Kilka pytań odnośnie routera planex z wgranym ApPro

Dsl + ApPro (planex) [router 1](192.168.0.1) ---))) appro dzieli net na:


 - kilka komputerów (192.168.0.10/11/12/13...)


 - WiFi --- AP pracujący w trybie klienta(192.168.0.40) + ApPro (planex) [router 2]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


[AP](192.168.0.40) + [Router 2](192.168.0.41)

 dzielą net na

 - kilka komputerów (192.168.0.41/42/43...)
  1. I oto moje pytanie. Czy w takiej sieci router 2 będzie mógł mieć adres IP taki jak w schemacie.

  2. Czy z komputerów podpiętych do routera 1 będzie można konfigurować router 2?

  3. Czy taka sieć jest do wykonania? AP posiadał by mocniejszą antenę i obierał sygnał z routera 1. Router 2 nadawał by do innych komputerów które nie mają zasięgu aby odebrać sygnał z routera 1. Router 2 byłby oddalony od routera 1 o kilka set metrów. Oba routery posiadały by mocne anteny.

  4. Czy z komputerów podpiętych do routera 1 będzie można się połączyć na komputery podłączone do routera 2?

ad 1. jeśli będzie pracował jako bridge, to tak. jeśli nie, to musi być na innych podsieciach, na jednym interfejsie będzie sieć np 192.168.0.0/27, a na drugim np 192.168.0.32/27 (po ‘/’ podaje się maskę podsieci - kalkulator).

ad 2. to zależy od konfiguracji polityki dostępu do routera (ACL)

ad 3. tak, ale może lepiej zainteresować się WDS? tylko że wtedy router1 i router2 musiałyby być razem w swoim zasięgu.

ad 4. jeśli router2 będzie działał jako bridge (pojedynczy IP) lub zwykły router (po jednym IP na interfejsie z jednej i z drugiej strony) to tak. jeśli będzie maskował adresy (włączone NAT), to nie.

Dzięki za te wszystkie odpowiedzi.

Tak, ale na ApPro mozna ustalić tylko 63 limity transferu w TraficMenager, a w sieci komputerów może być więcej :wink:

ale chyba nie na jednej antenie?

gdzieś swego czasu czytałem, że do AP (soho) nie powinno się podłączać więcej niż około 16 urządzeń jednocześnie, zwłaszcza jeśli mają się znajdować w różnych odległościach.

tylko nie pamiętam, w instrukcji obsługi do którego AP to było napisane.

To znaczy że w sieci bezprzewodowej nie może być więcej komputerów niż 16?? Pierwsze słyszę. :o

nie mogę się doszukać dokumentu, w którym to przeczytałem, ale jestem prawie pewien, że było tam napisane, że “nie zaleca się podłączania (używania) na raz więcej niż kilkunastu stacji”.

ztcp było to związane z określoną (małą, ale skończoną) długością time slot’u i wynikającymi z tego problemami w dostępie do transmisji w kanale.

chyba analogicznie z problemami w dostępie do sieci telefonii komórkowej przy dużych skupiskach ludzi, większości imprez masowych (ale takich naprawdę masowych).