Kilka pytań o R9550

Witam wszystkich. W ostatnim czasie kupiłem sobie komputer, ale mam parę pytań co do karty graficznej. (Na początku miałem Geforce FX5200, a teraz R9550.

  1. Jakie sterowniki do karty graficznej są najlepsze, aby np. lepiej pograć w takie gry jak DooM 3, NFS: MW, CoD4? Na radeonach się nie za bardzo znam. Ściągnąłem najnowsze omegi (baz. na cat. 7.12) I w systemie pisze, że mam Radeona X1050. Z niektórych gier mnie wywalało, a na innych czułem taką “ociężałość”. Za pewne najlepsze będą jakieś Omegi, ale na pewno nie najnowsze. Jakie mi polecacie?

  2. Ten Radeon to 9550 Gigabyte. Ma pasywne chłodzenie, ale dołożyłem mu porządny wiatrak na radiator. Słyszałem, że odmiany kart R9550 gigabyte lubią się porządnie kręcić. Czy warto podkręcić tego radeona? Czy podkręcanie może obciążyć mój słabiutki zasilacz?

  3. Udało mi się odpalić CoD’a 4 na sterach z płyty, ale takim dziwnym sposobem zmiany nazwy jakiegoś tam pliku w grze, bo wyrzucało do systemu. Działało w miarę dobrze na rozdzielczości 800x600 i AA 4x. Reszta była ustawiona na “Nie” :P. Po ok. 15 minutach grania wyskoczył BSOD… Czemu? To przez te sterowniki z płyty?

Z góry dziękuje za pomoc, bo wiem, że mi na pewno pomożecie w potrzebie. :wink: Pozdrawiam użytkowników i administracje forum!

Lepiej wywal tego Feel’a do śmietnika i kup ModeCom MC 350W, btw zmieniając kartę nie zrobiłeś jakiegoś interesu życia trzeba było brać Radka 9800Pro i w takie gry jak FarCry, Doom 3 itp. grałbyś lekko na średnich detalsach…

Troche lipnie z MC’kami na allegro ale równie dobrze mógłbyś wziąść to:

Fortron 350W ~50zł

Radek 9800Pro ~105zł

Btw równie dobrze może tak być, podkręcony proc + Feel + Gra = BSoD.

zależy jaki ten feel jeżeli to 3 generacja tych zasilaczy to z palcem w d… uciągnie. Radka tego i też Gigabyte miałem ja, w swoim czasie hit jak prawie jak 8800GT bardzo dobre podkręcanie. Ram może pójść 500-600Mhz, procesor z chłodzeniem i v-modem i 500Mhz, bez v-moda powinno być 450. Sterowniki spróbuj jakieś znaleźć z 2005/2006 roku, bo później ta karta nie była wspierana przez Ati.

Patrząc na jego konfig można wątpić, że ma nawet Feel’aII.

stery - jakies catalysty 6.4

podkrecanie - kazda karta kreci sie inaczej, nawet model - moj sapphire 256mb/5ns samsung poszedl na 480/260mhz(520 ddr) na chlodzeniu od amd k6 :slight_smile: tu pomoze atitool i opcja ‘find max’…

w sterownikach lub przy pomocy atitool’a(najlepiej w biosie) wylacz ‘fast write’ - ta karta nie obsluguje i nie radzi sobie z ta funkcja - to moze byc przyczyna bsod’ow

Kartę ci wykrywało jako x1050, bo obie karty są zbudowane na tym samym GPU.

Tę kartę miałem za darmo, więc na pewno wymieniłem ją z tego FX’a 5200 :stuck_out_tongue: .

Jakie te sterowniki mam ściągnąć w końcu?

Czy faktycznie mam wyłączyć fast-writes w biosie i w sterach? (Bo podczas instalacji omeg jest opcja włącz/wyłącz ale dałem na wł. bo myślałem, że będzie lepiej.

Ahh. Muszę dodać, że właśnie dokupiłem kość 512MB ramu i teraz mam 1gb :slight_smile:

zainstaluj catalyst 5.8! inne zaniżają wydajność! ktoś nawet sprawdzał (5.7 vs 5.8 vs 6. coś… ale prawdopodobnie 4 choć nie jestem w 100% pewny)

5.8 wyszły najlepiej…

proponuje odblokować potoki w tej karcie… najlepiej za pomocą rivatuner i jakiegoś poradnika :wink: możesz ją zmodować na 9600pro i podkręcić to powinieneś dostać te 10fps :wink:

proponuje też zmienić zasilacz bo raczej nie pobawisz się na tym kompie przy takiej zasiłce… a szkoda sprzętu :slight_smile:

każda zasiłka uciągnie… tylko teraz pytanie, a jak długo?

Ok. A co z tymi “fast-writes” ?

ja to mam włączone… nic to nie przeszkadza ani nic nie dodaje :wink:

pomyliles z r9500 :slight_smile:

w r9550 nie da sie odblokowac niczego - 4 potoki tylko ma podobnie jak r9600 - roznia jedynie taktami rdzenia i pamieci, a to latwo idzie nadrobic w przypadku r9550

i tak, nalezy wylaczc FW - jesli mozna to w biosie mobo a jak nie, to w sterach

druga sprawa - przeczysc system drivercleaner’em - zapewne jakies smieci nvidii zostaly po deinstalacji sterow i panelu kontrolnego (zakladam, ze to byla pierwsza czynnosc po wsadzeniu nowej karty)

cat 5.8 moga byc i moze sa szybsze niz inne, ale nie jest to odczuwalne w codziennym korzystaniu… moze w benchmarkach

stery najlepiej czyste, bez control panel’a - to samo mozna uzyskac przy pomocy atitool’a i profili

ta karta (r9550) jest genialna jesli chodzi o krecenie tylko trzeba temperatur pilnowac i napiecia na slocie - moj sapphire poddal sie po przekroczeniu 500mhz na rdzeniu 7x24 pewnego upalnego wieczoru…

:slight_smile:

No to zaraz wyłączam FW w biosie, usuwam aktualne omegi bazujące na 7.12, czyszczę DC i instaluję Omegi bazowane na tych 5.8 i zobaczymy jak się sprawa ma. Co do OC to raczej nie będę się w to bawił, bo mam cieniutki zasilacz.

Zmodować na 9600Pro da się ale nie odblokujesz potoków w 9550, w 9500 da się odblokować potoki

Ok. Zrobiłem jak mówiliście, ale nadal wyskakuje BSOD w CoD’dzie 4 po graniu przez ok. 15 minut. Innych gier jeszcze nie sprawdzałem. Czy to możliwe, że ten BSOD może wyskakiwać przez samą grę, bo wychodził crash podczas włączania gry i na necie znalazłem, że trzeba zmienić nazwę jakiegoś tam pliku… Dodam, że w BSOD’dzie nie ma żadnej informacji, tylko niebieski ekran.

O co chodzi z tym crashem takiej gry? przecież to nie możliwe, że u każdego trzeba zmienić nazwę tego pliku.