_smile: i może mieć nawet  6-8 lat , albo może i więcej jak go sam nie wyrzucę. he he

Może mieć i 15, byle był dobrze konserwowany

Dokładnie. Ja osobiście z moim pierwszym PC stacjonarnym wytrzymałem 9 lat, i po tych 9 latach nadal można było spokojnie zagrać w jakąś nowszą gierkę, czy spokojnie przeglądać strony internetowe. Niestety pewnego dnia spalił się, nawet nie wiem jaki tam był zasilacz, nawet nie sprawdzałem czy coś nadal działa, tylko na następny dzień wylądował tam gdzie miejsce niedziałającego sprzętu. Co do laptopów, to tu już inna sprawa. Jak dla mnie żaden lapek nie wytrzyma 10 lat, nie ma szans. Zwłaszcza teraz gdy producenci coraz mniej cenią sobie jakość sprzętu, ciesz się jeśli wytrzyma 5 lat, lapek to nie stacjonarny :slight_smile: Ja do tej pory miałem 3, z każdym wytrzymałem +/- 2.5 roku.

Mógłbyś napisać jaki to dokładnie komputer, zamiast prowadzić teoretyczną dyskusję. 

Nie mam takiego starego teraz.

Ale mialem i wiele razy słyszałem opowieści o starych około 10 lat starych komputerach , że wcale jeszcze nie są jeszcze stare.

Chciałem się dowiedzieć od kogoś kto siedzi w tym temacie więcej jak ja. Jak to jest naprawde z kilku letnimi komputerami z dolnej półki.

Przy tylu konkretach z Twojej strony chyba powinieneś się do wróżki udać. 

Mój ~15 letni AMD bez problemu wyświetla filmy (chociaż raczej SD niż HD) zapisane na dysku. Jako klient torrent też się sprawdza, chociaż słychać momentami że dyskami mieli okrutnie. Przypuszczam że ze starszą wersją office (do 2003) też dałby radę.

Wszyskto inne kończy się zadyszką. Przeglądanie www to katorga, skype/gg chodzi wyłącznie dzięki niskiemu zużyciu zasobów przez wtw.

Około 10-letnia maszyna też była irytująca jako “podstawowa”, ale jako zapas / drugi komp może się sprawdzić, dopóki nie zaglądasz do sieci. Szczególnie jeżeli ktoś lubi kliknąć w starszą grę.

Kiedy przestaje być używalny. 5 letniego komputera nie nazwałbym starym, bo sam takiego mam (laptop z Core 2 Duo i 4GB RAM), spokojnie poleci na nim Windows 8.1 czy nawet 10 i wszystkie najnowsze aplikacje (nie mówię o grach). Działa LR 2015, filmy w FullHD idą bez zacinki, jedynie do montażu filmów będzie już za słaby. 

Ba! 2 lata temu siedziałem jeszcze na Athlonie XP 1200Mhz i 512MB RAM :smiley: Prócz YouTube w jakości lepszej niż 360p wszystko jakoś działało. Fakt, trzeba było poczekać ale nie nazwałbym takiego sprzętu nieużywalnym. Po prostu blokowałem wszystkie reklamy, skrypty Flash uruchamiały się na życzenie, komputer działał na XP okrojonym z 50% zawartości (jakieś pomoce, komunikatory M$ i inne badziewie; nie wiedziałem że tyle rzeczy nie jest potrzebnych do działania systemu).

Tak naprawdę trend wymieniania co 2-3 lata komputera/systemu jest nakręcany przez korporacje a przeciętny użytkownik nie potrzebuje najnowszego Windowsa, komputera tylko mu się wmawia że potrzebuje. Dodatkowo jakość wykonania laptopów woła o pomstę do nieba (cienkie to, delikatne i człowiek się boi podnieść z biurka żeby się nie rozpadło :D). 

W ogóle denerwuje mnie ten głupi trend miniaturyzacji i odchudzania wszystkiego co się da. Smartfony będą niedługo grubości i wielkości kartki A4 i ludzie będą sobie kupować na nie torby :smiley: Do tego 4K (paaanie taka rozdzielczość że zrobisz sobie pan zdjęcie i sobie pan policzysz pory na skórze :D) w ekranach 5 cali i aparaty milion megapikseli z optyką mniejszą od główki szpilki (paaanie tyle megapikseli to jak lustrzanka już :d).

Reansumując: komputer sprzed 5 czy nawet 6 wystarczy, jeśli nie grasz w gry. 

Hmm, mój komputer ma 8 lat. Był tylko lekko modernizowany bo wymiana płyty głównej, zasilacza i dołożenie dysku. Planowane dołożenie RAM bo 2 GB to mało jak na dzisiejsze czasy. Ale uruchamia najnowsze gry. Działają na nim takie gry jak The Forest (choć to dla niego wyzwanie i na oko jest to 20fps), ETS2, TS2016, Minecraft (tak, od czasu do czasu lubię się wyluzować i zbudować jakiś domek), Resident Evil, The Sims 4, TDU2. Posiadam też AMD Athlon x2, kartę GeForce 8600 i choć nie jest to najnowszy pc to radzi sobie dobrze. Przy Windows 10, zaczęły gry szybciej nawet działać. Moim zdaniem komputer staje się stary jak przeglądanie internetu sprawia problemy, ma problemy w wydajności i większość gier nie działa. 

Trzymając się ściśle nauki, a dokładnie prawa Moorego to już dwuletni komputer jest o połowę słabszy od nowego. Tak w życiu codziennym na szczęście nie jest. To zależy z czego korzystasz. Ja mam w domu dwa komputery i konsole poprzedniej generacji. Stacjonarka - 5 letnia maszyna po przeżyciach (uszkodzony procek i płyta), po naprawach w 100% wystarcza mi do odpalenia  kolejnego VisualStudio i póki będzie to robić to w mojej głowię będzie postrzegana za nową, ale znowu laptop kupiony latem, zintegrowana grafika, budżetowy procesor itd. kupiony do robienia notatek prawdopodobnie jest słabszy niż 3/4 ba niż 9/10 pięcioletnich lapków z wyższej półki. Co do konsoli, odczuwam starość po tym że nie odpala mi garstka nowych gier. Zrozum “starość” komputera jest trochę nadmuchiwana przez producentów, wmówią ci że masz starego kompa, bo nie wiem korzystasz z procka poprzedniej generacji, ale co z tego skoro (zakładając że wszystko ci działa co potrzebujesz) twój jest okej. Dla graczy, twórców filmów itp. komputer mający rok jest już niezbyt nowy, natomiast dla kogoś kto tworzy niewielkie strony, pisze książkę w Wordzie, albo nie wiem prowadzi malutki sklep internetowy wystarczy odświeżona 8 letnia stacjonarka z uaktualnionym softem. Takie jest moje zdanie - wieku komputera nie określają lata ,ale zadanie które moze wykonać. :slight_smile:

Prawo Moora mówi o podwajaniu “szybkości” procesora a nie o tym, czy komputer staje się “słabszy” o połowę. W disiejszych czasach, gdy rynek jest nasycony a procesory wydajne nie jest to wyznacznikiem.

To nie komputery są słabe, tylko aplikacje rozdęte do nieprzytomności - o optymizacji kodu nie wspominając. Poza tym współczesne urządzenia mają “zaprojektowaną wadliwość” - po czasie … [tu wpisz liczbę] sprzęt pada - wymuszony zakup nowego. Do zeszłego roku miałem 15-letniego PC z 18-letnim Samsungiem. Mógłbym go dalej mieć. Postawiłem na nim Linuxa i dałem dzieciakom do świetlicy środowiskowej we Wrocku. Mają tam starocie wycofane z polibudy.

Bachus ma rację. Jakieś 3 lata temu kupiłem procka i5 3570k, który spalił się w zeszłym roku po burzy. Teraz mam 4690k i jaka jest różnica? Dla mnie żadna bo wydajność jest podobna.