Kilka pytań o LCD

W najbliższym czasie mam zamiar zakupić monitor LCD. Lecz nie wiem czy opłaca się taka zmiana - ze zwykłego monitora (LG E700B 17") na monitor LCD. Mam w związku z tym kilka pytań. Czy jest duża różnica jeśli chodzi o wielkość ekranu między 17" zwykłą a LCD? Czy to prawda, że monitor jest barzdiej “przyjazny” dla oczu? W obecnym monitorze ustawiam odświeżanie 100Hz. W opisach różnych monitorów LCD zazwyczaj częstotliwość odświeżania jest podana w granicach 75 do 80Hz !!

Wielkość monitora CRT to zazwyczaj dużo mniej jak jest podawane gdyż jest to wielkość całego kineskopu (lampy) a obszar widoczny 17nastki to zazwyczaj od 15 cali do bodajże 16,2 cala w przypadku flatrona LG(2,5 centymetra mierzone po przekątnej to dość sporo), natomiast w LCD widoczne jest całe 17cali, co do odświeżania to w LCD nawet przy 60Hz migotanie jest niewidoczne a to dlatego że w tym przypadku z taką częstotliwością odświeżany jest każdy piksel z osobna czyli kilka milionów pikseli , a w CRT z taką częstotliwością miga tylko jedna lampa (kineskop).

odpowiem na własym doświadczeniu :slight_smile:

Mz jest bardziej przyjazdy dla oczu, bo mój LCD mnie nie męczy iiyama E431S a przesiadłem się ze starego crt Philips 105MB przy którym można było posiedzieć z godzine i już wymiękały oczy,a przy lcd to czasami cały dzień i nic :smiley:

Właśnie nad tą firmą się zastanawiam lub nad Samsung ( któryś SyncMaster), ale nie wiem, czy oprócz ceny jest w nich wielka różnica. A co z czasem reakcji plamki? Czy 8ms wystarczy, aby nie byłu smug itp.?