Kilka pytań o kartę graficzną na Ubuntu

Mam na laptopie 2 karty graficzne: Intel (zintegrowana) i Nvidia 820m

Jak mogę sprawdzić czy są zainstalowane sterowniki do Nvidii?

Po wpisaniu polecenia lspci mam m.in:
VGA compatible controller: Intel Corporation Broadwell-U Integrated Graphics (rev 09)
3D controller: NVIDIA Corporation GF117M [GeForce 610M/710M/820M / GT 620M/625M/630M/720M] (rev a1)
Czy z tego można się czegoś dowiedzieć? Czy zamiast 3D controller nie musi być VGA jak wyżej? Gdzieś czytałem że właśnie dlatego Nvidia może być nieużywana bo system nie traktuje jej jako normalną kartę graficzną jak np. Intel. Było też że to może mieć związek z technologią Optimus czy jakoś tak.

Jeśli mogą obecnie działać obie to jak sprawdzić która jest obecnie używana?

Co się stanie gdybym wyłączył kartę zintegrowaną Intela w BIOSie gdyby Nvidia nie miała sterowników?

P.S. Czytałem na kilku stronach o Bumblebee ale jakoś nie przekonuje mnie to rozwiązanie (podobno czasami mogą wystąpić poważne problemy ciężkie do naprawy). Może ktoś zna jakiś inny sposób na uruchomienie Nvidii?
Na razie pytam tylko teoretycznie bo interesuje mnie ta kwestia. Nie jest mi to bardzo potrzebne ale warto wiedzieć jak coś działa :slight_smile:

Zapomniałem dopisać że w ustawieniach systemowych w zakładce z dodatkowymi sterownikami jest tylko sterownik do karty sieciowej (często na internecie pisali że tam są sterowniki do Nvidii ale nie u mnie).

Ubuntu promuje NVIDIA Prime.
Manjaro/Arch Linux bez problemu obsługuje Bumblebee.

Dzięki, poczytam.

Nie wyłączysz karty Intela w BIOS’ie. W hybrydach typu muxless (czyli każdej produkowanej od kilku ładnych lat) karta dedykowana nie jest połączona z wyświetlaczem i wszystko musi przechodzić przez zintegrowaną kartę, która jako jedyna ma dostęp do wyświetlacza. Dlatego też nie jesteś w stanie wyłączyć karty Intela - jeżeli masz możliwość wyłączenia karty, to tylko Nvidii.

Sprawdzić czy masz sterowniki dla Nvidii możesz zrobić w ten sposób: Wejdź w ustawienia systemu, po tym Oprogramowanie i aktualizacje i tam zakładka Dodatkowe sterowniki. Powinieneś mieć tam widoczną kartę Nvidii i dwie opcje do wyboru - sterownik otwarty (nouveau) albo własnościowy. Zaznacz własnościowy, kliknij Zastosuj i podaj swoje hasło, a po tym restart. Po restarcie powinieneś mieć panel sterowania Nvidii w programach i tam masz opcję do przełączenia karty graficznej. Po przełączeniu musisz się wylogować i zalogować ponownie.

A Bumblebee nie jest za bardzo wspierane na Ubuntu, bo to ma swoje własne rozwiązanie, które opisałem Ci w poprzednim akapicie. Pozatym rozwój tego projektu zatrzymał się w roku 2013 i od tamtego czasu nie dostał żadnej aktualizacji. Warto wspomnieć o jego wadzie - nie działa na nim Vulkan, który powoli staje się coraz popularniejszy. Tak poza tym to jest wygodniejszy niż rozwiązanie Ubuntu, bo nie wymaga przelogowania się po zmianie. Pozwala tak samo jak na Windowsie uruchamiać wybrane programy na dedykowanej karcie, trzymajac reszte systemu i programów na karcie Intela.

Bodaj najprościej jest zainstalować jeden z dwu programów (można oba): inxi lub i-nex. Pierwszy winien być w repozytoriach. Jest tekstowy i po wpisaniu w konsoli:
inxi -G
otrzymujesz m.in. informację jaki sterownik masz zainstalowany. Bardziej dokładną informację otrzymasz umieszczając od 1 do 3 “x” po G.
Drugi program jest chyba tylko w PPA, ma swoje GUI, tu również możesz zobaczyć jaki jest używany sterownik (karta GPU). Więcej masz tu: http://i-nex.linux.pl/ (tak, dwie literki w domenie nie kłamią - to jest polski program).

1 polubienie

Rzceczywiśnie, nie da się.

Napisałem w pierwszym, że tam nie ma nic z Nvidią (tylko karta sieciowa). Czy to oznacza brak sterownika?

Sprawdzę przy najbliższej okazji.

Tak. Zerknij sobie na: https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/Nvidia a w Twoim przypadku - przede wszystkim na: https://wiki.ubuntu.com/X/Config/HybridGraphics
Tak w skrócie - sterowniki własnościowe (te wydajniejsze) mają w nazwie nvidia, sterowniki otwarte to nouveau (jak ktoś twierdził kiedyś, służące wyłącznie do w miarę komfortowej instalacji własnościowych :)).

Wiem, że jestem stary zgred, ale zawsze w APTowych dystrybucjach najłatwiej mi było posługiwać się menedżerem paczek o nazwie synaptic. Był świetny (komu to przeszkadzało?) i nadal jest dostępny. Tu łatwo - po wpisaniu w “szukajkę” nvidia stwierdzisz, czy masz i co masz do tych kart zainstalowane. Jeśli na liście nie będzie sterowników graficznych nvidia ani nouveau, to w ogóle już nie musisz sprawdzać jaki sterownik jest w użyciu, albowiem Twoja karta NVidia nie powinna być w ogóle używana i wszystko winno pracować na wbudowanym GPU Intela. W zależności od wersji Ubuntu będzie to sterownik intel, albo modesettings.