Kilka pytań odnośnie Ubuntu 10.10

Witam,

Chciałem zapytać czy ze strony http://ubuntu.pl/pobierz.php można pobrać Ubuntu 10.10PL Malinowa Mandarynka DVD/USB i386 (x86, wersja 32-bitowa) za darmo? :slight_smile:

I czy jak pobiorę tą właśnie wersje, to będę mógł jej używać z CD/DVD lub pendrive? Chodzi mi, żeby instalować tego systemu na HDD. A jeśli nagram na pendrive, to jak utworzę jakieś dokumenty na tym systemie to po ponownym uruchomieniu znikną czy będą na pendrive? Jestem baaardzo początkujący xD

Pozdrawiam

minik971 , na wszystkie pytania odpowiedź to: tak. Jeśli chodzi o pliki to jeśli zapiszesz je na dysku lub pendrive to będą dostępne.

Btw. polecam zainstalowanie wersji 11.04 z www.ubuntu.com :wink:

Aha… Tzn. że te pliki będą się zapisywały normalnie na dysku? Tylko że mi chodzi jak, np. utworzę sobie na Ubuntu jakieś ikony na pulpicie to później już ich nie będzie czy będą?

I w moim BIOSie nie da się ustawić botowania z USB… Tylko CD/DVD i HDD… Płyta główna AsRock P4V88+. Ale czytałem że da się inaczej niż z BIOSu tylko zrobić coś na pendrive…

(Wersja 11 jest nie po Polsku :P)

Wersja 11.04 jest po polsku :slight_smile:

Żeby pliki Ci się zapisywały na pendrive, najlepiej do stworzenia takiego pendrive z systemem użyć specjalnego programu, np. UNetBootin.

Ale jeśli Twoja płyta główna nie obsługuje bootowania z USB to będzie to problematyczne… Musiałbyś przygotować płytę, która uruchamiałaby system z pendriva, ale to może nie zadziałać.

Cóż, możesz popróbować z UNetbootin, ale raczej nic nie poradzisz.

Wersja 11.04 jak najbardziej jest po polsku. Nie wiem po co oni robią te przeróbki. Żeby tapetę podmienić i dodać drivery Neostrady chyba.

EDIT: No i spóźniony.

minik971 , a może warto zastanowić się nad instalacją Ubuntu poprzez Wubi?

Pomyłka- da się jednak w moim BIOSie ustawić bootowanie z pendrive :slight_smile: Taka opcja była możliwa dopiero po podłączeniu go do USB :stuck_out_tongue:

To ok. Załóżmy, że mam już pobranego Ubuntu i co dalej? Jak go nagrać na pendrive? Tylko chodzi mi o to, żeby system był na pendrive a nie instalował się na dysku po podłączeniu do USB i po zbootowaniu :wink: Mam nadzieje, że wiecie o co mi chodzi :slight_smile:

Dodane 02.05.2011 (Pn) 17:25

Jeżeli dobrze rozumiem, że przez to Wubi Ubuntu działa jako aplikacja na Windowsie- to nie. Za słaby komp.

Najłatwiej będzie, jak użyjesz Universal USB Installer albo UNetbootin. Oba pozwalają na zarezerwowanie części miejsca pendriva właśnie na zmiany i pliki, które będziesz zapisywał.

Przy Wubi to nie jest aplikacja w Windowsie. Dokładniej jak to działa i czy ma sens, to się nie wypowiem, bo nie używałem :slight_smile:

Naczytałem się o tym i znalazłem coś o jakimś grubie :shock:

Takie coś może skończyć się formatem… Wolałbym nie :? Dopiero co zainstalowałem Windowsa. Może lepiej nie ryzykować :roll:

jak masz wolne miejsce na dysku to dajesz żeby rozmieścił automatycznie partycje , jeśli nie będziesz ruszał partycji z NTFS lub FAT to powinieneś bez problemu zainstalować obok windy Linuxa

Wolę na pendrive ;D

Zainstalowanie Ubuntu 10.10 przez Wubi wewnątrz Windowsa, jest dobrym sposobem na zapoznanie się z Ubuntu. Dodany bootloader linuksowy - Wubildr - znika po odinstalowaniu Ubuntu. Przy instalacji wewnątrz Windowsa wybiera się partycję na której mają być katalogi Ubuntu - najlepiej pozasystemową - potrzeba do tego około 17,5GB miejsca - utworzone zostaną katalogi - w tym disks - a tam swap - 256MB i root 16,3GB.

Polecam do tej zabawy jednak Ubuntu 10.10 - bo 11.04 z FF4 brakuje jeszcze dużo wtyczek i rozszerzeń.

Ważne - Ubuntu odinstalowuje się - w katalogu Ubuntu jest plik uninstall-wubi.exe - lub poprzez “dodaj usuń programy”.

Jednak chyba wolę na pendrive :slight_smile:

Ale jest jakieś ryzyko, że coś może się stać? Np. że ten grub zainstaluje się na HDD? I że będą jakieś błedy po odłaczeniu pendrive…? Muszę się upewnić, sory, że tak was męczę i dzięki za odpowiedzi :stuck_out_tongue:

Jeśli fizycznie nie zainstalujesz Ubuntu na dysku, tylko będziesz korzystał z LiveCD/LiveUSB, to żaden GRUB nie powinien Ci się zainstalować na dysku. Odpalasz Ubuntu LiveCD, korzystasz i po zakończeniu wyłączasz system i wyjmujesz pendrive. Jak będziesz chciał korzystać z Windowsa, to w Biosie ustawiasz znowu na rozruch z HDD i bez problemu powinien się uruchomić.