Kierunek wentylatorów- nadmuch czy wywiew

Witam.

Mam takie pytanko dotyczące wentylatorów.

Mam obudowę silentium pc pilum 400. Fabrycznie był tam jeden wentylator. Dokupiłem jeszcze 3 wentylatorki i teraz mam problem bo nie wiem jak mam je ustawić. Które powinny wprowadzać powietrze a które przeciwnie.

Aktualnie mam zrobione tak: 1 z przodu wrzuca powietrze, 1 z boku wyrzuca, 1 z góry wyrzuca, 1 z tyłu również wyrzuca.

Teraz pytanie czy może tak być, ewentualnie który przestawić.

Dodam, że wentylator procesora jest skierowany tak, żeby wrzucać powietrze.

Karta graficzna to gigabyte hd6870 windforce x3

Za ewentualne błędy przepraszam gdyż piszę z telefonu.

Pozdrawiam.

Przód zasysa, tył zasysa - zależy jak masz ustawioną obudowę, zmieniłbym żeby zasysał do środka jeszcze jeden - u mnie np. z boku jest szafa, więc gdybym miał trzeci to zasysałby z góry, bo dosyć sporo miejsca jest i są na to warunki :wink:

Trochę zależy od tego jaki masz radiator na procesorze (w którą stronę skierowany jest kierunek nadmuchu), ale ten wentylator boczny powinien dmuchać do środka, bo dostarcza on powietrza dla wentylatora chłodzącego radiator procesora. Zwróć uwagę, że teraz masz tylko jeden wentylator dostarczający powietrze do wnętrza a aż 3 wyciągające to powietrze (i pewnie plus wentylator zasilacza)

Najlepiej jest gdy wentylatory w dolnej części obudowy dostarczają powietrze do środka a te w górnej wyciągają je na zewnątrz.

czy możesz tak zrobić,żeby przełożyć ten z boku i dać na górę aby były dwa?

Góra: 2x wentylator 120mm

Chłodzenie procka to scythe katana 3.

Zasilacz to modular ocz fatality (wiatraczkiem skierowanym w dół), więc wiatraczek chodzi tylko zasilacz.

Boczny jeżeli będzie podawał powietrze to może kolidować z wentylatorami z grafiki (są na niej 3 wentylatorki) które dają spory podmuch.

A te dwa na górze to mają wyciągać czy dostarczać?

mają wypychać powietrze do góry,tak mniej więcej jak tutaj na zdjęciu te czerwone strzałki

http://www.silentiumpc.com/pilum-400-pure-black-pi-400/

a na bok nie zakładaj

Generalnie więcej wentyli powinno powietrze wyrzucać - z logicznego punktu widzenia. Jeżeli wyrzucisz z obudowy ciepłe powietrze, to sama już sobie zassie świeże spoza obudowy. A jeśli będziesz tłoczył powietrze do środka, to ciepłe samo wcale nie zacznie uciekać. Lepiej wyrzucać nadmiar ciepłego, a resztę niech już zrobi fizyka :wink:

Ok.

Zrobię tak jak na tych screenach.

Dzięki wszystkim.