Kilka pytań a propos kluczy systemu i konta Hotmail

Cześć,

Zastanawia mnie jak to teraz jest z kluczami moich urządzeń z Windowsem 10 a kontem Microsoft.

 

Mój dziadek miał teraz taką sytuację, że padł mu dysk. Dysk został wymieniony na nowy z nowym systemem, o zgrozo, z innym kluczem trialowym na miesiąc.

 

  1. Czy jeśli nie mam nigdzie zapisanego starego klucza, to mam straconego legalnego Windowsa i muszę kupować Windows 10?
  2. Czy jeśli dziadek przypisałby wcześniej komputer ze starym kluczem do konta hotmail, to można by go jakoś teraz wskrzesić, bo zalogowaniu się?
  3. Czy w koncie Hotmail można jakoś dogrzebać się do tych kluczy?
  4. O co nie spytałem, a co jeszcze powinienem wiedzieć w tym temacie? xD

Czyli nie był wpisany żaden klucz.

Nie Hotmail bo to od dawna nie istnieje, tylko ewentualnie Live/Onedrive, ale to też jest w tym przypadku nie istotne. Aktywacja systemu nie jest przypisywana do żadnego konta użytkownika, po prostu cyfrowy identyfikator sprzętu z systemem Windows 10 jest przesyłane na serwery MS i nie musisz posiadać do tego jakiegokolwiek konta na tych serwerach.
Na serwery MS nigdy nie był przesyłany klucz systemu!

Nie, bo Hotmail od dawna nie istnieje a jego następca (Live/Onedrive) nie przechowuje i nigdy nie przechowywał żadnych kluczy użytkownika do systemu Windows 10.

Wystarczy po prostu połączenie z internetem z komputera na którym był już zainstalowany i aktywowany system Win 10 i aktywacja następuje automatycznie.

 

Jest tak jak było od samego początku, nic się nie zmieniło.

Co to za komputer?
Czy Win 10 był z bezpłatnej aktualizacji wcześniejszego systemu? Jeśli tak, to czy masz klucz do tej wcześniejszej wersji?

 

@Cedar Jeśli miałbym ten klucz, to nie byłoby całego wątku :stuck_out_tongue_winking_eye: Tak, system był z aktualizacji.

BTW Hotmail chyba nie do końca jest martwy skoro codziennie go używam i loguję nim do Live’a ;] Po prostu scalili usługi.

Jaki to komputer?

Jaka wersja systemu była wcześniej na komputerze?

Czy certyfikat z kluczem był naklejany na obudowę komputera?

Może zapisany był w biosie/uefi?

Próbowałeś aktywować zainstalowany system?

 

To już nieważne, klucz był nie do odzyskania i skombinowałem nowy…

 

Bardziej mnie nadal zastanawia jak to nadal jest z tymi kluczami i kontem Hotmail/Microsoft/Live, ponieważ jak wskazują Ustawienia, klucz jest przypisany do tego konta! Czyli to co pisał Cedar, niezbyt się zgadza z tym poniżej…

Screenshot_1.jpg

 

To znaczy, że jeśli padnie mi dysk, to nie stracę tego systemu? Czy i tak będę musiał kupować nowy klucz?

 

[EDIT]

Chyba rozwiązałem (przynajmniej część) zagadki. Przy aktualizacji z Win7 (i innych) traci się swój stary klucz i otrzymuje tzw. generic key. Jest on wspólny dla wszystkich, którzy update’owali i wygląda np. tak dla mnie (Win 10 Pro) VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T, a dla Home TX9XD-98N7V-6WMQ6-BX7FG-H8Q99.

System Windows 10 nie jest już powiązany z osobą, tylko z konfiguracją sprzętową, na której się znajduje. Tzn., że jeśli padnie dysk albo wymienimy jakąś część, gdy Windows tego “nie widzi”, to stracimy ten system. Jeśli natomiast konfiguracja jest ta sama, to system automatycznie się zaktywuje bez próśb o podanie klucza (którego nie mamy). Czyli w ten sposób, prędzej czy później przyjdzie nam zapłacić za ten system… Lub przesiąść się na stary.

Natomiast wciąż nie jest jasne, co się dzieje, gdy kupimy Windows 10 i dostaniemy unikalny klucz razem z DVD.

Co więcej, gdy nie wpiszemy klucza i nie aktywujemy systemu, nadal można używać Windows 10, z czymże będzie on nam przypominał w kilku miejscach, że działamy na nieaktywowanej wersji, bez większych problemów.

Podsumowując konto Microsoft pozwala nam aktywować system bez klucza, jeśli mamy ten sam sprzęt. Nadal kilka aspektów wydaje mi się niejasnych, jeśli ktoś ma coś do dodania, to bardzo proszę o wypowiedzenie się.

Zgadza się, w systemie jest ten komunikat, jak na zrzucie ekranu, natomiast na stronach MS jest to pisane od niedawna. Natomiast najciekawsze jest to, że aby ponownie aktywować system nie jest do tego potrzebne żadne konto na serwerach MS, wystarczy samo połączenie z internetem i o tym sposobie aktywacji MS pisze na swoich stronach już od dawna.