Kilka pytań o KDE, grub i Kubuntu

Witam, dziś podczas świeżej instalacji Kubuntu z płytki ubuntu-minimal nie mogłem coś zainstalować gruba na głównej partycji rozruchowej (dysk podzieliłem na /boot / oraz /home). Aby dokończyć instalację wybrałem do zapisu pendrive. Teraz jak uruchamiam system to oczywiście gruba nie mam i z czapy wpisałem polecenie “sudo grub-install /dev/sda” co dało wynik, że operacja przebiegła bez błędów. No ale gruba nadal nie mam - jak w takiej sytuacji go zainstalować i jak cofnąć polecenie “grub-install /dev/sda”? Bo to chyba nie o to chodziło…:wink:

 

Mój rozkład partycji to:

/dev/sda1 jako /boot
/dev/sda2 jako /
/dev/sda3 jako /home

Kolejne pytanie to takie w sumie banalne dlaczego przy pełnej instalacji Kubuntu (i chyba debiana też) jest instalowany mysql-server w przypadku KDE? Jaki program z KDE potrzebuje mysql? W centosie spotkałem się z domyślna instalacją mariadb. I w sumie nie wiem czy po prostu jest to niezbędne przy KDE czy moge wywalić czy po prostu instalowane tak jak np. libre office.

 

Z góry dzięki za odp :wink:

Od tyłu: Kde może wymagać bazy danych dla akonadi, nepomuka i spółki, a wymagania co do mysql są czasem rozwiązywane pakietami wirtualnymi prowadzącymi do mariadb. Jeśli chodzi o gruba to wykonanie polecenia update-grub bez chrootowania się do systemu niewiele da bo musisz mieć pliki kofiguracyjne określające gdzie dane systemy leżą.  Jakoś nie jestem przekonany o wyższości gruba nad lilo więc tylko zaznaczę ci tematy o których powinieneś poczytać np. man grub-probe, man grub-update, no i oczywiście man chroot :wink:

KDE nie używa już Nepomuka, ale z mysq albo marii (w zależności od preferencji devów) korzystają Akonadi i Nepomuk. Jeżeli chcesz, w GUI Akonadi możesz nakazać użycie innej bazy (PostgreSQL albo SQLite).

Po instalacji GRUB(czyli po poleceniu grub-install /dev/sda) musisz dać jeszcze polecenie update-grub i to jest źle zrobione, bo musisz się “zchrootować” do systemu, który chcesz postawić. GRUB’a się nie instaluje na partycji rozruchowej tylko w MBR(no chyba, że masz UEFI, ale po partycjach wnioskuję, że raczej napewno nie masz). Aby prawidłowo zainstalować GRUB’a to musisz uruchomić inny system Linuksowy z np. pendrive i zchrootować się do zainstalowanego. Czyli uruchamiasz Linuksa z pendrive/płyty/czekokolwiek, ważne żebyś miał dostęp do dysku i konsoli, dalej jako root(możesz też przez sudo, wtedy przed każdym poleceniem dajesz sudo, dajesz:

mount /dev/sda2 /mnt
mount /dev/sda1 /mnt/boot
mount --bind /dev /mnt/dev
mount --bind /proc /mnt/proc
mount --bind /sys /mnt/sys
chroot /mnt

po tym dajesz:

grub-install /dev/sda
update-grub

No i sprzątasz:

exit
umount /mnt/dev
umount /mnt/proc
umount /mnt/sys
umount /mnt/boot
umount /mnt

No i po restarcie powinieneś być w stanie uruchomić Kubuntu, które zainstalowałeś wcześniej.