Kilka pytań odnośnie Windows 10

Pierwsze pytanie.

Mój kolega posiada windows 8.1 czy aktualnie może zaktualizować do windows 10. Wiem że jakiś czas temu można było zaktualizować za darmo ale czy taka opcja jeszcze istnieje jakaś ?

Drugie pytanie.

Niedawno zakupiłem siostrze laptopa z windows 10 home i zaktualizowałem do najnowszej wersji i posiada wersje 1803 czy 1805 nie pamiętam dokładnie natomiast ja posiadam windows 10 pro wersje 1809 także zaktualizowana. Czemu laptop nie widzi aktualizacji skoro już dość spory czas temu była ta wersja aktualizacji ? i jak wymusić zaktualizowanie ?

Trzecie pytanie.

Tak jak pisałem wcześniej siostra posiada nowy sprzęt i teraz moje takie pytanie. Czy jak będę robić format-a to przez program recovery robić czy tego z windowsa. I pytanie także czy jak zrobię to przez windowsa czy skasuje jednocześnie pliki recovery i inne zbędne aplikacjie które były już zainstalowane ?

Ad 2. Na razie nie wymusisz, ponieważ aktualizacja 1809 została tymczasowo wycofana przez Microsoft, ale pewnie powróci w swoim czasie.

Tak, ale najlepiej czysta instalacja.

to jak posiąść czysta instalacje windows 10 ? chce aby ten windows był na licencji windows 8,1 (oryginał)

Pobrać ze strony Microsoft.

Ad. 1
Wpisz w google “windows 10 iso”, wejdź na strone i kliknij “pobierz narzędzie” (MediaCreationTool.exe).
Z Windowsa 8.1 uruchom to narzędzie i zrob UPDATE… Powinien się aktywować Windows 10…

Poznij już możesz od “zera” zainstalować Windows 10…

Wersję 1809 możesz pobrać WindowsISODownloader 7.10 zainstalować,uaktualnić i działa! Ja tak mam co nie świadczy,że i u ciebie będzie działać.Są zastrzeżenia co do HP a jak napisał kolega Astor44 oficjalna aktualizacja jest wstrzymana.Ja instalowałem 3.10 czystą instalkę. Co dot. zachowania nr.to wpisujesz ten z 8.1 choć i jeszcze 7 można aktualizować.Na wszelki wypadek,ja robię kopię Acronisem gdyby coś się nie powiodło.Pozdrawiam i zachęcam do instalacji.

Aktualizacja z W8.1 do 10.
Wystarczy pobrać kreator aktualizacji. https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10
Zazwyczaj w nowych laptopach licencje masz przypisaną do sprzętu (tj. klucz instalacji). Możesz instalować bez uaktualnienia (instalator sam sobie powinien przypisać licencję do klucza, a po połączeniu z internetem aktywuje system).

Co do formatowania - tak jak napisałem, licencja na 99% jest w “biosie”. Nie musisz wykonywać formatowania z partycji odzyskiwania. Wystarczy że zrobisz pendrive z Windowsem przez ww. program.

Może też wklepać numer ze starszego systemu - ostatecznie trzeba będzie się pobawić w aktywację tel/sms.

2 polubienia

Wiele razy już tak stawiałem system, bez potrzeby uaktualniania z W8.1 do W10. Zawsze wystarczyła czysta instalacja. Nigdy też nie było problemów z aktywacją.
Więc to Pan guzik wie i się wypowiada.

z tego co wiem, to jak na komputerze jest Win 7/8/8.1 (i nie byl wczesniej instalowany/aktywowany win 10) i chcesz pierwszy raz aktywowac Windowsa 10, to musisz zrobic AKTUALIZACJE systemu do Windowsa 10 z wczesniejszej wersji.

Kolejne instalacje 10 moga byc juz na czysto, ale pierwsza!!! instalacja/aktywacja 10 musi byc z z wczesniej aktywowanego Win 7/8/8.1

Więc po prostu się nie znasz i się mylisz.
Nie trzeba robić aktualizacji z W7/8 by aktywować W10 na kluczu z poprzedniej wersji. Wystarczy licencja, która jest wbudowana w “bios”. Zawsze można również zrobić aktywację telefoniczną. MS nie robi z tym problemów.

W przypadku W7 jednak najlepiej zainstalować W10 na “naklejce” - kod z naklejki jest najczęściej nigdy nie użyty, więc warto go podać do bazy MS jako ugrade do W10.