Kilka pytań dotyczących linuxa

Witam.

  1. Która wersja linuxa będzie lepsza Mandriva 2007 czy Open Suse 10.2?

  2. Czy jak wybieram istniejącą partycję windows lub wykorzystuje wolne miejsce, czy też jest możliwość utraty danych?

  3. Czy po zainstalowaniu i uruchomieniu linuxa będę miał z jego poziomu dostęp do windowsa partycji: NTFS lub FAT32?

  4. Jak bootuje CD Gamepacker, pojawia się później okno, gdzie jest coś sprawdzane - wszytsko jest OK, oprócz ostatniego: Searching for the loop image: Done - czy to oznacza, że nie ma zainstalowanego linuxa czy, że nie obrazów gier na płycie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

openSuse

zawsze jest możliwość utraty danych,musisz się z tym liczyć,jeśli chcesz zachować windows musisz sobie zrobić miejsce na linuxa.

zależy od dystrybucji linuxa.

dlaczego openSuse?

czy będę miał dostęp w mandrivie lub suse?

a co z tym gamepacker’em?

o co Ci chodzi bo nie rozumie ??

nie wiem.

chodzi mi o to, że: czy jak zainstaluje Mandrive 2007 lub open Suse będę miał dostęp do partycji windowsa?

z tego co pamiętam to chyba tak,za pomocą jakiegoś programu ale nie jestem pewien na 100%.Jeśli mówię źle to mnie poprawcie.

PS

Nie instaluj ten mandrivy tylko zainstaluj sobie opensuse,debiana lub ubuntu.

moze zainstaluj ubuntu? ja mialem wielkie klopoty ,ale czlowiek uczy sie na bledach:),a teraz z berylem hulam :slight_smile:

1.Dla mnie osobiscie Mandriva 2007 jest lepsza, ale Open SUSE 10.2 tez jest bardzo dobra dystrybucja:D Jednak jesli jestes bardzo poczatkujacy i masz male pojecie o linuksie, proponuje wybrac Mandrive, a gdy sie juz podszkolisz to mozesz sie przesiasc na Open SUSE:D

  1. W mandrivie na pewno nie stracisz danych, poniewaz partycjonowanie w tej dystrybucji jest bardzo proste i bardzo przejrzyste! Natomiast w Open SUSE jest juz troche inaczej, ale nie powinienes stracic danych, lecz w tej dystrybucji nie jest to 100-procentowo pewne:D

  2. Po instalacji Mandrivy na pewno bedziesz mial dostep do partycji windowsowych, zarowno do fat32, jak i ntfs. W przypadku Open SUSE nie jestem pewien, poniewaz nie uzywalem akurat windowsa i suse razem, natomiast mandriva+windows tak:D

  3. Na to pytanie nie mam pojecia, wiec nie udziele Ci niestety odpowiedzi:D

Ciezko powiedziec, ktora dystrybucja jest lepsza, poniewaz wg mnie obie dystrybucje sa bardzo dobre i bardzo ciekawe i dla poczatkujacyh jak najbardziej! Najlepiej jak przetestujesz sobie jedna i druga! Ja tak robilem zanim wybralem sobie juz ta dystrybucje, ktora spelnia moje oczekiwania!

Pozdrawiam!

dzięki za odpowiedzi…

mam jeszcze inne wersje w obrazach

jestem całkowicie początkujący w linuxach, więc chyba zdecyduje się na mandrive lub zainstaluje oba, ale wtedy muszę zrobić dla pewności kopię danych…

czy ten gamepacker to osobna wersja linuxa, czy dopiero jak ma się zainstalowaną jakąś dystrybucję wtedy się to odpala?