Kilka pytań odnośnie ubezpieczenia w KRUS

Obecnie mam przepracowane niecały rok na składkach ZUS,oraz niecały rok legalnej pracy w UK.Potem ubezpieczyłem się w KRUS,obecnie składkę opłacam ponad 2.5 roku,tak myślałem pozostać w tym KRUSIE do 5 Lat (przeczekać kryzys). Bo teraz zatrudniają na umowy jak inni mówią śmieciowe (zlecone),nikt nie chce zatrudniać na umowę o pracę.Ale przeczytałem niepokojący wpis w komentarzach w internecie,czyli opłacam składkę KRUS ponad 5 lat.Poprawia się sytuacja na rynku znajduję sobie pracę na pełny etat,pracuje np:1 rok,w pracy mam wypadek (odpukać) .To w takiej sytuacji jestem ponoć uwalo… ,bo zatrudniłem się na warunkach ZUS,i te 5 lat KRUS się nie liczą.A ubezpieczenia w ZUS nie mam wymaganych 5 lat,więc ani złotówka mi się nie należy świadczenia rentowego,czy to prawda.

Zadzwoń do ZUS i zapytaj…

W pewnym sensie prawda - aby mieć emeryturę z krus należy opłacać składki 25 lat - można do tego zaliczyć także pracę w gospodarstwie rodziców od 16 roku życia - pod warunkiem, że rodzice opłacali składki.

Przy krótszym okresie opłacania krus - nie należy się NIC !!

Dopóki tego nie zmienią. :slight_smile:

klonmarcin dzięki za odpowiedz,zadzwoniłem i faktycznie tak jest.

Dziwne to wszystko niby w UK jest do przepracowania minimum 7 lat,ale jakby się coś wcześniej takiemu pracownikowi stało,to dostanie więcej zasiłku niż Polak pracujący 25 lat.

Zresztą chyba nie ma co się aż tak przejmować bo jak ekonomiści mówią za 20-30 może być plajta i po emeryturach.