Kiedy pojawi się stabilna wersja KDE Plasma 5?

Witam.

 

Jakiś czas temu, może kilka tygodni, przerzuciłem się na Linuksa. Choć ciężko jeszcze mówić o przesiadce, bo nadal stoję przed ostatecznym wyborem dystrybucji. Kiedyś bawiłem się różnymi distrami i wtedy najbardziej przypadło mi do gustu środowkisko GNOME. Obecnie przewagę zdobyły dwa inne: Cinnamon i KDE.

 

Do tej pory wypróbowałem kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dystrybucji. Linux Mint Cinnamon i KDE oraz Kubuntu spodobały mi się najbardziej.

 

Jest jednak dość spory problem. Po instalacji Kubuntu 15.04 i 15.10 oraz po instalacji innych dystrybucji z KDE Plasma 5 dochodziło do zepsucia systemu, szczególnie w Kubuntu, gdy kilka minut po instalacji wystarczyło uruchomić jakiś program i wyskakiwał błąd, po czym cały ekran robił się czarny i Plasma nie działała. Gdzieś tam czytałem, że 5 wersja tego środowiska jest cały czas w fazie produkcyjnej i może dochodzić do problemów. Możliwe, że moje informacje są nieaktualne lub nieprawdziwe.

 

Zna ktoś może jakąś stronę, na której są aktualne informacje dotyczące KDE? Na stronie oficjalnej KDE w jakim miejscu można coś takiego znaleźć?

 

Jest to dla mnie dość istotne, bo aktualnie byłbym skłonny korzystać z Kubuntu 14.04 LTS z starszą wersją KDE, ale z chęcią przesiadłbym się na nowsze wersje 15.10, a potem zdaje się 16.04 LTS. W każdej kolejnej pewnie będzie piąta wersja Plasmy. Jeśli wybiorę Linux Mint KDE, to pewnie za kilka miesięcy wyjdzie Linux Mint 18 KDE z Plasmą 5, który będzie oparty o Ubuntu LTS, ale nie będzie pewności, czy będzie stabilny.

 

Tkwi we mnie wiele niepewności, gdyż teraz mam sporo wolnego czasu i chcę wybrać raz, ale dobrze. Jeśli wybiorę źle, to za parę miesięcy Linux Mint KDE lub Kubuntu będą mi się wysypywać przez tą KDE Plasmę 5.

 

Jeśli ktoś ma jakieś rady, to proszę o komentarze. Pozdrawiam i życzę miłego weekendu. :slight_smile:

Kubuntu 15.10 to dystrybucja w wersji Alpha - bardzo wczesnej. Oczekujesz stabilności, zaczekaj na oficjalną premierę.

Tak, wiem, że to dopiero Alpha 1 i za kilka dni ma wyjść kolejna wersja testowa. Jednak Plasma 5 siada na Manjaro, Netrunner i na wcześniejszej wersji Kubuntu - 15.04. Z tego powodu wg mojej oceny jest to obecnie środowisko, którego nie da się używać regularnie.

https://techbase.kde.org/Schedules/Plasma_5

​Kolejne wydanie będzie 11/25 sierpnia. Z tym, że nigdy nie wiadomo, które wydanie KDE/Plasmy zacznie sensownie działać.

​W przypadku KDE4 było to mniej więcej w wersjach 4.4 - 4.6.

Pewnie wtedy jak znajdzie się w Debianie.

Do tego czasu używaj KDE4.


Nikogo nie interesuje co wolisz i proszę nie rozpoczynać wojenek.

roobal

Temat ma parę dni, ale myślę, że warto napomknąć - Plasma5 trafiła do Debiana w gałęzi sid. Obecnie nie polecam używania wersji Testing z KDE, bo Testing także przechodzi na Plasma5, ale jeszcze nie wszystko zostało przeniesione, więc w testing Plasma5 miesza się z poprzednią wersją, przez co całe środowisko się sypie. Ja np. miałem problem, że binarka kwin zmieniła mi nazwę na kwin_x11, podczas gdy skrypt uruchamiający kde szuka go pod starą nazwą, więc kwin poprostu nie startuje, co można łatwo obejść tworząc dowiązanie symboliczne. Ja sam w pełni działające KDE uzyskałem dopiero po upgrade do sid.

Generalnie jak ludzie wspominali nie ma oficjalnej daty premiery, ale biorąc pod uwagę drogą jaką od lat idze KDE to może się zakończyć jak z KDE 4 że nigdy to nie będzie dobrze działać ^^.

 

https://www.kde.org/

 

Sprawdzasz linki, które wrzucasz? Bo akurat na stronie KDE jak byk stoi, kiedy oficjalna premiera miała miejsce.

Tak, oraz czytam forum na którym jest info o opóźnieniu, proponuje zapoznaj się z tematem a potem zwracaj uwage.

Opóźnieniu wydania której wersji? 5.4? Bo stabilna (w rozumieniu twórców - 5.0) wersja Plazmy wyszła jeszcze w roku 2014.

Co masz na myśli pisząc stabilna w rozumieniu twórców? Stabilne wersje są chyba tutaj http://download.kde.org/stable/ i nie widzę nic 5.x :wink:

Spójrz niżej. Np do http://download.kde.org/stable/plasma/

Pewnie dlatego, że nie ma czegoś takiego jak KDE 5.

 

Co ty chcesz od KDE4? Jak się używa porządnego systemu, to nie ma problemów. Używałem KDE4 na Debianie chyba ponad pół roku - bez większych problemów, conajwyżej drobne bugi, które można wybaczyć dystrybucji w wersji Testing. Samo KDE działało bardzo ładnie i jest stabilne już od długiego czasu - wystarczy mieć porządny system i jakiś sprzęt z naszej epoki. Teraz używam Plasma5 i poza paroma bugami też  stabilność całkiem niezła.

Bo twórcy KDE mają niezłego pier***ca i każda część ich środowiska ma inną numerację, żeby człowiek nie mógł ogarnąć nawet tego jaką wersję KDE ma :stuck_out_tongue_winking_eye:

Jest plazma 5, KDE 4 a aplikacje chyba od daty wydania.

Ale ogólnie patrząc na to jak działała plazma 4 to w najbliższym stuleciu nie spodziewam się niczego stabilnego od KDE.

 

To że tych “bugów” jest bardzo dużo i nie ma to nic wspólnego z dystrubucjami, bo bugi plazmy sa zarowna na debianie, archu, fedorze, gentoo jak i na pseudo dystrybucjach pokroju ubuntu, i nigdy nie zostaly naprawione

Jest w katalogu plasma.

 

Rozdzielili numerację i częstotliwość wydań frameworków, plazmy i aplikacji. Wydań KDE SC już nie będzie. Dla mnie wyznacznikiem jest wersja plazmy.

 

Każdy duży program zawiera jakieś błędy. Z moich doświadczeń z plazmą, ostatni naprawdę upierdliwy (duża niestabilność środowiska) był spowodowany błędem w sterownikach intela. Poza tym, na błędy nie narzekam.

Dla porównania, moja wczorajsza zabawa świeżo zainstalowanym, gołym W10 zakończyła się BSOD… :frowning:

No popatrz, dziwne, że ja tych wielu “bugów” o których wspominasz nie zauważyłem, na ponad półroku używania KDE4 na moim głównym systemie. Raz na ruski rok jakiś tam bug był, w dodaktu nie przeszkadzający w pracy, ale jak ktoś mówi, że KDE ma pełno bugów, to chyba go poprostu nie używał i powtarza brednie fanbojów GNOME. Ostatnia wersja KDE4 jest bardzo dopracowana i działa bardzo dobrze, oraz stabilnie. W sumie, Plasma5 też mi działa stabilnie, ale bugów to ma trochę.

Zechciałby ktoś początkującemu łopatologicznie wyjaśnić co to jest ta jakaś plasma? Słowo to kojarzy mi się z tym  https://pl.wikipedia.org/wiki/Plazma i tym https://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%9Bwietlacz_plazmowy Czy kde 5 to jest plasma, czy o co tu chodzi? Fakt faktem, że tym czymś z piątką na przodzie nie da się pracować. Przyzwoite KDE zostało zniszczone.

według mnie odpowiedź brzmi nigdy a to dlatego że deweloperzy KDE wciąż gonią za numerkami i wprowadzają zmiany i nowe funkcje ale jakoś nie zatrzymują się z tym na chwile żeby poprawić błędy to Środowisko jest W ciągłej becie choć nawet nie bo aplikacje w fazie beta chodzą lepiej niż to