Kilka pytan o konfiguracje routera

Witam,

mam problem z konfiguracja routera na swiatlowodzie i kilka dodatkowych pytan z tym zwiazanych.
Moj router(Icotera i4850) jest podlaczony do ont. Z tego co rozumiem ont ma zazwyczaj czynny tylko jeden port lan i jest on uzyty do podlaczenia domowego routera. W domu mamy pc-eta bez karty wifi i bardzo stary laptop rowniez bez karty wifi, wiec oczywiscie musze podlaczyc je kablem. Wszystko dziala bez zarzutu na wifi - zarowno moj normalny laptop jak i nasze komorki.
I tu zaczyna sie problem - z jakiegos powodu router rowniez pozwala sie podlaczyc tylko do jednego portu LAN - pozostale sa nieczynne. Mozliwe, ze zostaly zablokowane, ale wszedzie gdzie do tej pory czytalam, portow LAN za bardzo blokowac sie nie da i dostawca nie ma takiej mozliwosci. Podobno mozna to zrobic kombinujac z ustawieniami VLAN, ale tych na interfejsie nie widze(choc manual podaje, ze jest to funkcja suportowana przez sprzet). Moj interfejs jest bardzo ograniczony, choc byc moze jest wiecej opcji, ale np niedostepnych przez gui. Zeby nie bylo za slodko - probowalam putty i ani ssh, ani telnet nie pozwalaja na polaczenie(connection timed out). Zeskanowalam porty i otwarte mam tylko typowe uslugi - 53 i 80.
Pelnego manuala tego routera tez znalezc nie moge, choc ich ‘ulotka’ mowi o mozliwosci zarzadzania routerem zarowno przez ssh, jak i telnet.
I jeszcze jedno - gdyby mimo wszystko udalo mi sie polaczyc i znalezc rozwiazanie mojego problemu, to czy ktos sie orientuje jak isp zapatruje sie na grzebanie w ustawieniach? Nie zamierzam robic jakichs rewolucyjnych zmian - chce tylko miec mozliwosc podlaczenia dwoch urzadzen przez ethernet.
Czyli w skrocie - jak odblokowac pozostale 3 porty LAN i jak moglabym polaczyc sie do routera przez ssh czy telnet?

Niekoniecznie musi być kabel - już od 10 zł można dostać kartę sieciową wifi usb, troche lepszą i szybszą (dwuzakresową) od 50 zł. Być może isp coś blokuje. Problem można też ominąć kupując własny router i podłączyć go do tego czynnego portu. A na swoim routerze zrobisz co chcesz.

Dziekuje za podpowiedz :slight_smile: Wstyd sie przyznac - zupelnie nie pomyslalam o zakupie karty! Rozwazalam zakup routera, sa nawet niezbyt drogie, ale balam sie, ze nie poradze sobie z konfiguracja. Troche tez mialam nadzieje, na jakies wyjasnienie od strony technicznej dot. mojej sytuacji, bo niestety sieci nie sa moja mocna strona.

Ja tak zrobiłem u siebie - operator dał mi modem kablowy tylko z 1 portem ethernet. Dokupiłem router Asusa i teraz wszystko mam na kablu albo wifi - komp, laptopy, smartfony, dekoder, TV.