Kieszeń HDD USB, przeniesienie do kompa... problemy?

Witam,

A więc mam w kompie dysk SATA 320 GB i w kieszeni HDD pod USB dysk ATA 250 GB. Aktualnie na SATA 320GB mam Viste, a na ATA 250GB Ubuntu (partycja 50gb) i reszta to partycja z plikami z neta.

No i teraz mam problem, bo jak za dużo aplikacji otworze to mi wywala ten dysk pod USB. Już wcześniej tak miałem, że po prostu zasilania nie starcza i dysk wywala. :confused: Tracę wtedy całą aktualną pracę i muszę resetować kompa. :confused:

No i w ogóle system mi się długo włącza (ubuntu) no bo ile tam przez USB mb na sek idzie ;/ Przy kopiowaniu to chyba max 5,87 mb /s więc to jest mało jak on ma wczytywać system.

No i pytanie. Czy system będzie lepiej chodził gdy podłącze dysk w kompa (zasilanie i taśma od kompa pod dysk) ? Będzie na pewno się szybciej wszystko wczytywać z kompa co?

Chcę też się dowiedzieć, bo po instalacji Ubuntu został użyty GRUB LOADER, jak bym usunął teraz linuxa to podobno Visty nie odpale. No i czy jak wrzucę dysk z kieszeni do kompa to będzie to działać czy to jest po prostu zapisane że ten Grub pod USB sie znajduje? ;/

No i ogólnie czy po przeniesieniu nie będzie problemów np. z plikami, czy bez problemu się odpali linux?

Nie dowiesz się, czy będzie to działać dopóki nie spróbujesz :slight_smile:

W linuksie dyski ATA o ile się nie mylę mają symbolikę “hda”, “hdb” itd, ale ponieważ miałeś go w kieszeni usb to powinien być identyfikowany jako “sda”, “sdb” itd. W związku z tym jeżeli go przełożysz do kompa i podepniesz taśmą symbolika dysku może ulec zmianie i to trzeba będzię poprawić w Ubuntu.

Jeżeli chodzi o GRUBa, wszystko zależy na którym dysku jest zapisany. Masz trzy opcje:

  1. wywalasz ręcznie Ubuntu i zostawiasz GRUBa - da się z tym żyć

  2. przywracasz normalny rekord rozruchowy z płyty LiveCd, wiem że Mandrvia to miała (mnie zadziałało przy usunięciu z dysku Debiana i pozostawieniu Visty)

  3. reinstalujesz Ubuntu i nadpisujesz GRUBa.

Natomiast z dostępem do plików nie powinno być problemu, w najgorszym wypadku płytka LiveCd i przekopiować ważne rzeczy w bezpieczne miejsce

Dałem rade. Na początku było ERROR GRUB loading. Potem Missing operating system.

Wystarczyło dać ZWORKĘ na MASTER w dysku ATA z Linuxem, a zworkę SLAVE dla dysku SATA z Vistą. ;] Problem rozwiązany. System działa szybciej, nie zacina się, płynniej chodzi.