Kieszeń dla dysku SSD z USB 3.0 i UASP

(Anonimito) #1

Przymierzam się do zakupu dysku SSD, którego chce używać jako mobilnego magazynu ważnych danych. Pracuję na dwóch komputerach w różnych lokalizacjach i chcę mieć zawsze aktualne pliki bez synchronizowania itp. i jeden dysk zawierający dane, które muszę teraz dublować i synchronizować między lokalizacjami, wydaje mi się super sprawą.

Jako że tematów o dyskach jest sporo, to dysk dobiorę na pewno na bazie tego co już padło.

Natomiast mam wątpliwości dot. wyboru kieszeni z USB 3.0. Są różne niedrogie typu np. ICY BOX IB-273StU3 USB 3.0, ale czytałem trochę, że wybór obudowy dla SSD wymaga nieco przemyślenia, bo są różne kontrolery dla komunikacji USB 3.0-SATA i same kieszenie też różne wersje SATA wspierają.

Nie chciałbym doprowadzić do sytuacji, że biorę SSD, a następnie zrobię sobie wąskie gardło wolną kieszenią i uzyskam zwykłego “dużego pendrive” zamiast szybkiego dysku mobilnego.

Czytałem o UASP - USB Attached SCSI Protocol, kieszenie dostępne na rynku teraz to mają już standardowo, czy nadal zależy od chińczyka?

Jaką kieszeń wybrać dla SSD na USB 3.0?

(mis456) #2

Całkiem nieźle w testach wypada Zalman ZM-VE350 - możesz się nad nimz astanowić

(Pablo_Wawa) #3

Ten Zalman jest fajny, ale dla technika czy HelpDeskowca, do trzymania danych to raczej przerost formy nad treścią.
Co do dobrych kieszeni, to ja mam tanią i całkiem szybką kieszeń i-tec MySafe Advance (MYSAFEU313), załączam test jej szybkości na dysku Samsung SSD 840 EVO 120GB:0

@Anonimito: a nie myślałeś o innej formie synchronizacji danych (chmurze) - to byłoby chyba wygodniejsze?

(Anonimito) #4

Chmura to zuoooo :stuck_out_tongue: https://youtu.be/Vz4yRdOARvY?t=2m46s
Ogólnie byłoby łatwiej, ale chcę wysyłać online coś, co nie bardzo bym chciał, aby online było :wink: Dodatkowa zaleta: w razie braku netu mam jednak bieżącą wersję.

Nawet mój pomysł pchnąłem dalej - w zasadzie to by było super, gdybym na dysku miał cały system :smiley: I tylko przepinał między komputerami o identycznym HW w różnych lokalizacjach. I byłoby to piękne, gdyby to był Linux, ale niestety to musi być Windows, a Windows = licencja, a licencja przypisana do konkretnego HW. No ale to byłby dopiero czad, wszędzie miałbym kompletne identyczne gotowe środowisko… ech, marzenia.

Dzięki za wskazane modele kieszeni - Zalman widzę jakoś słabo dostępny, ale rozglądnę się, natomiast i-tec też wypada całkiem dobrze i jest niedroga, co też podpowiada, że chińczyki mają opanowane robienie umiarkowanie solidnych i tanich rozwiązań w tym zakresie. Obawiałem się, że może to był domena jakichś wyłącznie markowych i droższych produktów.

Dzięki za pomoc, jakby ktoś coś jeszcze miał, to można śmiało podrzucać :wink: