Kiepski chiński dongle 1200 Mbps, 2,4+5GHz

Cześć. Na znanym chińskim portalu skusiłem się na kartę sieciową “1200 mb/s Network Card USB Wi-fi Adapter Dual Band 2.4Ghz/5Ghz USB Wireless/WiFi AC Adapter Support 802.11ac 802.11b/g/n”.

Urządzenie jest rzeczywiście zgrabne, bo z gniazdka USB wystaje raptem 8 mm, i w zasadzie… działa świetnie. Przynajmniej do czasu, kiedy nie chce się go na poważnie używać. Przy przeglądaniu internetu (nawet oglądaniu filmów) działa doskonale ale wystarczy, że próbuję przesłać po WLANie (czyli z pełną dostępną prędkością) plik większy niż jakieś 3 GB to zaczyna się przegrzewać i w ciągu jakiejś minuty-dwóch całkowicie zrywa połączenie (co oznacza, że transfer się nie zatrzymuje ale w całości zrywa). Drugi mniejszy problem, to praca tylko w zakresie kanałów 36-48 (musiałem wyłączyć autochannel na routerze).

Zgłosiłem problem sprzedawcy jako wiadomość (bez otwierania sporu) a ten zażądał filmików. Wysłałem mu je. Teraz mi proponuje 3$ refundacji. Jak radzicie, to właściwa propozycja i powinienem ją przyjąć (towar kosztował mnie brutto 32 zł) czy wystawić mu po prostu dwie gwiazdki? Bo szczerze mówiąc - nie wiem, co z tym zrobić. Nie pierwszy raz kupuję coś w necie, ale to dla mnie dziwna sytuacja.

Jeśli towar jest wadliwy, to możesz reklamować (rękojmia), żądać zwrotu pieniędzy, lub przyjąć rekompensatę i zachować wadliwy produkt. Jaką wystawisz opinię sprzedawcy to oddzielna, twoja sprawa. Pamiętaj tylko, że na allegro opinię wystawia się sprzedawcy, a nie recenzuje produkt.

Zakres kanałów bywa różny w zależności od urządzenia, np mój TV nie widzi pierwszych kanałów z zakresu 5GHz. Co do rekompensaty - zrób jak uważasz. Jeśli będziesz czegoś dochodził to tylko przez oficjalne otwarcie sporu (inaczej nie licz na żaden zwrot). Zastanów się jedynie, czy warto - kupiłeś w Chinach, żeby zaoszczędzić, a markowe produkty w polskim sklepie są pewnie droższe… Poza tym, czy urządzenie zrywa połączenie, czy może Twój router nie wyrabia, albo sterowniki mają błąd - możliwości jest co najmniej kilka.

Mowa jest o Aliexpresie, choć na allegro już od dawna można recenzować również zakupiony produkt podając jego opis, wymieniając plusy i minus, a nawet dodając zdjęcia.
W temacie wspomnianej rękojmi - nie wiem czy będziesz jej dochodził z chińczykiem… choć Aliexpress oferuje znacznie lepszy program ochrony kupujących (działa do 15 dni od potwierdzenia zakupu).

Gdzieś mi umknęło to słowo. W takim razie nie zawracałby sobie i nam tyłka za trzydziestozłotowy zakup z chin. Takie ryzyko zakupów na AliExpress i wszyscy o tym wiedzą.

1 polubienie

Dzięki za odpowiedzi. Nie całkiem zgodzę się, że ryzyko z Chin takie już jest. Zwykle wszystko jakoś tam działa, choć wiadomo, że materiały/składniki/komponenty nie są najwyższej klasy co oznacza, że łatwiej może pęknąć, gorzej zachowuje się w ekstremalnych temperaturach, szybciej się zużyje itp.
Fakt, to tylko 30 zł, dla mnie to też nie jest wielka kwota, ale nie podoba mi się stawianie tego tak, że jest “automatyczna zgoda konsumenta” na to, że “albo działa albo nie działa i takie te towary są”. Ileś ludzi to kupuje i nadal będzie kupować. A ten towar niby działa a jednak nie działa. Ewidentnie to jest kwestia jego przegrzania - po prostu przy bardzo dużym transferze kostka robi się tak cholernie gorąca, że parzy w ręce i wtedy transfer siada. Router zaś dalej działa i bez problemu obsługuje inne połączenia. Gdyby “cecha” była opisana na karcie sprzedaży, to co innego. Ale nie jest. Niemniej bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi, wiem że to dość niszowy (w tym gorszym znaczeniu :grinning:) temat.

No i dokładnie tak jest w Twoim wypadku. W ekstremalnych temperaturach gorzej się zachowuje. A temperatury są związane z ponadprzeciętnym transferem (ponad 3GB na pełnej prędkości!). Jakbyś używał do przeglądania internetu to wszystko byłoby ok :slight_smile:

Na tym polegają produkty chińskie. Niska jakość, niska cena. I jakość to nie tylko kiepskie materiały czy spasowanie. To też projekt. Chińczyk prawdopodobnie wziął chip radiowy który wymaga chłodzenia i wsadził go w malutką obudowę. Generalnie działa no bo chip jest sprawny. Ale próba używania go bardziej wymagający sposób powoduje efekt jak opisujesz.