Kilka pytań dotyczących działania Micorsoft SQL 2008 Express

Witam!

Mam kilka pytań dotyczących sposobu działania Microsoft SQL 2008 Express. Zainstalowałem to, ponieważ chciałem przećwiczyć technologię Full-Text Search, która została opisana w pewnej gazecie jak i przy okazji zagłębić się w działanie bazy danych.

Moje pierwsze pytanie dotyczy tego czym jest dokładniej instancja serwera (podajemy jej nazwę przy instalacji SQL’a (domyślna to SQLExpress ) :?: Słowo “instancja” usłyszałem tylko raz, i miało ono znaczenie takie, że był to po prostu wirtualny serwer na fizycznym serwerze, za pomocą którego można było np. udostępniać programy innym (Cloud Computing). Podejrzewam, że ta definicja się tutaj nie sprawdzi…

Drugie pytanie dotyczy zaś Full-Text Search. Czym ono dokładniej jest :?: Czytałem, że za pomocą tego można stworzyć zaawansowaną wyszukiwarkę przy wykorzystaniu językoznawstwa - tylko tyle wiem na ten temat. Gdzieś przeczytałem, że można operować szukanymi frazami i wyrazami za pomocą danego języka. Czyli np. jak chcemy wyszukać koniecznie dwa wyrazy, np. “Microsoft” i “Google”, to domyślnie piszemy:

A za pomocą tej technologii możemy napisać:

O to mniej więcej chodzi :?:

Przy instalacji pyta się o “service instance name”(albo coś podobnego), tutaj chodzi o nazwę usługi(service) jaka będzie zainstalowana w Windowsie.

Nie znam się na Full-Text Search, ale w wielojęzyczność zapytań bym raczej wątpił(bo jaka z tego zaleta? Żadna, a dokłada dodatkowy narzut związany z rozpoznaniem języka zapytania).

Dzięki. Jeszcze mam 3 pytania, których zapomniałem zadać wcześniej.

1.

Podczas instalacji wybieramy rodzaj autoryzacji połączeń do serwera (czyli po prostu sposób logowania). Może być to Windows Authentication Mode lub Mixed Mode. W 1 - szej opcji dokonujemy autoryzacji (logowania) wyłącznie za pomocą kont użytkowników w systemie w Windows:

78094180by1.jpg

Jak widać, podczas logowania nie trzeba nic podawać, jeżeli zaznaczona jest opcja Windows Authentication. Natomiast jeżeli podczas instalacji wybierzemy Mixed Mode to będziemy mogli używać autoryzacji poprzez konta Windowsowe + “na podstawie uprawnień zdefiniowanych wyłącznie na serwerze bazodanowym” (to cytat z Eksperta 1-2/2009). Później jest tam napisane:

Jak zaznaczę tą opcję Mixed Mode, to login domyślny będzie miał nazwę sa (sysadmin). I wtedy w okienku do logowania “robię” tak:

27852433xm0.jpg

To rozumiem, ale jakie zalety ma Mixed Mode - o co dokładniej chodziło z tą możliwością zdalnego łączenia się :?:

2.

Czym się różni typ serwera (Server Type) Database Engine od SQL Server Compact Edition :?:

21919044er3.jpg

beztytuubd6.jpg

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi :wink:

Ad. 1.: Możesz w ConnectionString podawać nazwę użytkownika i hasło, nie musisz mieć konta na danym komputerze(ale konto musi być utworzone w bazie danych).

Ad. 2.: http://en.wikipedia.org/wiki/SQL_Server_Compact

Jak czegoś nie rozumiesz, zacznij od Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Instancja_(programowanie

Skoro już wiemy co to instancja, to jedziemy dalej…

Może, pod warunkiem że ta instancja SQL Servera będzie miała włączony tryb autentykacji jako MixedMode - podaj się przy instalacji.

Jeśli nie, to ma autentykacje na poziomie domeny (upraszczając: kont użytkowników w Windows) - w takim przypadku wystarczy zaznaczyć ptaszek “Windows Authentication” i nacisnąć OK - powinno zadziałać, jeśli aktualnie zalogowany usr ma odpowiednie uprawnienia (Admin ma).

O to, że będzie można połączyć się z tym serwerem podając użytkownika i hasło (zdefiniowane dla tego serwera, np. sa), bez konieczności zakładania konta w Windows.

Zresztą na obrazkowym poście - sam sobie dokładnie odpowiedziałeś.

BTW - nie wierzyłbym w pełni artykułom w KŚE - tam jest taki ekspert jak z koziej dupy trąba; po prostu jest tam za dużo uproszczeń…

Co do FTS - nie nie o to mniej więcej chodzi… poczytaj sobie o wyszukiwaniu pełnotekstowym. To co nam próbujesz zapodać , to jest tzw. english query, czyli zadawanie zapytań do bazy za pomocą języka naturalnego (tu angielskiego).

Czy naprawdę tak ciężko poszukać samemu informacji?

Czy naprawdę tak ciężko przeczytać BoL (Books OnLine, czyli obszerna dokumentacja produktu MS SQL Server)?

Wiem :wink: Jakbyś przeczytał posta na którego odpowiadałem dokładnie to byś wiedział, że odpowiedziałem na pytanie “co to Mixed Mode”.