Kilka pytań dotyczących komputera

Cześć mam do was parę pytań.

1.) Czytałem wiele tematów ale chcę się was poradzić czyli : jeżeli jest więcej zużytego Ramu to komputer szybciej działa czy wolniej?.Wiele o tym czytałem ale odpowiedzi nie były jednoznaczne.Dlatego chcę się was poradzić.

2.) Słyszałem od kolegi (informatyka) że formatowanie komputera jest ostatecznoscia i ,poddaniem się’’.Czyli moje pytanie jak można zastąpić formatowanie nie wiem może jakieś programy ? czy coś?Chodzi mi o wyczyszczenie komputera.Kolega mówił że komputera nie formatował 5 lat i mu działał jak marzenie.

3.) Kolega ten mówił jeszcze ze komputer można jakoś przyspieszyć czyli aby szybciej chodził i nie mulił (mam win7 Ultimate 64bit)

4.) Ostateczne pytanie czy można jakoś odzyskać plik (lub folder) usunięty z kosza? Jeżeli tak to jakim programem?

Bardzo proszę o odpowiedzi :wink:

1.) To zależy bardziej od tego ile zostało ci Pamięci RAM (nie ramu) (Pamięć RAM - żużyta = pozostała (conajmniej 512 mb w zapasie żeby programy itp. miały jak działać)

2.) programy typu CCLeaner, PCFix 2011, SpeedUpMyPC i oczywiście zdefragmentuj dyski.

3.) patrz wyżej

4.) nie wiem

dzięki wielkie za pomoc.

  1. Można. Np. program Recuva http://www.dobreprogramy.pl/Recuva,Prog … 13044.html

i wiele, wiele innych: http://www.dobreprogramy.pl/Odzyskiwani … ws,86.html.

Pamiętaj jednak, że nie ma 100% pewności odzyskania - miejsce na dysku, w którym znajdował się dany plik, chwilę po usunięciu z kosza może zostać nadpisane przez inne dane.

  1. można np programem Recuva.Odzyskany plik zapisz na innej partycji niż był przed usunięciem.

4 - można pod jednym warunkiem - żaden sektor dysku użyty przez usunięty przez usunięty plik nie może zostać nadpisany przez inny plik. W takim przypadku można plik odzyskać za pomocą np. Recuvy.

3 - co do programów wymienionych przez danni1100 - o ile nie ma mam zastrzeżeń do wymienionego CCleanera (chociaż w jego przypadku przyspieszenie pracy systemu to sprawa dyskusyjna, raczej pomaga utrzymać względny porządek i wywala zbędne pliki), o tyle reszta w moim odczuciu to czysty efekt placebo, czasami wręcz spowalniają swoim działaniem. Od zapewniania szybkiej pracy systemu są trzy rzeczy: msconfig, menedżer usług oraz rozsądek użytkownika - zasada numer jeden - nie instaluj wszystkiego co popadnie. A sposób na uniknięcie formata - kopia zapasowa partycji systemowej.

I jeszcze jedno - informacja od nisko zaawansowanego użytkownika że ma wersję Ultimate Windowsa to jest praktycznie przyznanie się do posiadania co najmniej “niezgodnej z licencją” kopii. Nie idź tą drogą.

Ad 1 Użycie RAM-u nie ma wpływa na szybkość pracy komputera,dopóki nie osiągnie dopuszczalnej wartości.Kliknij PPM na pasek zadań ,uruchomi się Menadżer zadań,zakładka Wydajność /Pamieć fizyczna /

Ad 2.Istnieją programy do czyszczenia systemu…Rejestru,np.Ccleaner,programy antywirusowe…bardziej lub mniej skuteczne,Malwarebytes Antimalware.Wymagają jednak wiedzy,jak je stosować,co usuwać.Nie instaluj żadnych programów “tuningujących” ani Driver Scanerów.

Ad 3.Podzespoły powiny chodzić na optymalnych ustawieniach,żadnego podkęcania procesora.czy karty graficznej.

Ad 4 Recuva

I po piąte…kolega jest informatykiem.ma jakąś wiedzę,Ty pewnie mniejszą.I nie należy się wstydzić formatowania,czasem jest szybsze i skuteczniejsze od odwirusowywania,zmiany ustawień.Pozdrawiam

5 lat bez formatu? Nieźle musiał na niego chuchać i dmuchać, na pewno to XP - nie udało mi się więcej niż dwóch lat utrzymać go by chodził jak marzenie, studiowałem masę poradników, tematów na forach, stosowałem się do wszelakich zaleceń - nic z tego :slight_smile: Teraz sobie trzaskam formaty co rok - jest dobrze, od czasu do czasu CCleaner, jakiś inny jeszcze program, skan czy nie ma wirusów, defragmentacja - i jest OK :wink:

To zależy. Jeśli cała dostępna pamięć RAM zostanie zużyta, system wspomaga się dyskiem twardym, co wpływa negatywnie na wydajność.

Zainstaluj Debiana, to będzie działał dopóki komputer nie padnie. Wiele serwerów z Linuksem ma uptime grubo ponad 3 lata. Kiedyś trzeba serwer wyłączyć/zrebootować, nie? 91,4% komputerów z TOP500 pracuje pod kontrolą GNU/Linux.

Na Debianie nie trzeba, po prostu działa od instalacji z taką samą prędkością.