Kilka pytań dot. MSDN

Witam

Jako pracownik branży IT uzyskałem dostęp do MSDN.

Mam jednak kilka pytań na które nie znalazłem odpowiedzi.

  1. w jaki sposób pobrać wybrane oprogramowanie i uzyskać do niego klucz ?

  2. co oznaczają skróty np. Professional-Retail, Professional-VL oraz CUS MAK RTL STA VL1

  3. czy za pobranie systemu/programu należy uiścić jakąś opłatę ?

  4. i co oznacza MSDN Subscription Volume License ?

Sorry za tak banalne pytania ale wolę najpierw się upewnić zanim zabiorę się za pobieranie.

Dodam że przeglądałem też FAQ ale zwracam się o pomoc w rozwikłaniu początkowych pytań.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Witam, ja akurat MSDN nie mam, mam tylko MSDN Academic Alliance oraz TechNet, ale myśle że bedzie wszystko podobnie, a jak nie to proszę kogoś o poprawienie:

  1. można to zrobić logując się na stronach subskrypcji MSDN, jest tam lista oprogramowania do wyboru i wystarczy pare kliknięc by pobrać aplikacje (w moim przypadku sciąga się najpierw specjalny klient-downloader za pomocą ktorego pobiera się właściwy plik), a klucz można sobie wyświetlić również na stronie, zresztą “pokaże się” on po kliknięciu na aplikacje w celu pobrania. Wysyła się też na maila o ile się nie mylę…

  2. to są typy licencji, na przykład retail (w skrócie RTL) to wersja do sprzedarzy detaliczniej (pudełkowa), a MAK to skrót od Multiple Activation Key. VL to Volume license, w skrócie chodzi o to że możesz jeden klucz wpisać na większej ilości komputerów (by nie robić sobie kłopotu z wklepywaniem różnych kluczy na np 100 komputerach… przydatne przy instalacji nienadzorowanej). Więcej można info na temat różnych licencji można znaleźć w internecie (np tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Volume_License_Key)

  3. Nie, za nic nie trzeba płacić już dodatkowo, po to własnie płacisz (lub Twoja firma) za MSDN by móc sobie pobierać oprogramowanie bez kolejnych opłat. Ewentualnie możesz zapłacić jedynie za przesył płyty CD/DVD jeśli zaznaczysz taką chęć zamiast pobierania. Pobieranie jest bezpłatne.

  4. no to jest własnie ta licencja MSDN na mocy której możesz używać tego całego softu :wink: tak mi sie przynajmniej wydaje

p.s: widze ze na techIT też zadałes to pytanie - pozwoliłem sobie napisać tam to samo :smiley: