Kilka pytań po zakupie Macbooka

Kupiłem swojego pierwszego macbooka 4.1 1181 teraz mam kilka pytań:

-W zestawie nie mam płyty z systemem. Skąd mogę zdobyć system? Oczywiście mowa o ssystemie w języku PL :wink: Czy wszystkie wersje systemu (np. 10.7 lion mają zawarty język PL czy niektóre - tak jak niektóre wersje systemu windows są tylko po angielsku? jak to rozpoznać

  • słyszałem że nie mogę sobie ot tak ściągnać jakiegokolwiek systemu z internetu bo musi być to wersja albo przeznaczona konkretnie pod mój model albo wersja retial. Czy to prawda?

  • jak  wygląda “wsparcie”" tego systemu jest jeszcze  takie w miare?że nowe programy jeszcze na tym chodzą? Bo z tego co wiem najnowsza wersja safari działa tylko pod 10.8

Płyty z systemem nie ma juz w zestawie od dawna bo nie jest potrzebna. Być może na dysku jest partycja recovery, tak jak w przypadku windowsa. A jeżeli nie to jeżeli podłączysz czysty dysk to system zostanie pobrany z internetu.

Wiele programów wymaga nowszych wersji systemu.

Zamówiłem już sobie Snow Leoparda. Ja ogólnie dużych wymagań nie mam jedynie najnowsza przeglądarka, GG i Audcity i na tym moje wymagania praktycznie się kończą z tego co zdążyłem zauważyć 10.6 to obsługuje a zresztą aktualizacje do liona i tak można wykonać legalnie tylko posiadająć snow leoparda więc od tego musiałem zacząć chociaż jak wszystko będzie działać znośnie to nie bede robił aktualizacji do Liona bo nie ma po co

Takie tam gadanie… Od czasu jak Apple daje system za darmo wystarczy go pobrać z Apple store. Systemy są chyba w każdym języku bowiem podczas instalacji wybiera się taki jaki chcemy aby był. Jak wygląda sprawa z programami na nowych wersjach systemów to niewiem bo ja mam 10.8.3 i mi działa każdy program jaki chciałem żeby działał. Wsparcie dla 10.6 oraz 10.7 jest raczej szczątkowe…

System sciągasz ze sklepu

Ostatnim płytkowym systemem był 10.6 i w zasadzie na nowszych komputerach nie ma sensu go instalować. Nowsze systemy instalujesz pobierając je z App Store. System 10.9 jest darmowy a wcześniejsze są płatne (obecnie ok. 65 zł). Wszystkie systemy, począwszy od 10.5 posiadają polską wersję językową, którą wybierasz podczas instalacji. Instalując nowsze systemy (od 10.6 w górę) nie musisz się przejmować komputerem bo możesz go zainstalować na każdym, który jest wspieran przez posiadany przez Ciebie model. Możesz nie mieć możliwości zainstalowania starszych systemów.MacBook pierwszy niestety obsługuje maksymalnie 10.6.

 

Więcej informacji możesz znaleźć tutaj: http://www.dobreprogramy.pl/macminik/Kupujemy-MacBooka,54286.html

kupilem 10.6 thx za odpowiedzi wszystko dziala ok:)

Przepraszam, że się podłączam do tematu, ale chciałem rozwinać wątek nt. instalacji systemów. Posiadam macbook’a z zainstalowanym systemem 10.4.8 bodaj, jednak niestety są związane z nim dość duże problemy… Postawiłem poprowadzić reinstalację tegoż systemu, niestety w tematach apple’a jestem zielony, więc nic za nic mi nie idzie. Chciałbym się dowiedzieć, skąd pobrać obraz płyty, jak go zabootować na płytkę (jakim programem, najlepiej pod windowsem 7) itd. W grę nie wchodzi kupno nowszego płatnego systemu. Interesuje mnie tylko rozwiązanie za free, gdyż mam drugi laptop służący do pracy.

 

Parametry laptopa:

Na początek poszukaj w. Internecie czy twój model obsługuje OSX 10.6 lub nowszy. Jeśli tak to niema sensu się pchać w stary system. Jak wspomniał kolega wyżej dopiero OSX 10.9 jest darmowy więc aby uniknąć ładowania się w nowe koszta musisz skorzystać z torrenta i zassać obraz z sieci. Jak ustalisz i zassasz co trzeba będziemy z tematem lecieć dalej…

 

Bez dokładnych informacji o modelu, ciężko powiedzieć ze 100% pewnością, ale przypuszczam, że Twój MacBook obsługuje maksymalnie 10.7 i nie ukrywam, że warto go zakupić. Posiadany przez Ciebie 10.4 nie jest w pełni skompilowany pod Inela i to najgorsza opcja na ten komputer, niestety nie umożliwia on dostępu do Apple Store. Dlatego sugeruję pobranie 10.6 z sieci ab mieć dostęp do App Store a następnie kupić w nim zupełnie legalnie ostatni dostępny system na Twój komputer (najprawdopodobniej 10.7). Koszt jest obecnie śmieszny, bo wynosi całe 69 zł. Wówczas jesteś legalny.

 

Najlepiej to pobrać ale nie upgrade’ować tylko za pomocą DiskLoaderX zainstalować na PenDrivie obraz który nam się pobrał z AppStore - później czysta instalacja z formatem dysku twardego.

Wyjaśnię po kolei:

 

  1. Nie ma płyty z systemem, bo najnowszy Macbook (także 15 calowy Pro) nie ma napędu DVD. Trzeba dokupić pendrive wielkości min 8 GB, choć zawsze lepiej mieć 16 GB, gdyż kolejne systemy mogą mieć większe obrazy. Polecam tani metalowy Kingston DTSE9. Na pendrive wykonujemy kopię instalatora najnowszej wersji pobranej z App Store (w dniu pisania tego posta jest to Yosemite) jedną z dwóch metod opisanych na MyApple.pl (prościej użyć aplikacji DiskMaker X dostępnej na stronie projektu, niż wpisywać odpowiednie komendy w terminalu). Jeśli zapomniałeś zrobić kopię po pobraniu aktualizacji z App Store zawsze można ją pobrać ponownie i zamiast instalowania zrobić DiskMakerem kopię na pendrive a potem instalator usunąć z dysku. W przyszłości pobierając każdą nową wersję systemu odnowisz recovery na pendrive w ten sam sposób wcześniej uaktualniając DiskMaker X, choć może kolejne wersje OS X ułatwią tworzenie dysku instalacyjnego.

 

  1. Windows można zainstalować korzystając z BootCamp, ale ja tego nie używam. Pozostaje mi do wyników wyszukiwania w Google nt. BootCamp. Oprócz strony wsparcia Apple są tez inne strony na ten temat. Próba instalacji innych systemów raczej mija się z celem, bo po co przepłacać za Macbooka i używać na nim Linuksa, zamiast oryginalnego OS X?

 

  1. Wsparcie Apple jest naprawdę dobre, stosowne do ceny, jaką zapłaciłeś za Macbooka.